ZAKAJ SE 'NAZOBATI' ČEŠENJ? Sadež, ki ima moč nadomestiti aspirin

Sezona češenj je tu in velja jo izkoristiti. Ne gre pa niti pretiravati, saj vam lahko povzročijo želodčne težave, če jih boste pojedli preveč naenkrat. Zaradi njih med drugim boljše spimo, pomagajo presnavljati maščobe, ščitijo nas pred ultravijoličnim sevanjem.

Za začetek bodite pozorni in kupujte češnje iz ekološke pridelave, saj so v njih našli že tudi do 40 različnih strupov iz pesticidov, od katerih jih je 14 povzročalo smrt čebel. Češnje še niso gensko spremenjene in dokazano lajšajo bolečine povezane z vnetji. Po ugotovitvah ameriškega združenja kemikov, 20 češenj dnevno deluje na bolečino podobno kot, če zaužijete aspirin.

Češnje vsebujejo antioksidante, ki čistijo telo prostih radikalov in delujejo protivnetno. Barvilo, ki češnje obarva rdeče, varuje pred ultravijoličnim sevanjem. Vsebujejo melatonin, ki nam omogoča boljše spanje, znižuje slab holesterol in deluje razstrupljevalno. Češnje pomagajo presnavljati maščobe ter vsebujejo kalij in natrij, ki pomagata pri izločanju vode, železo, silicij, magnezij, fosfor, vitamin C in B vitamine.

Ker imajo češnje glikemični indeks 22, so primerne tudi za diabetike. Za primerjavo, glikemični indeks marelic je 57, grozdja 46, breskev, borovnic 40, sliv 39, še piše portal Naturalon.

Deli novico:

le eno priporočilo: |  22 .05. 2018 ob  18: 07
samo ne jih "zobati" skupaj s peškami, sicer lahko fašete "slepič" !... brez zajebancije !!... ...