TOLIKO LAŽI O DOMAČI HRANI ŠE NI BILO: Zaradi uvoza ne vemo, kaj jemo

Slovenija

Trgovci nas bombardirajo z akcijskimi ponudbami, ki so posebej pri mesu stalnica. Vendar, pozor, gre za akcije, ki gredo na račun dobaviteljev in predelovalci mesa so ujetniki javnih naročil. Zmaga najnižja cena, zato pride k nam meso, kdo ve od kod, so za Dnevnik opozorili v Gospodarskem interesnem združenju (GIZ) Mesne industrije Slovenije. Problem kupcev je, da jim je postalo pomembno samo, da je cena izdelka akcijska, izgubili so stik, pa opozarja agrarni ekonomist Aleš Kuhar.

Trgovci kupujejo meso v tujini, ker je tam cenejše. Pri kupcih pa se je v zadnjem času močno povečalo povpraševanje po domačem, zato se trgovci poslužujejo tako imenovane bele laži oziroma gre za mehko zavajanje.

Severna Evropa je močno povečala živinorejo, zlasti prašičerejo in tudi Slovenija vse več uvaža, lastno proizvodnjo pa zmanjšuje. V resnici je meso v akciji večinoma uvoženo. Če ga je premalo, ga trgovci dokupijo od domačih dobaviteljev, ki jih stisnejo s ceno, marže pa niso zato nič nižje. Poleg tega trgovci zahtevajo od dobaviteljev dodatne popuste, rabate, odpise, dodaten denar za uvrstitev na polico. Trgovci gredo celo tako daleč, da od živilcev, ki proizvajajo za njihove blagovne znamke, zahtevajo umik imena živilca z izdelkov trgovskih blagovnih znamk diskonterjev.

Kot odgovarjajo za Dnevnik v GIZ Mesne industrije Slovenije, zaradi uvožene hrane ne vemo, kaj jemo, kolikokrat je bilo meso zamrznjeno, od kod je prišlo, koliko časa je potovalo. Ko je prehranski varuh Jože Podgoršek pozval trgovce, naj mu za obdobje od leta 2013 do 2016 pošljejo podatke, koliko mesa so prodali, so mu vsi, razen enega, odvrnili, da je to poslovna skrivnost.

V GIZ pravijo, da bi bila dobra rešitev masna bilanca, da bi trgovci morali voditi podatke po dobavitelju in izvoru, koliko blaga so prevzeli in koliko prodali. Tako bi vedeli, koliko mesa so dobili slovenskega in koliko tujega.

Anton Žampa, doma iz okolice Ptuja, redi govedo in prideluje mleko, vendar večino mleka proda v Italijo, govedo pa že na dvorišču odkupijo Avstrijci. Kot je povedal za Dnevnik, nima slabe vesti, saj je v Sloveniji mleka malo, imamo pa 70 kmetijskih zadrug, ki ga odkupujejo. Kot pravi Žampa, to stane, saj ima vsaka zadruga tajnico, direktorja in vsak direktor se sam pelje v Italijo ali na Hrvaško ponujat par litrov mleka. Kupci to izkoristijo in ga stisnejo s ceno. Kot pravi, se zadruge niso prilagodile in so obtičale v času socializma.

V zadnjih letih se je močno povečal uvoz mesa iz Hrvaške, tudi na račun Agrokorja, ki je kupil Mercator. Slovenski Mercatorjevi dobavitelji naj bi izgubili za 20 do 30 odstotkov posla, a naj bi se po Agrokorjevem zlomu situacija spet začela izboljševati.

Deli novico:

@kdo ve |  11 .07. 2017 ob  15: 46
-1
očitno ti imaš več kot 1000 in se brigaš samo zase !!!!!
kdo ve |  10 .07. 2017 ob  15: 16
Pa saj nam nikoli niso obljubili 1000€ pokojnine. Se nisem spomnila da bi kdo obljubil.
ministra |  10 .07. 2017 ob  14: 09
za kmetijstvo obesit za uvožena jajca!!...
Strunz |  10 .07. 2017 ob  09: 56
Kaj pa evropske direktive o poreklu blaga ?
A to v Sloveniji ne velja ?
A ja saj res, evropske direktive ogrožajo našo nacionalno integriteto.
bob |  10 .07. 2017 ob  09: 53
Še dobro da jem malo mesa in še manj ga bom. Groza.
intervju |  10 .07. 2017 ob  09: 40
-2
Meso iz agrokorja je mehko, okusno, sočno.
muffa |  10 .07. 2017 ob  09: 13
še največ lažejo politiki !!! minimalna plača in pokojnina NETO 1000 eur !!!!!