TUDI ŽIVALIM JE VROČE: Kdaj lahko sami ukrepate, če vidite psa v pregretem vozilu?

Živali

Poletna vročina je lahko nevarna, ne le za ljudi, pač pa tudi za živali. Kljub številnim zgodbam iz preteklosti in opozorilom, naj ljudje svojih ljubljenčkov ne puščajo v pregretih avtomobilih, se to še vedno dogaja. Kako ravnati, če opazite žival v parkiranem pregretem vozilu?

Človekovi štirinožni prijatelji so zelo občutljivi na visoko temperaturo. V koži namreč, razen na tačkah, nimajo žlez lojnic, ki bi z znojenjem pripomogle k zniževanju telesne temperature. Kužki se hladijo preko jezika, ki je vlažen in z izparevanjem sline hladi kri. Pri zelo visokih temperaturah ali naporu tak način hlajenja odpove, zato lahko pride do nevarnega pregretja organizma, ki je za žival lahko usodna, opozarjajo v Obalnem zavetišču za živali.

Če opazimo žival v zaklenjenem in pregretem vozilu, takoj pokličemo policijo na številko 113 oziroma Center za obveščanje na številko 112, ki bo informacijo posredoval dalje. Lahko obvestimo tudi Upravo za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. Pomembno je, da ob klicu navedemo registrsko tablico vozila, v katerem je zaprta žival. Policija bo poskusila vzpostaviti stik z lastnikom avtomobila. V kolikor to ni mogoče, lahko policija vstopi v avtomobil z uporabo sile, uradni veterinar pa presodi, ali žival potrebuje veterinarsko oskrbo oziroma odredi začasno namestitev živali v zavetišče.

Sami lahko nasilno odprete vozilo izključno v primeru podane skrajne sile. Če ta ni ugotovljena, ste kot posameznik lahko odgovorni za storitev kaznivega dejanja poškodovanja tuje stvari.

Kako prepoznamo vročinski udar pri psu?

Pes prehitro in oteženo hropeče diha, je nemiren, ima motne sivkaste ali rožnate dlesni, lepljivo ali suho sluznico (zlasti dlesni), živo rdeč jezik ter povišano temperaturo. Leži in noče ali ne zmore vstati, njegove okončine so šibke, hodi opletajoče, lahko doživi kolaps in/ali izguba zavesti, ima gosto ali lepljivo slina, je omotičen in zmeden. V hujših primerih pes pade v šok in komo.

Kako ukrepamo ob vročinskem udaru psa?

Psa takoj premaknemo iz vročinskega območja v senco in zagotovimo kroženje zraka ter mu pričnemo zniževati telesno temperaturo, a to naj bo postopoma, sicer lahko nastopijo nove težave. Ohlajamo ga z vodo po vratu, prsih in trebuhu, s hladnimi, mokrimi brisačami ali rjuhami in ne uporabljajmo ledu ali mrzle vode. Polivanje celega telesa s hladno vodo ali celo potapljanje v vodo sta neprimerni metodi, saj se s tem lahko povzroči šok in celo smrt.

Takoj pokličemo veterinarja, saj je njegova čimprejšnja pomoč nujna, tudi če se pes medtem že postavi na noge.

Še več nasvetov, kako poskrbeti za štirinožne prijatelje v vročih poletnih dneh, boste našli tukaj.


 

Obalno zavetišče lahko poleti obiščete vsak dan, med 7. in 13. uro in med 17. in 21. uro.

Deli novico: