UMETNIKI, KI SO BEŽALI PRED NACISTI: Migranti Bauhausa v razstavi

Muzej Bauhaus namerava 100. obletnico ustanovitve znamenite šole za arhitekturo obeležiti s potujočo razstavo Migranti Bauhausa. Ta bo predstavila umetnike, ki so se morali v času nacizma umakniti v tujino.

Razstava Migranti Bauhausa bo od leta 2017 do leta 2019 na ogled v desetih mestih, med drugim v Tel Avivu, Tokiu, Chicagu, Moskvi in Budimpešti, piše nemška tiskovna agencija dpa.

Projekt vreden 25 milijonov evrov

Jubilej nameravajo obeležiti tudi z odprtjem novega Muzeja Bauhaus v Dessauu. Muzej, katerega gradnja bo stala 25 milijonov evrov, bo po besedah direktorice Fundacije Bauhaus Dessau Claudie Perren velik dosežek tako za mesto kot za državo. Kot je še dejala, se bodo z novim muzejem odprla nove možnosti za predstavitev dediščine Bauhausa in njegovega vpliva, ki sega do danes.

Obstaja od leta 1919

Visoko šolo za arhitekturo in oblikovanje Bauhaus je leta 1919 v Weimarju ustanovil arhitekt Walter Gropius (1883-1969). Leta 1925 so jo preselili v Dessau in leta 1932 v Berlin. Leta 1933 so jo razpustili nacisti. Tedaj se je veliko njeni članov umaknilo v tujino, tudi Gropius, pa arhitekt Mies van der Rohe ter vodilni slikar in grafični oblikovalec Bauhausa Lyonel Feininger.

Deli novico: