Včasih pomanjkanje elektrike običajno, danes ni tako

Slovenija

Profesor s Fakultete za elektrotehniko Univerze v Ljubljani Damijan Miklavčič ob množičnem izpadu elektrike zaradi vremenskih razmer opozarja, da si danes ne znamo predstavljati, kako zelo smo odvisni od elektrike, dokler ne ostanemo brez nje. Včasih so bile namreč redukcije elektrike nekaj običajnega in so bili ljudje tudi pripravljeni na to.

Danes pa se nam že "nekaj minut brez elektrike zdi strašanska nadloga in nemudoma nas obide tesnoba, nekaj dni brez elektrike pa si razen ljudi, ki so ujeti v temo in mraz, ne predstavlja prav nihče od nas". "Šele v razmerah, kot jih doživljamo v teh dneh, se zavemo kako mogočna je narava in kako majhen je človek v primerjavi z njo," meni Miklavčič.

Ker je civilizacija tako odvisna od elektrike, imajo bolnišnice, telekomunikacijska središča, radio in televizija, svoje rezervno napajanje, da ob izpadu elektrike še vedno lahko opravljajo najnujnejše za reševanje ljudi in premoženja, pojasnjuje.

V gospodinjstvih pa je tako, da jih ima večina centralno ogrevanje, ki pa preneha delovati, ko ni elektrike, saj črpalka za delovanje potrebuje elektriko. Marsikje pa je oskrba z vodo zagotovljena s črpalkami in ob izpadu elektrike ljudje ostanejo tudi brez vode. Poleg tega pa je večina lastnikov stanovanj in hiš že davno odstranilo stare peči in štedilnike na drva iz svojih kuhinj in dnevnih sob, tako da nas lahko zebe že v nekaj urah.

Družine z majhnimi otroci so se preselile k prijateljem

"Čeprav slišimo danes po radiu tudi prijetne izkušnje, ko so se starši z otroci igrali družabne igre in so potem otroci šli dovolj zgodaj spat, da ni bilo težko zjutraj vstati, pa slišimo tudi zgodbe, ko so se družine z majhnimi otroci preselile k prijateljem, ki imajo elektriko," opozarja Miklavčič. Ob tem se sprašuje, kaj bomo, če bo v tem času zmrznila voda v ceveh in napeljavi centralnega ogrevanja in bodo popokale cevi in ventili.

Po njegovem mnenju bi bilo čez čas smiselno narediti anketo med ljudmi, ki so bili vsaj dva dni brez elektrike, in jih povprašati, kaj so najbolj pogrešali in kako bi se pripravili na ponovno soočenje z pomanjkanjem elektrike.

Deli novico: