V torek nad Ameriko in Pacifikom popoln lunin mrk

Svet

V Severni in Južni Ameriki ter na območju Tihega oceana bodo v torek lahko opazovali popoln lunin mrk. Luna se bo v času, ko bo v Zemljini senci, obarvala rdeče.

To bo prvi od štirih zaporednih popolnih luninih v naslednjem letu in pol. Zvezdoslovci in ljubitelji nebesnih pojavov jih bodo lahko znova opazovali 8. oktobra ter 4. aprila in 28. septembra prihodnje leto.

Oktobrski bo prav tako viden v Severni Ameriki, na Pacifiku, v Avstraliji in vzhodni Aziji. Mrk 4. aprila prihodnje leto bodo lahko opazovali v Severni Ameriki, na območju Tihega oceana, v Avstraliji in Novi Zelandiji. Zadnji pa bo viden iz Evrope, Bližnjega vzhoda, Afrike in Amerike.

Lunini mrki sicer niso tako pogosti, kot se morda zdi. Vsako leto sta približno dva, vendar so nekateri, na primer polsenčni, komaj opazni.

Lunin mrk nastane, ko so Sonce, Zemlja in Luna poravnani. Normalno Sonce osvetljuje Luno, med mrkom pa gre polna Luna skozi senco, ki jo meče Zemlja. Luna bi sicer morala tedaj postati nevidna, vendar se to ne zgodi, saj jo doseže nekaj žarkov in se zato obarva rdeče. Ponekod tovrstni pojav imenujejo tudi "krvava Luna".

Zadnji popoln lunin mrk je bil 10. decembra 2011. Viden je bil iz Azije, Avstralije in Pacifika, v Sloveniji pa smo lahko opazovali delni mrk.

Deli novico: