Več kot deset smrtnih žrtev

Svet

Poplave v Bosni in Hercegovini so zahtevale že najmanj enajst smrtnih žrtev. V Doboju so po delnem umiku naraslih voda našli šest trupel, že pred tem pa so iz države poročali o petih smrtnih žrtvah. Reševalne akcije se medtem nadaljujejo in v Banja Luko je danes prispela tudi pomoč iz Slovenije.

V BiH so razmere med drugim izredno kritične v Bijeljini na vzhodu države, kjer je popustil nasip ob reki Savi in je voda zalila to drugo največje mesto v Republiki srbski. Tu na evakuacijo po besedah župana Mića Mičića čaka okoli 10.000 ljudi. Zaradi narasle Save je po poročanju hrvaške tiskovne agencije Hina ogrožena tudi celotna Bosanska posavina, še posebej Bosanski Šamac in Domaljevac, ki sta že pod vodo.

V omenjenih treh krajih potekajo evakuacije prebivalstva. V Doboju in Maglaju, ki sta še vedno pod vodo, se je mogoče premikati le s čolni in nimajo niti elektrike niti pitne vode. V številnih delih BiH varnost ogrožajo tudi zemeljski plazovi, ki so se začeli sprožati zaradi dolgotrajnega deževja. Nemoten promet je le južno od Sarajeva.

Po besedah pomočnika ministra BiH za zaščito in reševanje Samirja Agića je na takšen ali drugačen način ogroženih najmanj 1,2 milijona ljudi. Število smrtnih žrtev se nenehno dviguje, spletni portal Klix.ba poroča že o 16 mrtvih v poplavah.

Tako kot Srbiji so številne države priskočile na pomoč v poplavah tudi BiH, v izvajanje evakuacij prebivalstva so se vključile tudi sile Eufor. Med drugim so pomoč napovedale Slovenija, Hrvaška, Luksemburg, Avstrija in ZDA.

Slovenija je v BiH poslala dve enoti s čolni za reševanje in z 12 pripadniki civilne zaščite, helikopter vojske s posadko ter policijski helikopter z dvema posadkama. Kot je za STA povedal vodja ekipe Jernej Hudohmet, so danes opoldne prispeli v Banja Luko, od koder jih bodo lokalni pristojni poslali v kraje, kjer jih najbolj potrebujejo.

Zaradi nadaljnjega naraščanja Save pri obmejnih Slavonskem Šamcu in Sikirevcih so danes razglasili izredne razmere tudi v Brodsko-posavski županiji na vzhodu Hrvaške. Ogrožen je tudi Slavonski Brod, kjer beležijo rekordne vodostaje.

Ogrožena območja je danes obiskal hrvaški premier Zoran Milanović in se zahvalil vsem, ki so se priključili akciji utrjevanja nasipov. Kot je dejal, je država zaenkrat naredila največ, kar je mogla, za razbremenitev tega območja, med drugim pa je poslala tudi reševalne ekipe v Srbijo in BiH.

Deli novico: