TURISTI PRIČAKUJEJO EKOLOŠKA ŽIVILA: Gostinci se bodo morali prilagoditi razvoju turizma

Slovenija

V Sloveniji je le peščica certificiranih gostincev za ponudbo ekoloških jedi in da bi to spremenili, so na mariborski fakulteti za kmetijstvo in biosistemske vede izdelali priročnik za gostince z navodili, kako do zaupanja vredne ekološke ponudbe v gastronomiji. "Tudi hitra prehrana je lahko ekološka," je povedala strokovnjakinja Martina Bavec.

Ponudba ekološke hrane in jedi bi po mnenju avtorjev priročnika morala biti sestavni del ponudbe v slovenski gastronomiji, še zlasti z vidika slovenske strategije razvoja turizma, ki je usmerjeno v t.i. zeleni in trajnostni turizem. A konec leta 2016 je bilo v Sloveniji le devet gostinskih lokalov oz. podjetij, certificiranih za ponudbo ekoloških jedi oz. ekoloških sestavin v jedeh, danes jih je okoli 15.

Kot je na današnji predstavitvi priročnika v Mariboru povedala Martina Bavec z inštituta za ekološko kmetijstvo Fakultete za kmetijstvo in biosistemske vede Univerze v Mariboru, uvajanje ekoloških živil v gostinstvo in turizem močno zaostaja za drugimi področji.

Vse več gostov želi ekološka živila

Medtem ko je bilo v letu 2016 v ekološko kmetijsko kontrolo vključenih pet odstotkov slovenskih kmetij in so ekološko obdelovali devet odstotkov vseh kmetijskih obdelovalnih površin v Sloveniji, je delež ekološkega v gostinstvu nižji od odstotka.

"Povsem neizkoriščena je povezava med ekološkim kmetijstvom, ekološko hrano in turizmom, saj večina zahodnoevropskih gostov, zlasti ob prihodu v slovenska zdravilišča, pričakuje tudi ekološka živila, ki jih sicer redno kupuje in ima na voljo doma. Pri nas pa so v gastronomiji prej posebnost in ne ena izmed možnosti izbire," med drugim piše v omenjenem priročniku.

84 odstotkov gostov je pripravljenih plačati več za ekološko hrano

Z njim želijo spodbuditi več gostincev, da se odločijo za ponudbo ekološke hrane. Opažajo namreč, da vedno več gostov ne želi uživati ekoloških živil zgolj doma, temveč tudi na delovnem mestu, počitnicah ali restavraciji. "Z uporabo ekoloških živil v vaši kuhinji lahko dokažete inovativnost. Z uporabo visoko kakovostnih ekoloških živil gostom pokažete, da ste odgovorni do njih in do okolja," jim med drugim želijo dopovedati.

Priročnik so izdali v sodelovanju z več partnerji v okviru projekta Eko-gastro, ki sta ga financirala ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo ter javna agencija za raziskovalno delavnost. V okviru projekta so opravili javnomnenjsko raziskavo med 300 gosti v gostinskih lokalih po vsej Sloveniji in pri tem ugotovili, da je 84 odstotkov vprašanih pripravljenih plačati za ekološko hrano več.

Priročniki pomaga z navodili, kako priti do certifikata

Sodelujoči v projektu so med drugim tudi izdelali analizo distributerjev ekoloških živil in predloge logističnih povezav, prav tako so predstavili konkretne predloge, kako običajne sestavine zamenjati z ekološkimi. "Z upoštevanjem sezonskosti živil, zamenjavo predpripravljenih jedi z osnovnimi ekološkimi živili in pametno nabavno politiko je možno povišati delež eko sestavin celo do 37 odstotkov, ne da bi dodatno obremenili proračun za nakup živil v gostinskem lokalu," navajajo.

Ob tem poudarjajo, da je sledljivost "do krožnika" zagotovljena samo, če je vzpostavljena kontrola tudi v fazi priprave in ponudbe jedi ter izdan certifikat za to dejavnost. V priročniku je moč najti podrobna navodila, kako priti do takšnega potrdila.

Med primeri dobrih praks so navedeni Biohotel St. Daniel v Hruševici pri Štanjelu, Bioterme Mala Nedelja, Gostilna in hotel Kunst v Krškem, Gostilna Šempeter v Bistrici ob Sotli ter gostilnica Pri Damah, kjer je potekala današnja predstavitev priročnika.

Deli novico:

batman |  24 .02. 2018 ob  09: 33
Oprostite, kaj lahko prdnem?
Ne, nimate licence!