Vladi poročilo medresorske skupine glede pogodbe s Patrio

Slovenija

Vlada bo v četrtek obravnavala poročilo medresorske delovne skupine, ki je preučila okoliščine glede uveljavljanja ničnosti pogodbe o nakupu patrij, je za STA povedal obrambni minister Roman Jakič. Po njegovih besedah medresorska komisija predlaga vladi, da naloži državnemu pravobranilstvu, naj preveri vse pravne posledice ničnosti pogodbe.

Poročilo je v torek obravnavala vladna komisija za volitve in imenovanja. Jakič je za STA dejal, da je zadeva kompleksna in je zato treba vse posledice uveljavljanja oz. neuveljavljanja ničnosti pogodbe skrbno pretehtati. Pri tem je treba pretehtati tako pravne, gospodarske kot tudi moralne vidike oz. posledice odločitve glede uveljavljanja ničnosti pogodbe.

Tako po Jakičevih pojasnilih ne gre le za sodbo v zadevi Patria, v kateri so pravnomočno obsojeni predsednik SDS in nekdanji premier Janez Janša, brigadir Tone Krkovič ter prokurist Rotisa Ivan Črnkovič, pač pa tudi za sodbo v zadevi Patria II, v kateri sta bila obsojena slikar Jure Cekuta in upokojeni brigadir Peter Zupan. Ta sodba še ni pravnomočna, Cekuta, ki pisne sodbe, kot je povedal za STA, še ni prejel, pa je napovedal pritožbo.

Prav tako je Sistemska tehnika kot neizbrani ponudnik v poslu zoper državo ter Patrio in njenega lokalnega partnerja Rotis vložila tožbi, postopek pa še ni končan. Ljubljansko okrožno sodišče je leta 2011 oba pravdna postopka združilo v skupno obravnavo, a prekinilo do pravnomočnega zaključka kazenske zadeve v zadevi Patria, kar se je torej zgodilo v aprilu. Sodišče je namreč menilo, da je odločitev o tožbenem zahtevku odvisna od tega, ali je bilo storjeno kaznivo dejanje sprejemanja oziroma dajanja daril za nezakonito posredovanje. Sistemska tehnika od države zahteva 518 milijonov evrov plus dodatnih šest milijonov evrov za patent, ker ni dobila posla.

Vlada je medresorsko delovno skupino, ki naj bi preučila okoliščine glede uveljavljanja ničnosti pogodbe o nakupu osemkolesnih oklepnikov Patria, imenovala 15. maja. Kot izhaja iz sporočila po takratni seji vlade, so morala v komisijo svoje člane imenovati pristojna ministrstva, državno pravobranilstvo in služba vlade za zakonodajo. Rok za oddajo poročila s predlogi za nadaljnje ukrepanje pa je bil 30. junij.

Po splošnem dolgoročnem programu razvoja in opremljanja Slovenske vojske, ki ga je DZ sprejel leta 2004, naj bi Slovenija kupila 135 srednjih bojnih kolesnih vozil. Za posel, vreden 278 milijonov evrov, je ministrstvo za obrambo leta 2006 z Rotisom podpisalo pogodbo. Po prvotno predvidenem načrtu dobav bi morala država do leta 2012 kupiti in prevzeti 86 vozil, prevzela pa jih je le 30 in zanje plačala 74,5 milijona evrov. Prva patria je v Slovenijo prispela septembra 2008.

Deli novico:

allcide |  23 .07. 2014 ob  12: 25
PATRIA SUA - KAZZI NOSTRA ......... :-(
PDF |  23 .07. 2014 ob  08: 42
Prepisana Diplomska Flustracija- PDF
EU sodišče |  23 .07. 2014 ob  08: 39
-2
Joj kako bo komunjare sjebalo EU sodišče. Ti prav držijo roke v žerjavici. Peklo bo peklo. Dragi dečki rdečkoti nekaj mednarodnega gospodarskega prava bi pa vseglih morali poznati preden začnete z neumnosti. Da bo pogodba nična boste morali trdno dokazati, da je janša pravično obsojen. Šele potem boste lahko zahtevali ničnost pogodbe. Pozabili ste, da je Slovenija članica EU. V EU pa so točno določena pravila. Na koncu pa se lahko zadeva obrne na stran Jurčka in Ropa. Ropova vlada pa je tista ki je podpisal pogodbo o namenu s Patrijo in to še pred razpisom. Pa tudi razsodba v kateri je bil zaslišan takratni minister za obrambo Kahla bo imela veljavo na mednarodnem sodišču ko bo odločalo o ukinitvi oziroma ničnbosti pogodbe. Kahl je izjavil, da Janša ni sodeloval pri naročanju Patrij in ga to sploh ni zanimalo. Pogodbo pa je podpisal Kahl. Tako bo to zelo smešno dragi diletančki s diplomo PDF. Slovenija se bo spet osmešila.