V NOVI GORICI O RESTAURI: V sklopu projekta za javnost odprli grad Rihemberk

Goriška

V Novi Gorici so pripravili dvodnevno srečanje partnerjev mednarodnega projekta Restaura, na katerem so partnerji s Poljske, Slovenije, Hrvaške in Slovaške pregledali dosedanje aktivnosti in načrtovali prihodnje na področju učinkovite uporabe javno-zasebnega partnerstva za revitalizacijo zgodovinskih stavb v srednjeevropskih državah.

Na srečanju so posebej predstavili tudi stanje revitalizacije gradu Rihemberk, s katerim Mestna občina Nova Gorica sodeluje v projektu Restaura.

Projekt Restaura, ki se je začel leta 2016 in bo trajal do maja 2019, izhaja iz potrebe po spodbujanju obnov zgodovinskih stavb in pomanjkljive uporabe javno-zasebnega partnerstva pri revitalizaciji tovrstnih stavb v določenih državah Srednje Evrope. Partnerji izvajajo posvetovanja s ključnimi deležniki (občinami, podjetji, ministrstvi, društvi itd.) na lokalnem, nacionalnem in transnacionalnem nivoju.

Vodja projekta Restaura Bartosz Budny iz poljskega mesta Nowy Dwor Mazowiecki je na četrtkovi novinarski konferenci povedal, da v okviru projekta izvajajo pilotne aktivnosti na štirih objektih kulturne dediščine, in sicer revitalizacija palače Verzi v Buzetu, Solnega trga v kraju Nowy Dwor Mazowiecki na Poljskem, rezidence Konventa v Bratislavi in gradu Rihemberk.

Mestna občina Nova Gorica je letos uspela odpreti grad Rihemberk za javnost in izvesti kar nekaj dogodkov v sodelovanju z lokalnim prebivalstvom, kar po besedah vodje projekta Restaura na novogoriški občini Nataše Kolenc priča o pravilni usmeritvi načrtovanja revitalizacije v okviru projekta.

Aktivnosti pa v občinski projektni pisarni pripravljajo tudi v prihodnje, saj je revitaliziacija gradu zahteven in obsežen projekt. Kot je povedala vodja projektne pisarne Andreja Trojar Lapanja načrtujejo nadaljevanje aktivnosti za vzpostavitev turističnega središča na temo kulturno-zgodovinske ter naravne dediščine.

Pri revitalizaciji gradu Rihemberk je predvideno sodelovanje v sedmih projektih z namenom pridobitve evropskih sredstev. Poleg projekta Restaura, ki ga že izvajajo in za katerega je predvidenih 230.000 evrov, načrtujejo sodelovanje v naravovarstvenih projektih.

V pripravi je tudi sodelovanje v strateškem projektu čezmejnega območja Slovenija - Italija, Zelene infrastrukture v porečju Vipave. Tu je predvidena ureditev nadstropja vhodnega objekta gradu Rihemberk, kjer želijo urediti razstavno in informacijsko-interpretacijsko središče Nature 2000 in same dediščine gradu.

"Načrtujemo tudi sodelovanje v razvojno turističnih projektih, ki temeljijo na dediščini, in sicer v projektu LAS, kjer želimo pridobiti inovativno opremo ključnih točk ogleda na gradu Rihemberk za lažje vodenje in krepitev programa in ponudbe Rihemberka. V okviru strateškega projekta čezmejnega območja Slovenija - Italija Odličnost v turizmu na temo gradov, dvorcev in vrtov je predvidena ureditev nadstropja vhodnega stolpa in glede na višino pridobljenih sredstev tudi razvoj gostinske ponudbe in sanacija dela obzidja z namenom izboljšanja varnosti," je še dejala Kolenčeva.

Predvidevajo, da bodo s predstavljenimi projekti pridobili od 500.000 do 700.000 evrov.

Deli novico:

goričan |  20 .10. 2017 ob  12: 26
Upam, da v prihodnjih letih, se uspe še bolj prenoviti in dodati predvsem gostinsko ponudbo na gradu Rihemberk.