ZA UČITELJE BO JESEN ŠE BOLJ PESTRA KOT SICER: Obeta se jim kar nekaj sprememb

Slovenija

V šolskem letu 2018/2019 bo za vse osnovne in srednje šole začela veljati nova ureditev delovnega časa učiteljev, ki so jo letos poskusno že izvajale nekatere šole. Izkušnje teh naj bi bile dokaj pozitivne, čeprav nova ureditev predvsem med zaposlenimi sproža kar nekaj pomislekov.

Področje delovnega časa učiteljev in vrednotenje njihovega dela je trenutno precej neurejeno, večinoma pa prepuščeno posamezni šoli, zaradi česar med njimi prihaja do precejšnjih razlik. Na neenake prakse šol pri tem je v začetku leta 2016 opozorilo tudi računsko sodišče, ki je v revizijskem poročilu ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport naložilo, naj oblikuje enotna merila za vrednotenje del, ki sodijo v delovno obveznost učiteljev, kot tudi za razporejanje njihovega delovnega časa.

Nato sta 27. julija lani Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) ter ministrstvo podpisala spremembe kolektivne pogodbe za dejavnost vzgoje in izobraževanja, s katerimi so natančneje opredelili delovni čas in delovno obveznost učiteljev. Spremembe je v šolskem letu 2017/2018 poskusno izvajalo 32 osnovnih in srednjih šol, jeseni pa jih bodo uvedli v vse šole.

Največ 40 ur na teden

Po novem bo jasno določeno, da je delovni čas učiteljev neenakomerno razporejen, kar pomeni, da v času trajanja pouka opravijo večjo delovno obveznost, kot je njihova tedenska obveznost (40 ur tedensko), v preostalem obdobju pa manjšo, pri čemer pa ob koncu šolskega leta njihova povprečna tedenska obveznost ne sme preseči 40 ur.

Da bo ravnatelj lažje spremljal učiteljevo delo, bo moral ob začetku šolskega leta določiti letni razpored delovnega časa za vse zaposlene. Z vsakim učiteljem bo moral narediti tudi poseben individualni letni načrt dela. To bo moralo biti načrtovano tako, da učitelj ob koncu šolskega leta ne bo imel manjka ali presežka delovnih ur, kar do zdaj po pripovedovanju učiteljev ni bilo pravilo. Mnogi so imeli ob koncu šolskega leta več deset ur doprinosa, ki pa jih niso mogli izkoristiti.

Tristeberni sistem

V dneh pouka se bo učitelju za izvedbo učne obveznosti (pouk, priprave nanj, popravljanje in ocenjevanje izdelkov ...) priznalo 33 ur. Slednje so na ministrstvu poimenovali kot t. i. prvi steber. Za naloge, ki so skupne vsem učiteljem (delo s starši, izobraževanja, izpolnjevanje dokumentacije, konference ...) se bo učitelju dodatno letno priznalo najmanj 150 in največ 180 ur (t. i. drugi steber). Preostalo razliko do polnega letnega delovnega časa pa bodo predstavljale preostale naloge (t. i. tretji steber), kot so npr. naloge razrednika, priprave na tekmovanja, mentorstvo in vodenje krožkov.

Dela, ki jih bo učitelj pripravljen narediti izven vseh treh stebrov (interesne dejavnosti, ki so plačane po realizaciji, NPZ, učna pomoč ...) pa bodo učitelju plačana dodatno. Po spremembah kolektivne pogodbe učitelj ne bo mogel delati manj kot štiri oziroma več kot pet zaporednih dni na teden, razen če dela ni mogoče organizirati drugače.

Nadomeščanje bo plačano posebej

Učitelj prav tako ne bo smel učiti več kot sedem ur dnevno. Nadomeščanja bodo morala biti praviloma izvedena tako, da bo učitelj, ki vskoči namesto kolega, poučeval predmet, za katerega je usposobljen, nadomeščanje pa se mu bo štelo v kvoto 33 ur prvega stebra in bo plačano kot dodatna tedenska učna obveznost. Če bo pri nadomeščanju poučeval druge vsebine, pa to ne bo posebej plačano in se mu bo štelo v tretji steber.

Učitelj bo lahko del svoje delovne obveznosti iz prvega stebra opravil tudi izven šole, vendar največ deset ur tedensko. Slednje sicer naj ne bi pomenilo, da se bodo morali učitelji ob prihodu in odhodu iz šole evidentirati. Bodo pa morale šole v skladu z zakonom voditi evidenco o izrabi delovnega časa zaposlenih.

