VSEBINA PRICURLJALA V JAVNOST: LMŠ potencialnim koalicijskim partnerjem predala predlog koalicijske pogodbe

V LMŠ so danes potencialnim koalicijskim partnerjem predali predlog koalicijske pogodbe, ki so ga čez vikend dopolnili s predlogi, o katerih so se uskladili minuli teden. Iz posameznih strank je slišati, da besedilo predloga še ni povsem to, kar bi si želeli. Pogajanja o njem bodo nadaljevali v torek.

Predstavniki SD, SMC, NSi, SAB in DeSUS so danes prevzeli predlog koalicijske pogodbe, do torka pa naj bi pripravili pregled pripomb, o katerih bo beseda tekla na nadaljevanju pogajanj v torek dopoldne.

Vsebina predloga koalicijske pogodbe pricurljala v javnost

Čeprav si v LMŠ želijo, da bi predlog koalicijske pogodbe ostal zaupen, je tudi tokrat vsebina pricurljala v javnost. V predlogu ugotavljajo, da bo eden največjih izzivov sprememba zdravstvenega sistema, v katerega nameravajo pripeljati regulirano konkurenčnost. Prioriteta bo skrajševanje čakalnih vrst, v nacionalni program odprave čakalnih vrst pa naj bi bili vključeni javni zavodi, koncesionarji in zasebniki, pri čemer bo glavni kriterij cenovno najugodnejša ponudba.

Kot je zapisano v predlogu, bodo odprli strokovno razpravo o različnih modelih prestrukturiranja zdravstvenega zavarovanja. Zapisana ostaja zaveza za sprejem zakona o dolgotrajni oskrbi, mrežo domov za starejše pa bi dopolnjevali z zasebniki. Postopoma naj bi dvignili minimalno pokojnino.

V predlogu koalicijske pogodbe je zapisan tudi cilj razbremenitve plač najproduktivnejših in razvojno najpomembnejših kadrov. Davčno bi razbremenili tudi 13. in 14. plačo. Delovnopravno zakonodajo pa bi spremenili v smeri lažjega prilagajanja delodajalcev in večje fleksibilnosti. Poenostavili naj bi tudi zaposlovanje tujcev. Predvideno je tudi nadaljevanje projekta drugi tir ter uvedba davka na nepremičnine.

Tudi v tokratni verziji predloga koalicijske pogodbe ostaja uvedba poskusne dobe sodnikov. V predlogu napovedujejo še razmislek o spremembi volilnega sistema  ter uvedbo "polnega mandatarstva", ko bi predsednik vlade lahko sam imenoval in razreševal ministre. Odprli bi tudi razpravo o prilagoditvi pristojnosti ali ukinitvi državnega sveta.

Na področju migracij koalicijska pogodba predvideva prenos pristojnosti urada za oskrbo in integracijo migrantov na notranje ministrstvo ter spremembo azilne zakonodaje z jasnimi varovalkami za preprečevanje zlorab instituta mednarodne zaščite.

Kako si bodo razdelili stolčke? 

Po vsebinski uskladitvi, če bo do nje prišlo, bodo stranke morale zagristi še v kislo jabolko kadrovske slike vlade. O strankarskih željah sicer vseskozi kroži kar nekaj možnosti. Po današnjem poročanju Radia Slovenija bi utegnil predsednik SMC Miro Cerar vendarle dobiti mesto predsednika DZ, predsednik NSi Matej Tonin pa eno od državotvornih ministrstev, verjetno zunanje ali obrambno. Predsednika SD Dejana Židana naj bi zanimal gospodarski resor, predsednica SAB Alenka Bratušek pa bi lahko postala podpredsednica vlade za koordinacijo resorjev za zdravje, delo in finance. NSi bi po tej različici lahko dobila še pravosodnega, SMC infrastrukturnega, SD pa šolskega ali ministra, pristojnega za znanost.

A iz posameznih strank je slišati, da z besedilom predloga koalicijske pogodbe še niso povsem zadovoljni, pri ključnih temah naj bi manjkali predvsem zneski, roki in izračuni. Obenem pa je slišati optimizem, da bodo na torkovem srečanju lahko podrobnosti uskladili vsaj v tolikšni meri, da bodo lahko v nadaljevanju tedna predlog obravnavali tudi organi nekaterih strank.

Tako je že za torek zvečer sklican izvršilni odbor NSi, ki pa še ne bo sprejel končne odločitve o morebitnem vstopu stranke v koalicijo. O tem mora namreč odločiti svet stranke, ključno besedo pa bodo imeli, kot so napovedali v stranki, njeni člani na internem referendumu. O aktualnih zadevah, torej gotovo tudi o koalicijskih pogajanjih, bodo v četrtek spregovorili tudi na predsedstvu SD.

Deli novico:

zoran13 |  09 .07. 2018 ob  22: 55
1949 ODBORNIKI

TAKE ODBORNIKE HOČEMO

* ki vpoštevajo mnenje ljudstva
* ki pomagajo kmetijskim zadrugam
* ki razvijajo krajevna podjetja
* ki jim je ljudska kritika v pomoč
* ki bodo sklicevali zbore volilcev in polagali čiste račune

TAKE ODBORNIKE NOČEMO

* ki zatirajo vsako kritiko
* ki vodijo politiko samo za svoj žep
* ki se zadirajo - ne pa prepričujejo
* ki špekulanta gladijo - delovnega človeka pa tepejo
* ki mislijo da se živo življenje da urejati s papirnatimi akti
servimg.com/view/19617836/824

POLITIČNA TRŽNICA

Kot je že znano je Partitokracija eden največjih problemov sodobnega demokratičnega sveta, to, da stranke gledajo in podpirajo same sebe ter skrbijo prvenstveno za svoje interese. Glede na zadnje volitve, kjer se kaže vsa beda in problematika proporcionalnega volilnega sistema, se še bolj jasno vidi, kako poteka strankarska preračunljivost, pretkanost, manipulacija, hlinjena prijaznost, kjer prednjači že prava trgovalna manira, samo, da bi ohranili ali prišli na oblast za vsako ceno. Za vse to, kar se dogaja, pa strankarski lobi nedvomno ni dobil mandata s strani volilcev, lahko že rečemo s te plati mnogokrat zavedenih volilcev. Zato je potrebno, kot že tolikokrat doslej, zamenjati ljudstvo.

BOB DNEVA

"Ob vladah, kakršne imamo, brezvladje ni nobena nacionalna katastrofa."
Branko Maksimovič, nekdanji novinar
Sobota, 7.julij 2018
www.vecer.com/bob-dneva
Eho |  09 .07. 2018 ob  22: 17
-2
Sarac je se slabsi od Cerota. Ali Ljudmila ali Luka edina, ki lahko koristita domovini. Se najraje pa bi jih videl skupaj.