V Kopru pripravljajo orožje

Minuli teden so v Pokrajinskem muzeju Koper pregledovali in obdelovali orožje, ki so bili predmet restavratorskih posegov. Med njimi je bilo tudi 11 pušk oziroma mušket.

Iz restavriranja je prišlo 11 pušk, tri arkebuze, ena dvocevka, dve iz področja Balkana, tri avstrijske puške ter dve kremenjače. Na fotografiji sta avstrijski puški iz sredine 19. stoletja.

Za strel se mušketa napolni s črnim smodnikom - približno 15-gramsko kroglo in tesnilnim zamaškom, kar se stisne s posebno paličico. Na koncu cevi je vžigalna ponvica, ki je z izvrtino povezana z cevjo. V ponvico se nasuje 2 grama črnega smodnika. Za strel se nasloni mušketa na palico, ki ima na vrhu vilice. Ker je mušketa težka do 15 kilogramov, ni primerna za prostoročno streljanje.

V zbirki imajo pregled napredkov v mehanizmu na skorajda enaki puški. Prva je iz leta 1854, sprednjača (s polnjenjem od spredaj), naslednja pa ima že polnjenje od zadaj in najverjetneje sega v leto 1856. "Tretja je skoraj enaka, ima pa okroglo cev, pri četrti pa so uporabili že enoviti naboj. Ostale tri so imele ločen naboj in smodnik," nam je razložil Marko Bonin iz Krajinskega muzeja Koper.

Mušketa je dolgo in težko strelno orožje, pri katerem je notranjost cevi gladka. Polni se od spredaj. Krogla mora biti manjša kot je premer cevi, tako da se lahko spusti v cev. Mušketa je bila od konca 16. stoletja glavno orožje pešakov, tako imenovanih mušketirjev.

V Kopru so imeli pred nekaj stoletji tudi orožarno in skladišče orožja - to je bila pritlična stavba Armeria, ki sedaj služi kot sedež Univerze na Primorskem. V 16. stoletju je bila v njej posojilnica. Del pročelja, ki je pripadal Foresteriji, krasi renesančni portal (kamnoseka Antonio in Bartolomeo, 1506). Ob njem so trije manjši portali in na desni polkrožno zaključen glavni vhod v Armerijo. Ostanek balkona – mostovža, ki je peljal v Pretorsko palačo, je skrit. Mestni grb z glavo Meduze so na portal nekdanje orožarne pritrdili leta 1872.

Sorodne novice:

Koprski simboli in boginja modrosti

Marezige prinesle svobodo

Babice povedale zgodbo o koprski rojstni hiši

Deli novico:

Mighi |  19 .11. 2012 ob  11: 30
Pa kaka slika je to?
puške se skoraj ne vidi...megleno, pa od daleč...dajte se malo pribljižat in izostrit, no.