ZA VSAKO 10 NESREČO KRIV ALKOHOL: Na Koprskem letos 10 nesreč s smrtnim izidom

Kronika

Na slovenskih cestah približno vsaka deseta prometna nesreča nastane kot posledica vožnje pod vplivom alkohola. Prav tako alkohol botruje vsaki tretji smrtni prometni nesreči. Lani so alkoholizirani udeleženci na območju Slovenije povzročili 41 smrtnih prometnih nesreč in 1009 prometnih nesreč s telesnimi poškodbami, kažejo podatki policije.

V letošnjem letu so koprski policisti v desetih mesecih obravnavali 996 povzročiteljev prometnih nesreč. Med nesrečami jih je bilo 114 posledica vožnje pod vplivom alkohola, zgodilo pa se je 10 prometnih nesreč s smrtnim izidom. Povprečna stopnja alkoholiziranosti je bila 1,60 grama alkohola na kilogram krvi, kar je več kot lani, ko je bila povprečna izmerjenega stopnja alkohola 1,38, so zapisali na PU Koper.

V letošnjem letu je bilo do konca oktobra na območju Policijske uprave (PU) Ljubljana skupno obravnavanih 3392 prometnih nesreč. V 312 primerih so bili povzročitelji prometnih nesreč pod vplivom alkohola, kar je manj kot lani. V letu 2016 je bilo namreč obravnavanih skupno 4631 prometnih nesreč, v kar 447 primerih so bili povzročitelji pod vplivom alkohola.

Na območju Policijske uprave Maribor so letos obravnavali 2490 prometnih nesreč. Delež alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč je na tem delu države izredno visok in znaša 10 odstotkov. Največ alkoholiziranih voznikov pa je povzročilo prometne nesreče prav s smrtnim izidom, in sicer je bilo teh 46 odstotkov.

Alkoholizirani vozniki so letos do 8. novembra na celjskem območju povzročili 179 prometnih nesreč, kar je 73 nesreč manj kot leto prej. Pri tem je pet ljudi izgubilo življenje, kar je enako število smrtnih žrtev kot lani, kažejo podatki PU Celje.

Na Gorenjskem so alkoholizirani vozniki letos povzročili 100 prometnih nesreč. V njih sta dve osebi umrli, štiri osebe so bile huje, 39 oseb pa je bilo lažje poškodovanih. Gorenjski policisti so letos ugotovili tudi že preko 1000 primerov voženj, kjer so pri voznikih ugotovili prisotnost alkohola nad dovoljeno mejo, so sporočili s PU Kranj.

Na območju Policijske uprave Nova Gorica pa se je v prvih devetih mesecih letošnjega leta zgodilo 700 prometnih nesreč. Pod vplivom alkohola je bilo v navedenem času 79 povzročiteljev prometnih nesreč. V prometnih nesrečah s smrtnim izidom pa so bili pod vplivom alkohola trije udeleženci.

Povprečna stopnja alkoholiziranosti povzročiteljev prometnih nesreč je na tem območju znašala 1,45 grama alkohola na kilogram krvi. Pri prometnih nesrečah s smrtnim izidom je povprečna koncentracija znašala kar 1,98 grama, pri nesrečah s hudo poškodbo pa 1,49 grama alkohola na kilogram krvi.

Vozniki, ki so vozili pod vplivom alkohola, so na območju Policijske uprave Novo mesto letos do konca oktobra povzročili 122 prometnih nesreč, lani pa 142. V teh nesrečah so letos umrli trije ljudje, 13 pa je bilo hudo telesno poškodovanih.

Murskosoboški policisti pa so v desetih mesecih letošnjega leta obravnavali 671 prometnih nesreč, od tega se jih je 87 zgodilo zaradi vožnje pod vplivom alkohola. V štirih prometnih nesrečah s smrtnim izidom sta bila letos pod vplivom alkohola dva voznika. Kljub temu pa je zaznati pozitivni trend pri alkoholiziranih povzročiteljih prometnih nesreč, saj so letos povzročili za 21 odstotkov manj nesreč kot lani, pojasnjujejo na PU Murska Sobota.

Policija vsem udeležencem v cestnem prometu svetuje, da se v primeru uživanja alkoholnih pijač ne odločajo za vožnjo z vozilom, da prilagodijo hitrost vožnje stanju in razmeram na cesti ter da so vozniki pozorni na šibkejše udeležence v cestnem prometu.

V času med 6. in vključno 12. novembrom po vsej Sloveniji poteka evropsko usklajen poostren nadzor nad psihofizičnim stanjem voznikov v okviru akcije Slovenija piha 0,0, ki jo že drugo leto zapored organizira ministrstvo za zdravje v sodelovanju s policijo in drugimi organizacijami.

V petek bo tako na območju Nove Gorice, Šempetra pri Gorici in v Goriških Brdih potekala preventivna akcija pod sloganom Alkohol ubija - največkrat nedolžne. V okviru letošnjih preventivnih aktivnosti, ki bodo med drugim potekale tudi v različnih gostinskih lokalih na območju Nove Gorice in okolice, bodo med drugim obiskovalci lahko ob izhodu opravili preizkus alkoholiziranosti. Če bo rezultat pozitiven, bodo tistemu, ki je opravil preizkus, svetovali, naj se odloči za drugačno obliko prevoza. Tiste posameznike, ki bodo "napihali" 0,0, pa bodo predstavniki Združenja DrogArt simbolično nagradili.

V sklopu preventivnih aktivnostih je tudi letos izobešen večji preventivni transparent s sloganom Alkohol ubija - največkrat nedolžne v središču Nove Gorice. Na omenjenem transparentu je poudarjeno število 78, ki pomeni število smrtnih žrtev v prometnih nesrečah v obdobju 2000-2017 na območju PU Nova Gorica, katerih povzročitelji so bili pod vplivom alkohola.

Na celotnem območju PU Maribor pa bodo v noči iz sobote na nedeljo izvedli obsežen poostren nadzor nad psihofizičnim stanjem voznikov po metodologiji "Promil". Namen nadzora je zmanjšanje deleža povzročiteljev prometnih nesreč, ki so pod vplivom alkohola ter zmanjšanje števila prometnih nesreč.

Deli novico:

nola nula2 |  10 .11. 2017 ob  19: 50
ja zakaj neki, ker lahko teh 10% zakoljejo kot odojka in plačajo kazen za vse ostale 90%-ne
imaš prav |  10 .11. 2017 ob  08: 48
zakaj se ne ubadajo s treznimi ki so lani zagrešili trikrat več nesreč pa letos tudi
pijanci |  10 .11. 2017 ob  08: 46
nedeljko, razni miinistri in podobna golazen.. pijandure!!
nula nula |  10 .11. 2017 ob  08: 43
Zakaj se pol toliko ukvarjamo s temi 10%, namesto da bi se trudili zmanjšati tistih 90%?
Prišla je velika resnica na dan-We don't need another hero.Tina Turner |  10 .11. 2017 ob  08: 36
čLOVEK ima prednost, ne pa avto, kolo, skooter, skiro, rolke, jointi...Ne se bat, saj ne bo dolgo trajala ta policijska država zlovenija. Kdo bo za pijačo (brezalkoholno ) dal, ko umrla bo država. Menda Šifrer
če jih ne ustaviš.... |  10 .11. 2017 ob  08: 15
ja, potem pa ustavite tiste, ki so pijani za volanom. saj že vrabci čivkajo kdo so to.