V BRUSLJU USTNO O ARBITRAŽI: Premikov ni pričakovati, Hrvaška s svojim predlogom rešitve spora

Na sedežu Evropske komisije v Bruslju bo danes ustna obravnava v povezavi s slovenskim pismom glede tožbe proti Hrvaški zaradi nespoštovanja arbitražne razsodbe o meji med državama. Predvidoma bo to postopkovni korak, ki ne bo vodil k premikom pri slovenskih in hrvaških stališčih. Tudi političnih pobud od komisije na obravnavi ni pričakovati.

Ustna obravnava je predvidena v okviru 259. člena pogodbe EU, na podlagi katerega lahko članica unije toži drugo članico na Sodišču EU zaradi kršenja prava unije. Člen je sredi marca sprožila Slovenija zaradi kršitev prava unije, ki so posledica hrvaškega nespoštovanja arbitražne razsodbe.

Ustne obravnave za zaprtimi vrati, ki naj bi trajala od 14.30 do 16.50, se bodo po neuradnih informacijah udeležili strokovnjaki Slovenije, Hrvaške in Evropske komisije, ki naj bi jo zastopali predstavniki pravne službe.

Sprememb slovenskih in hrvaških stališč ni pričakovati. Slovenija po neuradnih informacijah Hrvaški očita konkretne kršitve prava unije, na primer kršitve načel pravne države ter schengenskih in ribiških pravil. Hrvaška vztraja, da ne krši prava EU in da tako unija pri tem nima pristojnosti.

Ključno vprašanje je, kaj bo storila komisija, ki ima po prejetju slovenskega pisma tri mesece časa, da poda svoje mnenje. Ni pa nujno, da to stori. Tudi če mnenja ne bo podala, bo po neuradnih navedbah predvidoma to sporočila v dopisu obema stranema.

Pravna služba komisije je sicer že julija lani potrdila povezavo med arbitražno odločbo in pravnim redom EU. Komisija je takoj po razglasitvi arbitražne razsodbe obe strani tudi pozvala k njeni uresničitvi. A kljub hrvaškemu zavračanju tega poziva v komisiji, katere vodstvo je iz iste evropske politične družine kot hrvaški premier Andrej Plenković, doslej niso storili ničesar.

Skupni nastop pred sodiščem EU dobra rešitev

Ideja skupne predstavitve spora o meji med Hrvaško in Slovenijo na sodišču EU se zdi dobra rešitev, ocenjuje danes hrvaški časnik Jutarnji list pred začetkom današnje ustne obravnave. Zagrebški časnik se v komentarju sklicuje na nedavno izjavo predsednica sodišča EU Koena Lenaertsa, ki je kot možnost ravnanja v primeru arbitraže izpostavil 273. člen pogodbe EU, ki predvideva, da članici spor sodišču predložita sporazumno. Člen pokriva zadeve, ki v strogem smislu niso pravo EU, a so pomembne za unijo v širšem kontekstu.

Za sprožitev postopka v skladu s 273. členom je potrebno soglasje obeh držav. Če bi sodišče podalo mnenje, da je arbitražno odločitev treba uveljaviti, bi Hrvaška implementacijo arbitraže lahko sprejela v skladu z odločitvijo sodišča EU, nadaljuje komentator.

Če bi sodišče ugotovilo, da arbitražna odločitev ni obvezujoča za Hrvaško, pa bi Slovenija lahko v skladu z oceno sodišča EU soglašala, da državi spor o meji uredita s sporazumom. To bi bil dober izid za EU, ki se potem ne bi vpletala v spor, ocenjuje dopisnik časnika iz Bruslja.

Kot dodaja, je za kakršen koli izhod iz slepe ulice, v kateri se nahajata državi zaradi spora o meji, treba počakati na slovenske parlamentarne volitve in oblikovanje nove slovenske vlade.

Hrvaška delegacija bo na današnji ustni obravnavi ponovila svoje stališče, da Zagreb ni kršil evropskega prava, ko je izstopil iz arbitražnega postopka in ni uveljavil arbitražne sodbe, navaja Večernji list. Kot dodaja, Hrvaška vztraja, da sodišče EU ni naslov za reševanje spora o meji, ki ga je možno urediti z dvostranskimi pogajanji.

Deli novico:

pimplc |  03 .05. 2018 ob  07: 06
pol cemu je sluzila arbritraza? ... naj vrnejo denar nazaj... cau europa... mislim da je cas da gremo ven iz eu... in postanemo se ena oaza kot je svica...
Treba |  02 .05. 2018 ob  21: 50
Jom je dat po....
IBRO |  02 .05. 2018 ob  20: 55
hrvat bi nategnu še lastno mamo zažlico mrzle vode
... kaj pa ....  |  02 .05. 2018 ob  14: 33
-1
https://www.youtube.com/watch?v=nbV_tZ1RGK4

https://www.youtube.com/watch?v=w_kpT1qrIDc

https://www.youtube.com/watch?v=xs2aZVA7sA8