Vzdrževanje kurilnih naprav za požarno varnost in prihranek

Slovenija

V obdobju visoke kurilne sezone dimnikarji opozarjajo na vzdrževanje kurilnih naprav ter dimnikov in zračnikov. Ob tem izpostavljajo, da redno vzdrževanje ne predstavlja le požarne varnosti temveč tudi prihranek energije ter manjše izpuste škodljivih emisij v ozračje. Očiščene naprave po mnenju dimnikarjev porabijo tudi do 10 odstotkov manj goriva.

V obdobju visoke kurilne sezone dimnikarji opozarjajo na vzdrževanje kurilnih naprav ter dimnikov in zračnikov. Ob tem izpostavljajo, da redno vzdrževanje ne predstavlja le požarne varnosti temveč tudi prihranek energije ter manjše izpuste škodljivih emisij v ozračje. Očiščene naprave po mnenju dimnikarjev porabijo tudi do 10 odstotkov manj goriva.

Pri sodobnih napravah na plin je ta prihranek nižji, pri neustreznih kurilnih napravah (s prenizkimi izkoristki in/ali previsokimi emisijami) na trdna goriva pa je lahko celo višji. Vsak milimeter oblog v kurilni napravi zniža njen izkoristek za štiri do šest odstotkov, so sporočili iz sekcij dimnikarjev pri GZS in OZS.

Evidence dimnikarskih storitev kažejo, da se je v zadnjih letih v Sloveniji povečalo število kurilnih naprav na trdna goriva. Zaradi ekonomskega položaja ter cen goriva so številni prebivalci znova začeli kuriti z že opuščenimi starimi pečmi na trdna goriva, povečalo pa se je tudi število novih, sodobnih peči na trdna goriva.

Ob tem dimnikarji vse, ki uporabljajo nepregledane peči, še posebej takšne, ki jih uporabljajo po več letih mirovanja, pozivajo, da jih zaradi svoje varnosti prijavijo koncesionarju dimnikarske javne službe in poskrbijo, da bodo pregledane ter ustrezno vzdrževane.

Pri kurjenju z lesom je za dobro zgorevanje, s tem pa tudi za manjše onesnaževanje okolja ter večji prihranek pri gorivu zelo pomembno, da se uporablja zračno suh les. Bolj ko so drva vlažna bolj nepopolno je zgorevanje in v dimniku se bolj intenzivno nabirajo saje in smole. Kurjenje z drvi, ki imajo večjo vlažnost kot 20 odstotkov, je neprimerno.

Drv naj ne bi kurili takoj potem, ko so posekana, v primernih pogojih jih je treba sušiti najmanj eno leto. V praksi je zaželen čas sušenja vsaj 1,5 leta na primer za bukev in gaber, za nekatere druge vrste lesa pa tudi bistveno več. Za dobro zgorevanje je pomembno tudi, da so polena primerne velikosti.

Ali les v peči dobro zgoreva ali ne, je moč na pogled oceniti po velikosti in barvi plamena v peči, dimu, ki izhaja iz dimnika, in barvi pepela. Temno rdeč plamen opozarja na zelo slabo in nesprejemljivo zgorevanje, ki z emisijami obremenjuje okolje, porablja več energije, kot je treba, ter povzroča nalaganje oblog, saj in smol v kurilni in dimovodni napravi.

Temno rdeča barva plamena pomeni, da zaradi pomanjkanja kisika ali prenizke temperature majhni delci goriva ne zgorijo. Ti nezgoreli delci potujejo z dimnimi plini v okolico, nekaj pa jih ostane tudi na stenah kurilne naprave, dimniškega priključka in dimnika. Zaželen je svetel plamen, ki kaže na dobro zgorevanje lesa. Če iz dimnika izhaja temen dim, to pomeni zelo slabo zgorevanje, katerega posledica je prisotnost prašnih delcev.

Svetel, neviden dim, razen pare, je pokazatelj dobrega zgorevanja. Le videz pa ni dovolj, saj je za strokovno in ustrezno presojo treba izvesti meritve emisij. Neprimerno zgorevanje lesa se lahko zazna tudi po barvi oblog pepela v kurilni in dimovodni napravi ter tudi po morebitnih večjih količinah ostankov goriva v pepelu. Pepel svetle barve pomeni dobro zgorevanje, pepel temnejše barve pa pepel z ostanki goriva - ogljika.

Pri pečeh na pelete ali sekance je zaradi avtomatskega dodajanja goriva, granulacije sekancev itd. manj možnosti za nepravilno kurjenje, ki bi povzročalo previsoke emisije dimnih plinov ali nižji izkoristek. Tu je pomembno le, da se nabavi primerne pelete oz. sekance z ustrezno nizko vlažnostjo ter da se redno vzdržuje kurilne, dimovodne in prezračevalne naprave.

Bistvena pogoja za preprečevanje dimniških požarov sta pravilna izbira in vgradnja ali sanacija kurilnih naprav, dimnikov in zračnikov ter dosledno izvajanje dimnikarskih pregledov, čiščenj in odpravljanje odkritih nepravilnosti, še opozarjajo dimnikarji.

Sorodne vsebine:

Obala: Začenja se kurilna sezona

V Izoli in Kopru motena oskrba z vodo

Zračne jaške uporabljali kar za shrambo

Deli novico: