VSEEVROPSKO ZBIRANJE PODPISOV: Pridružila se je tudi Slovenija

Slovenija

Lista Andreja Čuša in Zeleni Slovenije so se pridružili evropski pobudi za poenotenje plač po EU. Vzpostaviti moramo plačno unijo, v kateri bodo delavci po vsej EU za enako opravljeno delo prejeli enako plačilo, je poudaril poslanec Andrej Čuš. Do konca maja morajo pobudniki v EU zbrati milijon podpisov, od tega v Sloveniji okoli 6000.

Dovolj je diktature Bruslja in Berlina, je poudaril Čuš, ki sta se mu na novinarski konferenci v Ljubljani pridružila madžarski in hrvaški kolega Marton Gyongyösi in Frano Čirko. "V razpravi o prihodnosti EU pogrešamo socialno dimenzijo," je dejal slovenski poslanec, ki je prepričan, da jim bo v Sloveniji uspelo zbrati zadostno število podpisov.

Vsi govorci so izpostavili beg možganov, predvsem mladih ljudi, iz manj razvitih v bolj razvite članice EU. Po navedbah Čirka je Hrvaško v zadnjih treh letih zapustilo več kot 300.000 ljudi. "Ključni razlog za odhod so razlike med plačami v naših in ciljnih državah, v hrvaškem primeru je to predvsem Nemčija," je opozoril. Kot je dodal, EU v "masovnem eksodusu mladih ljudi iz naših držav" ne vidi težave. Poslušamo hvalospeve mobilnosti delovne sile v EU, a mladi odhajajo žalostni in s kepo v želodcu, je prepričan.

Problem EU

Slovenska različica spletne strani, prek katere je mogoče prispevati svoj podpis, se nahaja na naslovu placnaunija.eu.

"Nič nimamo proti temu, če kdo želi zapustiti svojo državo in oditi po neko novo delovno oziroma življenjsko izkušnjo, to je zelo koristno. A če so ljudje prisiljeni zapustiti svojo državo zaradi razlik v plačah, mora EU to opredeliti kot problem," je izpostavil Čirko.

Evropsko državljansko pobudo so marca lani zagnali predstavniki iz osmih držav srednje in vzhodne Evrope - Bolgarije, Hrvaške, Estonije, Madžarske, Latvije, Poljske, Romunije in Slovaške. Njihova želja je z zbranimi podpisi prek mehanizma, ki ga je uvedla lizbonska pogodba, vplivati na oblikovanje nove zakonodaje na ravni EU, je pojasnil Gyongyösi.

Doslej zbrali okoli 200.000 podpisov

Doslej so po njegovih ocenah prek spleta in fizično, prek natisnjenih obrazcev, zbrali okoli 200.000 podpisov, od tega več kot 100.000 na Madžarskem. Pričakuje pa dodatni zagon, saj se pobudi pridružujejo nove države, kot je Slovenija, pa tudi nove organizacije.

"To ni politično in ne ideološko vprašanje," je zagotovil Gyongyösi. Pri širjenju svoje ideje sodelujejo tako s sindikati kot delodajalci, strankami vseh političnih polov, organizacijami civilne družbe, predstavniki gospodarstva in drugimi.

Razlik ne bo mogoče odpraviti čez noč

Pobudnikom je jasno, da razlik v plačah po EU ne bo mogoče odpraviti čez noč. Želijo pa, da EU med svoja temeljna načela vključi cilj plačne unije, torej istega plačila za isto delo kjer koli na svojem ozemlju.

Prav tako si želijo reforme kohezijske politike, ki bi bolj pomagala zmanjševati razlike med državami z usmerjanjem v krepitev konkurenčnosti, v izobraževanje, urjenje ter raziskave in razvoj v manj razvitih evropskih državah. Nad takšno kohezijsko politiko bi moral po njihovem prepričanju bdeti novo imenovani evropski komisar.

Del pobude pa se usmerja tudi neposredno k državam članicam, ki morajo prav tako z lastnimi gospodarskimi reformami delati v pravi smeri, je spomnil Gyongyösi. Tako si na primer na Madžarskem želijo, da premier Viktor Orban ne bi več oglaševal Madžarske kot države s poceni delovno silo in prilagodljivo delovno zakonodajo, pač pa bi tudi državni vrh ščitil delavce in njihovo pravico do poštenega plačila.

Deli novico:

Zakaj so britanci šli iz EU |  10 .01. 2018 ob  00: 28
en od razlogov je 2 milijona poljskih delavcev, ki so z dampinškimi cenami zjebali domače podjetnike, obrtnike, zidarje itd....In od tega so bogateli spet le posamezniki...Če bi zidar moral po celi evropi dobiti enako plačilo za enako delo, tega ne bi bilo...OK..malo zdrave konkurence mora bit, a se jo da izpogajat s kakovostjo, hitrostjo izvedbe, itd..itd...ne pa tako, da delavcu daš dva bela dva črna...
@xxl |  10 .01. 2018 ob  00: 25
večje neumnosti nisem še prebral...konkurenčni zaradi nizkih plač, ha,ha..odseli se na kitajsko, pa odpri fabriko...Kako pa je nemško gospodarstvo ali švicarsko lahko konkurenčno Prosim za razlago....
yasuo |  09 .01. 2018 ob  20: 56
Tega begunca Čuša pa že daje panika pred volitvami pa malo meče ven socialistične parole ( pri otrocih socializma so popularne)
Verjetno misli da denar za plače raste na drevesu in ga je potrebno samo natrgat
tamburoti |  09 .01. 2018 ob  16: 00
ma kaj mislijo da so v Venezueli ali S.Koreji, kako boš poenotil plače v Švedski ali v Romuniji ali V Nemčiji ali Grčiji, če bi po njihovo bi moralo že po naravni poti biti nekje izenačeno, ker ni nikoli bilo nikoli ne bo, tudi po tisoč letih.
€ je navadna goljufija !... |  09 .01. 2018 ob  15: 43
-1
Berite Ezro Pounda ( USURA ! ) in profesorja Giacinta Auriti, etc. !...
xxl |  09 .01. 2018 ob  15: 39
Pa kaj ste normalni? Potrebno bi bilo poenotit VSE - prispevke, davke, ddv, življenjski standard, cene. To so mogli naredit že ko so ustanavljali to sr..ki se imenuje evropska unija.. Ta predlagan ukrep, pa bo dokončno pokopal naše gospodarstvo! Kaj vam ni jasno, da smo konkurenčni LE zato, ker imamo nižje plače? Bedaki!"