Z zmanjševanjem zakonodajnih ovir do manj zavržene hrane

Slovenija

Z uveljavitvijo pravilnika o splošnem označevanju predpakiranih živil so v prometu lahko tudi živila, ki imajo pretečen datum minimalne trajnosti, kar omogoča delitev viškov hrane socialno ogroženim. Minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan je ob tem izpostavil, da je cilj z ukrepi srednjeročno zmanjšati količino zavržene hrane.

V skladu z omenjenim pravilnikom, ki je začel veljati 24. maja, imajo proizvajalci možnost, da živilom označijo njihovo trajnost kot datum uporabe ali kot datum minimalne trajnosti, kar je bistvena novost v sistemu označevanja živil.

Do uveljavitve tega pravilnika namreč ni bilo dovoljeno trženje živil, ki imajo pretečen datum uporabe ali datum minimalne trajnosti. Z uveljavitvijo pravilnika so lahko v prometu tudi živila, ki imajo pretečen datum minimalne trajnosti.

Slovenci v povprečju zavržemo na prebivalca preko 80 kilogramov hrane letno, v svetu pa se zavrže kar tretjina vse hrane. Na drugi strani pa je lačnih ali podhranjenih preko milijarda ljudi po svetu.

Židan, ki opravlja tekoče posle, je izpostavil, da potrošniki potrebujejo več znanja in navodil, kako nakupovati, pripravljati in shranjevati živila, da se bo količina odpadkov lahko bistveno zmanjšala. V Sloveniji naj bi potrošniki živila najpogosteje zavrgli, ker jim je potekel rok uporabe ali pa so se pokvarila.

Ob tem je na novinarski konferenci v Ljubljani Židan poudaril, da bodo zavržki hrane ena glavni tematik v prihodnje v EU. Prepričan je, da je zmanjševanje količin zavržene hrane dolgotrajen proces, da pa metanje hrane v smeti ni niti moralno niti etično dejanje, ob tem pa ta hrana ob razkrajanju izloča metan, kar predstavlja tudi okoljski problem.

Ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki opravlja tekoče posle, Anja Kopač Mrak je opozorila, da je delitev viškov hrane izjemnega pomena za skupine socialno ogroženih. Izpostavila je tudi socialne trgovine, ki bodo sedaj lahko viške hrane delile socialno ogroženim.

Hitreje pokvarljiva živila, kot so meso in mesni izdelki ter mleko in mlečni izdelki, imajo največkrat rok trajanja označen s "porabiti do". Izdelki, ki pa imajo rok uporabnosti "najmanj do" in jim bo ta rok potekel, bodo po spremembi pravilnika na posebnih policah v trgovinah, ločeni od ostalih izdelkov še vedno na voljo kupcem, je pojasnila generalna direktorica uprave za varno hrano Vida Čadonič Špelič. Kot je dodala, trgovec odgovarja, da je tudi to živilo še vedno varno.

S spremembami pravilnika pa se ne strinjajo v zvezi potrošnikov Slovenije. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, bi imele lahko novosti "resne posledice tudi za zdravje potrošnikov". Bolj ustrezno bi bilo, da bi ustrezno uredili prodajo socialnih trgovin in predajo izdelkov dobrodelnim organizacijam, verjamejo.

S spremembo pravilnika se je po navedbah predstavnikov zveze trgovinam omogočilo prodajo neprodanih zalog prehrambnih izdelkov. "Tak način prodaje predstavlja ne le zmanjševanja kakovosti izdelkov na prodajnih policah, ampak tudi dodatna potencialna tveganja za zdravje potrošnikov, ker zdaj z nobenim predpisom ni več urejeno, koliko časa so tovrstni prehrambni izdelki še lahko v prodaji," so opozorili.

Razprava o spremembi uredbe na ravni EU gre, tako v zvezi, v povsem drugo smer, in sicer, ali naj bi po tehtnem razmisleku in strokovni razpravi seznam živil, ki že zdaj ne potrebuje navedbe roka uporabnosti, selektivno razširili.

Deli novico: