V PORTOROŽU O JEDRSKI ENERGIJI: Izpostavili njeno vlogo kot čistega in varnega vira energije

Piran

V Portorožu se je danes začela že 27. mednarodna konferenca Jedrska energija za novo Evropo. Govorci so izpostavili zlasti vlogo jedrske energije kot čistega in varnega vira energije, ki bi lahko pripomogel k doseganju globalnih ciljev zmanjšanja ogljičnega odtisa.

Mednarodna konferenca, na kateri se bo do četrtka mudilo okoli 180 strokovnjakov iz 24 držav, predstavlja eno najpomembnejših konferenc s tega področja v Evropi, ki je pritegnila tudi udeležence iz ZDA in azijskih držav, je uvodoma poudaril predsednik programskega odbora konference Igor Jenčič.

Uvodničarji so izpostavili novo vlogo, ki bi jo morala jedrska energija zasesti v modernih energetskih strategijah. "Danes je jedrska energija čista, prožna in zanesljiv vir energije z nizkim ogljičnim odtisom," je menil predsednik Društva jedrskih strokovnjakov Slovenije Tomaž Žagar. Prav zato je ta vir energije ključnega pomena za našo prihodnjo oskrbo z energijo, katere poraba še naprej raste.

"Spim kar dobro in nimam skrbi," pa je povedal direktor Uprave RS za jedrsko varnost Andrej Stritar. Področje jedrske varnosti v Sloveniji je namreč po njegovih besedah pod nadzorom. Krška jedrska elektrarna deluje dobro, v njeno varnostno nadgradnjo je bilo veliko vloženega. Prav tako je pomembno, da Evropska unija na področju jedrske varnosti predstavlja eno najbolj naprednih okolij, Slovenija pa je med prvimi prenesla smernice evropske direktive v nacionalno zakonodajo. Stritar je omenil, da je Slovenija v zadnjem letu začela tudi pogajanja s sosednjo Hrvaško v smeri iskanja skupne rešitve za odpadke iz Krškega, saj "stvari se razvijajo v pozitivno smer".

Predsednik uprave Nuklearne elektrarne Krško Stane Rožman je izpostavil, da danes ne govorimo več o zapiranju krške nuklearke, ampak o podaljšanju njene življenjske dobe. Izpostavil je poziv svetovnega združenja za jedrsko energijo glede harmonizacije nizkoogljičnih virov energije oziroma da morajo ob vse večjih zahtevah po električni energiji vsi nizkoogljični energijski viri sodelovati kot del raznolike mešanice. Na prihodnjo vlogo jedrske energije kot zanesljivega vira, čigar dobavljivost in cena za razliko od fotovoltaike ne bosta podvržena fluktuacijam, je opozoril tudi državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo Klemen Potisek.

Deli novico:

RESNICA |  11 .09. 2018 ob  12: 15
VSE KAR JE NAPISANO JE RES......................
Jederska energija je PREVARA STOLETJA |  11 .09. 2018 ob  11: 00
Jederske elektrarne imajo zivljensko dobo 40 let. A potencial onesnazenja je 25.000 let radiaktivnosti. Veter lahko nese radiaktivne elemente po celi evropi ze samo iz ene elektrarne.

To ,da je ta energija CISTA je prevara stoletja. Jederske elektrarne se ne da popolnoma ugasnit. Treba zagradit zarece jedro in cakat stoletja, da se samo ugasne. Tacas, pa se lahko zgodi marsikaj in se "cementna krsta" jedra lahko razbije.
Zivljenska doba 40 let jederskih elektrarn je PREMALO glede na kaksno nevarnost predstavljajo. Ljudje so v letih 60, 70 mislili ,da imajo jederske elektrarne prakticno neskoncen rok trajanja. NI TAKO.

VSEM JEDERSKIM ELEKTRARNAM V EVROPI JE POTEKEL ROK: MORALI BI JIH UGASNITI , PA JIH NE! FLIKAJO LUKNJE IN SE SAMO CAKA KDAJ BO POCILO.

KRSKO JE ELEKTRARNA GRAJENA NA NAJBOLJ SIZMICNI CONI V EVROPI! LETA 1917 JE BIL TAM POTRES , KATEREGA POLOVICNA MOC , BI ZRUSILA ELEKTRARNO!!

ZBUDITE SE : JEDERSKA ENERGIJA JE PREVARA IN CISTA SMRT!!!
Trieste, gli studiosi su Krško: La centrale nucleare è a rischio sismico |  11 .09. 2018 ob  10: 53
Si sa che a Krsko possono ripresentarsi terremoti forti almeno quanto quello già verificatosi nel 1917 (magnitudo Richter circa 6), ma probabilmente anche ben più forti; e si sa che un terremoto così, proprio sotto la centrale, potrebbe avere conseguenze gravissime.

Ma si spera. E per alimentare queste "speranze" si producono montagne di documenti e analisi, secondo noi in parte addomesticate». Un contesto poco rassicurante, in cui Lubiana progetta addirittura il raddoppio della centrale (la cosiddetta Krsko-2, di potenza tripla)

In Europa c'è un solo reattore nucleare in zona sismica di livello medio alto: quello di Krsko. Il sito è nella direzione in cui soffia la Bora»

il sito venne scelto a metà degli '70 del secolo scorso, quando della sua sismicità non si sapeva quasi nulla.

Dagli anni Ottanta, però, il potenziale sismico dell'area è stato identificato senza ombra di dubbio dagli studiosi. La relazione prosegue precisando come gli stress test disponibili al pubblico sulla reazione della centrale in caso di terremoto siano utili soltanto in senso «mediatico»: basati su valori obsoleti, non dicono nulla sulla reale risposta della struttura in caso di sisma.

E ancora: «Nel 2011 l'Agenzia slovena per la sicurezza sismica (Snsa) ha comunque ammesso per iscritto che entrambi gli studi probabilistici di pericolosità sismica finora eseguiti (1994 e 2004) erano basati soltanto sui terremoti verificatisi negli ultimi secoli

Spiegano gli esperti: «Calcoli basati su periodi così brevi sono accettabili per la progettazione di edifici qualsiasi. Viceversa, non sono assolutamente ragionevoli per infrastrutture e impianti critici». I tecnici rilevano poi come il servizio geologico francese, a cui gli sloveni si erano rivolti inizialmente, sia uscito dal progetto in forte contrasto.

Dato di cui Lubiana sembra non tener conto: «A nostro parere alcuni uffici sloveni e alcuni loro consulenti tendono a sminuire il problema della pericolosità sismica della zona. Nel far ciò si arriva talvolta a forzare i dati e le interpretazioni, comprese le figure proiettate in sedi scientifiche internazionali».
Eho |  10 .09. 2018 ob  20: 46
Edina mozna resitev je zmanjsevanje porabe energije. Tricetrt energje, ki jo proizvedemo na zemlji se nato uporabi brez razloga.

POZOR !! |  10 .09. 2018 ob  19: 57
NEVARNO !!
Energija se pa itak lahko pretvarja ... |  10 .09. 2018 ob  18: 29
da ni ona ampak kakšna druga !.........
Res je. |  10 .09. 2018 ob  18: 28
Ameriška jedrska na Hirošimo je bila bolj čista kot pa tista zažigalna na Dresden.