Stan Lee praznuje 90 let

Čas prazničnih dni navdaja s srečo veliko večino ljudi. Nekateri pa so še dodatno srečnejši, ker dodajo še eno svečko na torti in (morda) podvojijo število daril. Ena oseba je zagotovo še bolj dobre volje danes, ker praznuje kar 90 let. Pišemo o avtorju številnih super junakov podjetja Marvel, in to je Stan Lee.

Lee na začetku

Mnogi ga najbrž ne poznate, ker avtorji stripovskih junakov ponavadi niso 'poznani' širši javnosti in povrhu se Stan Lee ni pretirano izpostavljal, predvsem ne v zadnjih desetletjih. V New Yorku rojeni Stanley Martin Lieber, prvi sin romunske židovske družine, je pričel svojo kariero s številnimi slabo plačanimi ali nenavadnimi službami, kot na primer pisanje osmrtnic za ameriško revijo o tuberkulozi, deljenju sendvičev v centru Rockefeller in prodajanju naročnin za časopis New York Herald Tribune.

Prvi koraki v stripu

Leta 1939 s pomočjo strica je pristal na službi asistenta v Timely Comics, ki se je v 60-ih letih pretvorilo v Marvel Comics. Sprva je samo polnil tintnike za ostale ustvarjalce in brisal nepotrebne tekste z listov. Kasneje se mu je odprla možnost soustvarjanja nekaterih zgodb, ki so vključevala vseameriškega stripovskega super junaka, Stotnika Ameriko. Vse do petdesetih let prejšnjega stoletja se je uril pri kreiranju zgodb in dopolnjevanju ostalih avtorjev ter tako pridobil veliko izkušenj. Ustavil se ni zgolj na znanstveno-fantastične avanture, temveč se je preizkusil še v ostalih žanrih: vesternih, komedijah in romantičnih zgodbah. Obenem pa je tudi znotraj podjetja gradil na karieri in venomer dosegal vedno višje položaje.

 Marvel in revolucija

DC Comics, Marvelov 'večni' tekmec, je v petdesetih oživel skoraj pozabljeni arhetip super junaka z novim likom Flasha. Lee je v tem trenutku videl možnost uresničevanja številnih idej in likov, ki jih je pustil v predalu. Prej perfektnim in nepremagljivim super junakom je vnesel človeško noto, frustracije s preteklosti, težave s čustvovanjem, finančne probleme, itn. Približal je strip in omenjene like publiki, ki jo je hkrati razširil od otrok k mladostnikom in odraslim. Konec petdesetih let se tako pojavijo: Thor, Hulk, Fantastic Four, X-Men in Spider-Man. Marvel je z Leejem dosegel revolucijo in prehitel DC Comics, ki se je po prvem valu novosti znašel v ustvarjalnem krču.

Potrditev in kariera danes              

Po kreaciji številnih še danes uveljavljenih stripovskih likov je Leejeva kariera šla samo še navzgor. Pričel je s sodelovanjem s televizijskimi hišami, ki so ustvarjala risanke in/ali celovečerne filme s super junaki, sodeloval z različnimi avtorji pri ustvarjanju novih junakov, pisal tekste za filme, igral stranske vloge v filmih (predvsem ekranizacijah njegovih stripovskih likov) in se trudil ohranjati otrokom ter mladini prijazno okolje za domišljijo.

Ne obstaja veliko ljudi, ki bi lahko s svojim delom vzpostavili (dejansko) svojevrsten žanr, ki bi se iz risanega stripa utrl v film in urbano kulturo. Revolucioniral je idejo super junaka in svet stripa, odprl prostor navdiha in domišljije. Dokazal je, da je potrebno slediti sanjam in, predvsem, da smo lahko energični, ustvarjalni in 'igrivi' tudi na stara leta.

Sorodne vsebine:

Filmofil o filmu: Jack Reacher

Recenzija: Skyfall

Tudi Britanci imajo težave z zombiji

Deli novico: