V BOVCU SE BODO SPOMNILI ŽRTEV PLINSKEGA NAPADA: Zaključuje se obeleževanje 100-letnice čudeža pri Kobaridu

Posočje

Ob spominu na grozote prve svetovne vojne letos mineva tudi 100 let od najhujše tragedije na soški fronti, ko so v Bovcu prvič uporabili bojni plin fosgen, ki je terjal na stotine žrtev. Ob stoletnici plinskega napada bosta Občina Bovec in Društvo 1313 danes ob 15. uri pripravila komemoracijo pri vhodu v rov ob cesti Bovec–Čezsoča.

Plinski napad pri Bovcu se je zgodil v jutranjih urah 24. oktobra 1917 in imel za posledico preboj fronte v bovški kotlini. Kot je za STA povedal predsednik Društva 1313 Miloš Domevšček, je bil to prvi plinski napad v prvi svetovni vojni, po katerem je prišlo do preboja fronte.

Bojne pline so tudi na soški fronti uporabile vse vojskujoče se strani. Prvi plinski napad na soškem bojišču pa se je zgodil na Debeli griži na Doberdobskem Krasu junija 1916, izvedle so ga avstro-ogrske enote. Po šesti soški bitki je v poročilih in dnevniških zapisih zaslediti, da sta bojne pline uporabljali obe strani, čeprav je v uradnih vojnih poročilih to redko omenjeno.

Po Domevščkovih podatkih je zaradi bojnega plina umrlo nekaj sto italijanskih vojakov. "Ti so bili povsod po Bovški dolini, v vseh zajedah južno od Nakla, rovih in zemljankah. Glede na število pokopanih žrtev sklepamo, da je tedaj zaradi plina umrlo okoli 600 vojakov italijanske vojske," je pojasnil.

Na tokratni slovesnosti bodo ob kulturnem programu zbrani lahko prisluhnili besedam Vasje Klavore, ki bo spregovoril o tem plinskem napadu, trije vojaki slovenske, italijanske in nemške vojske pa bodo v zgodovinskih oblačilih položili vence. Župana Bovca Valter Mlekuž in Čedada Stefano Balloch bosta pred vhodom v rov simbolično posadila lipo miru.

Društvo 1313 je sicer pred vhodom v rov postavilo informativno tablo o plinskem napadu leta 1917 v štirih jezikih.

Bovška komemoracija končuje številne prireditve v tednu, ko se je pred 100 leti zgodil preboj pri Kobaridu, 11. novembra pa bodo pripravili že 18. pohod spomina na Krn v počastitev padlih vojakov in konca prve svetovne vojne na soški fronti.

Deli novico: