ZA VEČINO ODPADKOV V MORJU NE VEMO, OD KOD SO: So bili odvrženi z ladje ali so priplavali s celine?

Slovenija

Slovenija nima celovitega pregleda nad odlagališči odpadkov na vodnih in priobalnih zemljiščih. Cilj je popisati stanje in do leta 2021 v zakonodajo vključiti sanacijo teh zemljišč, je na posvetu povedala Andreja Palatinus z državne direkcije za vode. Velik problem je onesnaževanje na celini, zaradi katerega odpadki končajo v rekah in morju. Leta 2007 so na 50 metrih plaže med Fieso in Piranom našli okoli 260 palčk za čiščenje ušes. Izkazalo se je, da gre za odpadke, ki jih posamezniki mečejo v straniščne školjke.

Slovenija je v okviru evropske direktive o morski strategiji morala pripraviti načrt upravljanja z morskimi vodami, ki je vključeval tudi pregled stanja. Stanje je nezadovoljivo, poudarjajo na direkciji za vode.

Ena od perečih težav na področju odpadkov v morju je ugotavljanje njihovega izvora. Če namreč želimo zmanjšati količino odpadkov v vodi, moramo vedeti, od kod so ti odpadki prišli, je spomnila Palatinusova. Za morje in reke pa je to zelo težko ugotoviti.

Čigave so bile palčke za čiščenje ušes med Piranom in Fieso?

"V prvi oceni stanja za okoli 80 odstotkov odpadkov nismo bili prepričani, od kod izvirajo," je govornica pojasnila na torkovem posvetu o odlagališčih odpadkov v organizaciji društva Ekologi brez meja. Izvor odpadkov iz ribiškega sektorja je jasen, pri plastenkah, embalaži za hrano ali cigaretnih ogorkih pa je na primer težko ali celo nemogoče ugotoviti, ali so priplavali s celine, so jih vrgli z ribiške ali potniške ladje ali pa izvirajo z obale.

Palatinusova je izpostavila tudi primer, ko so leta 2007 na 50 metrih plaže med Fieso in Piranom našli okoli 260 palčk za čiščenje ušes. Izkazalo se je, da gre za odpadke, ki jih posamezniki mečejo v straniščne školjke.

Slovenija si je sicer v uredbi o načrtu upravljanja z morskim okoljem zastavila cilj, da bo popisala žariščne točke odlagališč odpadkov na vodnih in priobalnih zemljiščih celinskih voda ter jih do leta 2021 skušala sanirati oz. bo to sanacijo vključila v zakonodajo. Direkcija za vode tako želi tudi razviti metodologijo za spremljanje stanja.

Tomaž Globokar z direkcije pa je opozoril na problematiko izvajanja gospodarske javne službe. Med nalogami koncesionarjev je namreč tudi odstranjevanje odpadkov, a se zakonodaja v tem smislu ne izvaja, je opozoril. Ena od težav je pomanjkanje sredstev, saj se izvajalci gospodarske javne službe v danih okvirih osredotočijo predvsem na tisto, kar je v vodah, torej skrbijo za pretočnost struge. S smetmi se pravzaprav niti ne ukvarjajo.

Za pomoč ribiških družin ni denarja

Pomanjkanje denarja se kaže tudi v dejstvu, da je imela država pred leti sklenjeno pogodbo z zvezo ribiških družin, ki je pomagala evidentirati točke onesnaženja oziroma onesnaževalce. "Ker ni bilo denarja, tega že nekaj let več ne počnemo," je opozoril Globokar in dodal, da bi Slovenija vsekakor potrebovala enotno bazo oziroma register vseh odlagališč.

Deli novico:

Iskanje dlake |  04 .07. 2018 ob  12: 10
v jajcu.Kaj pa plovilo za čiščenje takih odpadkov v morju?Smo tako revna država,da v 27-tih letih nismo bili sposobni za nakup enega samega takega plovila in mi bi se šli nekega turizma?Po odpadkih se lahko ugotovi od kod so prišli samo še vedno obstaja problem kako to počistiti.
totalna prepoved plastiki |  04 .07. 2018 ob  12: 07
in naj zaživijo (nazaj) izdelki iz konoplje, ki so razgradljivi. Vse drugo je lapanje v prazno
Čak mal.... |  04 .07. 2018 ob  11: 39
Leta 2007 so na 50 metrih plaže med Fieso in Piranom našli okoli 260 palčk za čiščenje ušes. Izkazalo se je, da gre za odpadke, ki jih posamezniki mečejo v straniščne školjke.
-----------------------------

A drek spuščat v morje pa je OK?
KAJPAJAZVEM |  04 .07. 2018 ob  11: 23
Mi lahko evidentiramo vsak odpadek posebej, ampak narava ne pozna državnih meja...
smeti  |  04 .07. 2018 ob  10: 59
Smeti prihajao iz UMAGA. Tako skrbijo za naš turizem....sosedje bah


Dani |  04 .07. 2018 ob  10: 38
Saj nima veze od kod so. Dejstvo je, da smo jih ljudje naredili in z njimi ravnamo neodgovorno.
krtko |  04 .07. 2018 ob  10: 32
tedva zgoraj navedena modela naj data odpoved in nehata izkoriščati državne jasli
ker vsak pomorc ki gre na morje točno ve iz kje so te smeti
na morju so vidne korentije ki točno kažejo iz kje jih nosiin iz kje prihajajo.
dejstva znana že leta.