Tina Maze tretja na veleslalomu v Aareju

Tina Maze (+0,91) je osvojila tretje mesto na petem veleslalomu za svetovni pokal alpskih smučark v švedskem Aareju. Druga slovenska finalistka Ana Drev je zasedla 24. mesto (+5,23). Zmagala je vodilna po prvi vožnji Nemka Viktoria Rebensburg, druga je bila Avstrijka Anna Fenninger (+0,62).

Nemka Viktoria Rebensburg je najbolje opravila prvo vožnjo veleslaloma v švedskem Aareju. Mazejeva je za razliko od prvih štirih veleslalomov v Söldnu, Aspnu, St. Moritzu in Courchevelu, ko je vodila po prvih vožnjah in nato zmagala, tokrat na progi, ki jo je postavil njen trener Livio Magnoni, ob nenapovedanem sneženju smučala nekoliko bolj zadržano, naredila napako in vpisala drugi čas ter za olimpijsko veleslalomsko prvakinjo iz Whistlerja zaostala več kot sekundo (+1,12). Sneg je do tekmovalk s startnimi številkami višjimi od 20 nato ponehal.

Novih točk v svetovnem pokalu se je veselila druga slovenska finalistka Ana Drev, ki je v prvi vožnji za Rebensburgovo zaostala 3,55 sekunde in ob prihodu v cilj vpisala 16. čas, do konca prve vožnje pa je izgubila še šest mest ter se je v finalno vožnjo uvrstila kot 22. V drugi vožnji je nekoliko pokvarila uvrstitev in je tekmo končala na svojem najslabšem mestu v letošnji sezoni, kot 24.

Letos nepremagljiva in zelo dominantna Mazejeva je prvič v tej sezoni v veleslalomu gledala v hrbet hitrejše tekmice. Vendar pa slednje ni niti najmanj omajalo močne volje Korošice, ki je napovedala, da bo na drugi progi upravičila vlogo prve favoritinje. "Sekunda in nekaj več ni tako velik zaostanek, da ga ne bi bilo možno nadoknaditi v drugi vožnji. Prav zato je šport tako zanimiv, ker je v njem prav vse možno," je bila po prvi vožnji osredotočena na cilj najboljša slovenska alpska smučarka, ki je v letošnji sezoni v življenjski formi in vrhunske izide drugega za drugim niza kot za stavo. Na drugi progi pa se napad Mazejeve ni v celoti posrečil, tako je ob prihodu v cilj zaostala 29 stotink sekunde za Fenningerjevo, ki je bila na prvi progi za tri stotinke počasnejša od najboljše Slovenke.

Mazejeva je tako prekinila niz štirih zmag, ko se ji je nasmihalo celo izenačenje rekorda Avstrijke Annemarie Moser Pröll in Švicarke Vreni Schneider, ki sta osvojili prvih pet veleslalomov v sezoni. Kljub temu pa še naprej ostaja abonirana na stopničke ter nadaljuje z nabiranjem točk. Osvojila jih je že 859. Tudi po Aareju je Mazejeva tako trdno v vodstvu v skupnem seštevku svetovnega pokala alpskih smučark in vse bližje še enemu mejniku - doseženim 1000 točkam na tekmah od uvoda v sezono do konca koledarskega leta. Prva zasledovalka Mazejeve v skupnem seštevku svetovnega pokala Nemka Maria Höfl-Riesch, ki je bila danes šesta (+1,46), za vodilno Slovenko zaostaja že 351 točk. Na tretjem mestu skupno je Avstrijka Kathrin Zettel s 466 točkami. Branilka skupne zmage Američanka Lindsey Vonn, ki bo izpustila vse preostale tehnične preizkušnje v letošnjem letu, pa na četrtem mestu za Slovenko zaostaja 445 točk.

Mazejeva še naprej ostaja vodilna veleslalomistka. V seštevku discipline ima 460 točk, njena prva zasledovalka Zettlova pa ima 154 točk manj.