SPREMEMBE PRI OBVEZNEM ZAVAROVANJU: Preverite, kaj bo drugače

Slovenija

Skupščina Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je na današnji seji potrdila predlog rebalansa finančnega načrta ZZZS, s katerim se prihodki in odhodki ZZZS zvišujejo za 35 milijonov evrov. Kljub nekaterim nasprotovanjem so dali tudi soglasje predlogu sprememb pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja.

Generalni direktor ZZZS Marjan Sušelj je dejal, da je vesel, da so prišli do obravnave te točke, saj so si za to, da bi še letos lahko porabili 35 milijonov evrov, prizadevali tako v upravnem odboru kot skupščini zavoda. Rebalans sicer le veča obseg prihodkov in odhodkov ZZZS v letošnjem letu, medtem ko bo o razporeditvi sredstev odločeno v aneksu dva k splošnemu dogovoru. Upravni odbor ZZZS se bo glede tega, kako predlagajo razporeditev sredstev, sestal še danes popoldne.

Sušelj sicer upa, da ta ukrep ne bo gasilski. V ZZZS predlagajo, da bi takšno povečanje sredstev, ki bodo namenjena za zdravstvene storitve na področjih, kjer so najdaljše čakalne dobe, v prihodnjem letu vključili v reden program, je napovedal.

Spremembe pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja

Skupščina je danes tudi potrdila spremembe pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja, ki so jih pripravljali od leta 2014. Po besedah Snežane Marković iz ZZZS gre za obsežne spremembe in dopolnitve pravil, ki vsebujejo spremembe v vseh vrstah pravic.

Večji sklop sprememb se nanaša na zobozdravstvene storitve. Medtem ko so bili zobni vsadki sedaj izjemoma pravica, pa bo po novem postala pravica, opredeljena v pravilih obveznega zavarovanja. Spremembe se nanašajo tudi na pravice do zobotehničnih pripomočkov in do ortodontskega zdravljenja.

Po novem se bo število omejitev oploditev z biomedicinsko pomočjo nanašalo le na zunajtelesno oploditev. Širi se nabor bolezenskih stanj, katerih bolniki so upravičeni do zdraviliškega zdravljenja, in uvaja nov razlog za odlog začetka že odobrenega zdraviliškega zdravljenja.

S prenovljenimi pravili se pravica do obnovitvene rehabilitacije invalidov ne bo več izključevala z uveljavljenjem zdraviliškega zdravljenja, če gre za isto zdravstveno stanje. Določa se starost otrok, katerim se predpisujejo magistrala zdravila, prav tako se uvajajo štiri nove vrste medicinskih pripomočkov in izključujejo tri vrste, ki pa se po navedbah Markovićeve niso predpisovali že več let.

Spremembe pravil se nanašajo tudi na denarne dajatve in potne stroške

Pravica do spremstva za zdravljenje v tujini bo po novem tudi za bolnike, starejše od 18. let, če bodo za to utemeljeni zdravstveni razlogi. Spremljevalec bo lahko uveljavljal nadomestilo za plačo. Prenavljajo se določeni standardi zdravstvenih storitev, zobozdravstvenih materialov ter medicinsko-tehničnih pripomočkov.

Deli novico:

@ komunisti |  17 .09. 2018 ob  17: 16
prav imaš, zato pa ni Janša na oblasti. Je še edini komunist v Sloveniji.
Komunisti |  17 .09. 2018 ob  16: 09
-3
Karkoli bodo naredili ne bo v redu. Komunist je nesposobna sorta, nezmožna za karkoli konstruktivnaga. Vse kar lahko pričakujemo je krpanje lukenj in kreganje do naslednje vlade, upam že čez nekaj mesecev. Karkoli bodo naredili, bo trpelo nekaj drugega.