V BONIFIKI IGRA NA NOŽ: Madžari z umazanimi rokometnimi prijemi, Gaber utrpel nevarno poškodbo očesa

Slovenska moška rokometna reprezentanca je na prvi kvalifikacijski tekmi za nastop na svetovnem prvenstvu v začetku prihodnjega leta na Danskem in v Nemčiji včeraj v Kopru izgubila proti Madžarski s 24:29 (14:13).

Slovenskim rokometašem se na prvi tekmi z Madžari ni izšlo po pričakovanjih, nosilci bronastega odličja z lanskega svetovnega prvenstva v Franciji so pod velik vprašaj postavili tudi svoj nastop na mundialu, ki bo med 9. in 27. januarjem prihodnje leto v Nemčiji in na Danskem. V slovenskem taboru pa navkljub izgubljeni bitki z vzhodnimi sosedi niso vrgli puške v koruzo, o svoji usodi bodo navkljub izjemno slabemu izhodiščnemu položaju odločali na povratni tekmi, ki bo v sredo, 13. junija v Veszpremu.

Črnogorski strokovnjak na slovenski klopi Veselin Vujović, ki se je navkljub smrti svoje mame odločil, da bo ostal s svojimi varovanci in jih vodil na obeh tekmah v Kopru in Veszpremu, je bil pred začetkom tekme zaradi tega deležen stoječih ovacij in glasnega aplavza, je izjemno pomemben dvoboj začel z udarno postavo.

V vratih je bil Urban Lesjak, na krilnih položajih Gašper Marguč in Darko Cingesar, na zunanjih položajih Jure Dolenec, Miha Zarabec in Borut Mačkovšek, na mestu krožnega Blaž Blagotinšek, mesto v obrambni postavitvi 6-0 pa je namesto Cingesarja dobil Matej Gaber.

Njegovi varovanci so na najboljši možni način odprli dvoboj z vzhodnimi sosedi. Obramba 6-0 je bila na najvišji možni ravni, igra v napadu raznovrstna in učinkovita, po golu Blagotinška in dveh Dolenca so takoj povedli s 3:0. Na visoki ravni je bil tudi Lesjak, ki je takoj nanizal nekaj sijajnih obramb, v uvodnih osmih minutah ubranil tudi dve sedemmetrovki, po "odpadkih" pa so Madžari vendarle dosegli gola.

Slovenski krožni napadalec Matej Gaber je med tekmo utrpel nevarno poškodbo očesa. Šestindvajsetletni Škofjeločan, ki je tekmo proti Madžarski zaradi grobega udarca končal že v prvem polčasu, je že med dvobojem skupaj z reprezentančnim zdravnikom Sašem Đurićem obiskal najprej koprski zdravstveni dom, nato pa še ljubljansko bolnico, v kateri je opravil temeljit pregled očesa. Ta je pokazal strgano očesno veznico, zaradi katere je takoj prejel zdravniško oskrbo. Gaber bo jutri opravil nov pregled pri okulistu, po katerem bo morda znano ali bo lahko zaigral na povratni tekmi, ki bo v sredo ob 19.00 v Veszpremu.

Obe ekipi sta se gnali do skrajnih meja in igrali na nož - o tem zgovorno pričajo izključitve, Slovenija je na koncu tekme nabrala 18, Madžarska 24 minut kazni - prevlada domače reprezentance pa ni bila več tako očitna.

V 12. minuti ji je Madžarska povsem zadihala za ovratnik (6:5), v nadaljevanju pa z "umazanimi rokometnimi prijemi" skušala držati korak z njo. Danska sodnika sta imela veliko dela z madžarskimi težkokategorniki, njihov grob prekršek nad Gabrom sta "spregledala", davek na svojo umazano igro pa je v 22. minuti plačal Bence Banhidi, ki je po brutalnem prekršku nad Markom Bezjakom prejel rdeči karton.

Slovenija je slabo odigrala prvo polovico tekme

V slovenski reprezentanci je bil najbolj učinkovit Vid Kavtičnik s sedmimi goli, Miha Zarabec je prispeval štiri zadetke.

V 23. minuti je znova povedla za tri gole (12:9), a že tri minute kasneje jo je Madžarska prvič na tekmi po golu Zsolta Balogha ujela in izenačila na 12:12, na polčasu pa je imela minimalno prednost (14:13).

Vujović je v prvem polčasu veliko "rotiral", v igro niso vstopili le krilec Blaž Janc, zunanji igralec Žiga Mlakar in vratar Urh Kastelic, v drugi polovici tekme pa se je nadaljeval neusmiljen boj za vsak košček koprskega igrišča. Slovenija sprva nikakor ni uveljavila svojih prednosti v hitrosti proti visokim in telesno močnejšim, a veliko počasnejšim Madžarom, ki jih vodi nekdanji član zlatega švedskega rokometnega rodu Ljubomir Vranješ.

Gostitelji - v drugem polčasu za njih ni igral Gaber - so imeli velike preglavice na vseh ravneh svoje igre, v 42. minuti pa so prvič na dvoboju tekmecu pogledali v hrbet (18:19), v naslednjem obdobju pa doživeli pravi "mrk" v svoji igri in v 45. minuti zaostali za dva gola (20:22).

Zadrega slovenskih rokometašev je bila sprva kratkotrajna, tri minute kasneje so prek Kavtičnika izenačili na 23:23, v prelomnih trenutkih dvoboja pa se jim je znova povsem zaustavilo in niso našli pravega zdravila za svoje vzhodne sosede. Ti so v končnici tekme povsem zagospodarili na koprskem igrišču in jim v 52. minuti ušli na tri gole (23:26), največji zaostanek pa so si pridelali v zadnji minuti, ko so zaostali za šest golov (23:29) in si močno otežili življenje pred odločilno tekmo v Veszpremu.

Dejavu |  11 .06. 2018 ob  17: 40
Spet slovensko joka nje in jamranje
BOBO |  11 .06. 2018 ob  01: 02
Oni o grobosti . Pa naj igrajo ščinke ali pa kaj s kolebnico. ROKOMET JE GROB ŠPORT! Na igrišču ste se pokazali kot punčke. Če so oni grobi in sodniki to tolerirajo , bi morali vedeti kako igrati. Sedaj pa Mama, mama me je udaril! Ma ne me jebat , igrali ste za kurac in niti procent niste bili od Slovenije na zadnje. Raje ostanite doma , kot pa da poslušam cmee.
Selektor |  10 .06. 2018 ob  21: 29
je nesposoben.
@ivo |  10 .06. 2018 ob  12: 23
... verjetno si hotel reči "ciao, ciao svetovno prvenstvo",
Prav |  10 .06. 2018 ob  11: 57
neverjetno, kako Vujo in Zveza forsirata tega počasnega Kastelica. Prav nič ne brani, pa je stalni vratar....ma daj
Ivo |  10 .06. 2018 ob  11: 40
Cao cao svetovno prvenstvo.
ma |  10 .06. 2018 ob  10: 23
res škoda, da se je tako končalo. Ali so se naši ustrašili agresivnih madžarov, ki so močno udarjali kamorkoli, najraje po obrazu. Prekršek nad Gabrom sta sodnika spregledala, on pa v bolnico s poškodovanim očesom.