VREDNOTENJE NEPREMIČNIN PO NOVEM: Kaj pomeni za vas?

Slovenija

Danes je začel veljati novi zakon o množičnem vrednotenju nepremičnin, ki naj bi odpravil pomanjkljivosti glede zakonske opredelitve sistema vrednotenja in pravne varnosti lastnikov nepremičnin. Lastniki bodo predvidoma po 1. avgustu 2019 prejeli obvestila o novih vrednostih in lahko začeli uveljavljati posebne okoliščine.

Sistem množičnega vrednotenja so po navedbah ministrstva za finance prenovili, da bi pred novim splošnim vrednotenjem nepremičnin odpraviti pomanjkljivosti v prejšnjem zakonu, na katere je leta 2013 opozorilo ustavno sodišče.

Novi zakon tako določneje opredeljuje sistem vrednotenja, tako da bo vrednosti mogoče uporabiti tudi za potrebe obdavčenja. Zakon po navedbah ministrstva merila določa v tolikšnem obsegu, da je zadoščeno zahtevam ustave, hkrati pa naj bi bila ta določitev dovolj prožna, da se bo lahko pri vrednotenju sledilo spremembam na nepremičninskem trgu. Cilj je dobiti vrednosti, ki bodo čim boljši približek realnim tržnim vrednostim.

Novi zakon bo tudi omogočil sodelovanje javnosti v postopkih oblikovanja modelov vrednotenja, in sicer prek javnih razgrnitev predlogov modelov po občinah, poleg tega bo lastnikom zagotovil pravno varnost. Lastniki bodo lahko tako ugovarjali pripisani posplošeni vrednosti nepremičnine, in sicer z dokazovanjem posebnih okoliščin, ki jih siceršnje vrednotenje ne bo zajelo.

Nove vrednosti na voljo prihodnje leto

Geodetska uprava bo letos spomladi s strokovno javnostjo in tudi z občinami začela usklajevati nove modele vrednotenja. Javna razgrnitev predlogov modelov, pri kateri bo s pripombami lahko sodelovala tudi splošna javnost, pa naj bi bila jeseni.

Po oblikovanju modelov bo sledilo novo generalno vrednotenje nepremičnin v države, nove posplošene tržne vrednosti naj bi bile na voljo 1. avgusta prihodnje leto.

S tem datumom se bo začel uporabljati tudi del zakona, ki opredeljuje uveljavljanje posebnih okoliščin. Najpogostejše posebne okoliščine bodo predvidene v pravilniku o izvajanju zakona. Če se bo lastnik strinjal s predvidenim vplivom določene posebne okoliščine na vrednost nepremičnine, bo ta postopek enostaven.

Lahko pa bo lastnik dokazoval tudi drugačen vpliv posebne okoliščine ali kakšno drugo posebno okoliščino, ki v pravilniku ne bo predvidena. V tem primeru bo moral na svoje stroške predložiti tudi posamično cenitev, o tem pa bo presojala strokovna komisija.

Deli novico:

Xxxx |  11 .01. 2018 ob  14: 30
Pred zokonom naj bi boli vsi enaki.Kdo je kriv,da si rijen na obali ali posovju ali kjerkoli drugje.Vsi smo drzavljani iste drzave,naj bo davek za prvo nepremicnino za vse enak,najbolje pa simbolicen.Saj smo ze placali davek ,ko smo si ustvarjali svoj dom!,,
Enadva |  11 .01. 2018 ob  12: 41
Ja, davek na prvo stanovanje bi moral biti enak po vsej državi in bi se moral računat po m2. Tako bi bili pred zakonom vsi enaki. Že tako se npr. mlada Primorska družina zapufa do penzije, da si lahko kupi svoje stanovanje. In potem pride še država in ga mastno obdavči. Zakaj bi morali Primorci plačevati več?
Marenda |  11 .01. 2018 ob  12: 29
To ni pravično, davek za prvo stanovanje mora biti povsod enak, za vsa ostala pa naj velja tržna cena.
Bepi je tu doma in ne bo nikoli prodal stavoanja, ker sicer nima kam. Tako nepravično plačuje več davka kot njegov rojak iz Prekmurja.
ZMAGO |  11 .01. 2018 ob  10: 47
Kaj je kriv Bepi ce je Izolan in zaradi lakomnih kapitalisticnih idej je njegovo staro izolsko stanovanje kar naenkrat luksuzno ! Po m2 za 1. bivalisce je pravicno. Davek za prekmurca in Bepija mora bit enak !
@Endva |  11 .01. 2018 ob  09: 56
-1
Ker je na obali stanovanje bolj tržno zanimivo in ga lahko prodaš po bistveno višji ceni kot npr. v Černelavcih ali Puconcih poleg Murske Sobote.
Endva |  11 .01. 2018 ob  09: 34
Zakaj mora Primorec ki živi na obali plačevati višje davke kot npr. Prekmurec? Zakaj se ne plačuje davka po npr. m2 stanovanja? To vrednotenje se mi zdi čisto mimo!