Deli novico:

Ena učitlca |  22 .10. 2018 ob  23: 19
Kkšni kretenizem, ne morme verjet! Vsi tisti ki ste pametni kak je učiteljem fajn, ne nki!! vrjemite bib la raje za računalnikom kjer lahko 4 ure šihta visiš na FB, INSTAGRAMU IPD... Tam v šoli se ti pa dere 27 frocov in te cukajo in vlečejo na vse strani, teži vodstvo šole ipd... plus počitnic več ni, ampak moraš dat dopust da lahko koristiš počitnice. Tako da samo nehajte z neumnostmi in primerjat pisarno s sšolo.. pejte sam 1 dan delat v šolo pa se vam bo zrolal vrjemte!!!!!!
Hm |  06 .07. 2018 ob  15: 43
Se strinjam z @hm | danes ob 15:14
@hm |  06 .07. 2018 ob  15: 14
Imam najboljši poklic, puno para, malo rada....in vsi ti vaši žleht komentatorji ste mi zelo nevoščljivi. Le zakaj se niste tudi vi odločili za poučevanje, če pa je tako super in nobel?
@vidim , da nima smisla |  06 .07. 2018 ob  15: 03
Polovico sem v šolstvu, polovico privat. Se pravi, poznam obe plati. Vendar doma, mi je lažje...z vsemi bolniškimi, sp., davki....
Hm  |  06 .07. 2018 ob  15: 02
Hvala enako!
vidim da nima smisla, pa vendar trosite neumnosti...povrsinskost - kot ze receno sem sama delala v gospodarstvu in imela lastno podjetje! res je kar se tice bolnišk in dopusta je pa tudi druga plat tega, ki je ocitno ne vidite ali nocete videti...
tako, da ocitno se res nima smisla...a je tako tezko priznati, da so vsepovsod plusi in minusi?
sama ne ocenjujem in pljuvam po ostalih poklicih, ker verjamem da je v ozadju vsakega poklica veliko za kar sama sploh ne vem...
dejva kot primer prodajalko - a res mislite, da ta pride ob 8ih v sluzbo - medtem casom pomaga strankam oz kasira oz svetuje... - in ob 16ih odide domov? kaj pa vse ostalo? predpriprava materiala, pospravljanje materiala na police, urejanje racunov, urejanje delovnega mesta,... a to kar ne vidimo se ne šteje? po vašem seveda ne, ker to ne pomeni prodajat...
nekateri ste pa res ozkogledni.
vidim da nima smisla |  06 .07. 2018 ob  13: 29
nisem tega rekel...in niti slucajno ne jamram..imam svoje podjetje...in nimam vseh privilegijev tako kot vi...
no..po teoriji gledano (cesar ste itak povhni)...imam..pa vendar vem kaj se zgodi z bolnickimi, dopusti...stvar je na tebi...ce gres na bolnisko pac gres..posel stoji...
ce gres na dopust pac gres..posel stoji...itd...
in prau nic ne jamram zaradi tega...kar naredim tolko sem plačan...medtem pa...

kot sem rekel ze prej..prevec ste zaslepljeni in oddaljeni od realnosti da bi se dalo z vami karkoli govorit...

Hm |  06 .07. 2018 ob  13: 02
Spada v prejšnji komentar....PLUSI in MINUSI
Hm |  06 .07. 2018 ob  13: 01
Oj, vsem tistim, ki toliko pljuvate pa nas učiteljih...pridite delat v šolo ;) pa da vidimo kaj boste pol rekli...sem delala tudi v gospodarstvu in moram reci da so vsepovsod in -
Tako, da nehajte pljuvat vsepovprek..dejte že enkrat realno pogledat.
stavim, da si ti najbolj bogi, najlsbše plačan, najbolj nadobremenjen clovek v sluzbi kajne :)
pa zelo se mis smiliš, ko za pcjem v pisarni delaš........
A ti ne stremis k boljšemu?
think about it YOU in svet je itak lep!
@hm |  06 .07. 2018 ob  12: 30
tocno to sem cakal...."Vcasih je bilo res lepse biti ucitelj, danes pa ni vec tako"
TOČNO TO...VAM, Učiteljem ni vec lepo....vi bi se imeli lepse na vasem "delovnem mestu"....
ma nemoj....a gasilcem je lepo? meni v pisarni za racunalnikom je lepo?
think about it ;) in svet bo lepsi
@Hm |  06 .07. 2018 ob  12: 14
Včasih so imeli mizerne plače, danes po Gabru pa..........................
tri |  06 .07. 2018 ob  11: 58
šolske ure efektive na dan.
Hm |  06 .07. 2018 ob  11: 17
Edo kaj si ti iz casa Jugoslavije? Milicnik, carinik... Dej informiraj se malo - gasilci 8ur!! Vse našteto ima poseben urnik dela.... Ucitelji danes niso na enakem polozaju kot ucitelji nekoc... Vcasih je bilo res lepse biti ucitelj, danes pa ni vec tako...
1