Za čisto energetsko prihodnost potrebnih 44.000 milijard dolarjev

Svet

Globalni stroški zagotavljanja čiste energetske prihodnosti se vsako leto zvišujejo, je ta teden opozorila Mednarodna agencija za energijo (IEA). Da bi dosegli zastavljene cilje zmanjšanja emisij ogljikovega dioksida do leta 2050, bi bilo potrebnih dodatnih 44.000 milijard dolarjev investicij, so opozorili.

Agencija je ob predstavitvi poročila o perspektivah energetske tehnologije, ki ga objavijo enkrat na vsaki dve leti, opozorila, da bo elektrika v prihodnjih desetletjih vse bolj poganjala svetovno gospodarstvo. Elektrika naj bi na ta način počasi iz dominantnega položaja izrinila nafto, povzema francoska tiskovna agencija AFP.

A vse večje povpraševanje po elektriki svet predstavlja pred resne izzive, je opozorila izvršna direktorica IEA Maria van der Hoeven. "Trenutno smo na napačni poti," je poudarila ob tem.

Vse večja svetovna poraba premoga je zasenčila napredek pri izkoriščanju obnovljivih virov energije. Kljub napredku v nekaterih regijah se intenzivnost izpustov električnih sistemov v zadnjih 20 letih ni spremenila, je poudarila direktorica. "Radikalna sprememba smeri na globalni ravni že davno zamuja," je opozorila.

Takšna sprememba pa ni poceni, opozarjajo v IEA. Vlade bi morale zato zmanjšati tveganost vlaganj v energetski sektor na minimum, da bi tako spodbudile financiranje.

Da bi do leta 2050 zagotovili čisto energetsko prihodnost, bi potrebovali 44.000 milijard dolarjev vlaganj. To je precej več od potrebnih 36.000 milijard, o katerih je agencija govorila v poročilu iz leta 2012. "Povišanje delno odraža, kar IEA že nekaj časa opozarja: dlje kot čakamo, bolj draga postane sprememba energetskega sistema," so zapisali.

Sicer pa agencija dodaja še, da bi 44.000 milijard dolarjev investicij prineslo okoli 115.000 milijard dolarjev prihrankov pri stroških goriva.

Deli novico: