ZASLIŠANJA ZARADI PRANJA DENARJA V NLB: Je v resnici šlo za Britanca?

Slovenija

Komisija DZ za preiskovanje sumov pranja iranskega denarja v NLB in Novi KBM, ki je začela delati jeseni, je danes povabila na zaslišanje ljudi, ki so bili tedaj na ključnih položajih v NLB. Najprej je prisluhnila vodji poslovalnice za tuje osebe v NLB, ki je povedala, da ne gre za Iranca, saj je predložil britanske dokumente.

DZ je ustanovitev preiskovalne komisije odredil julija na zahtevo poslancev SMC, potem ko so v javnost prišle informacije, da naj bi iranski državljan Iraj Farrokhzadeh v NLB pred leti odprl račune, na katere so v letih 2009 in 2010 prihajala nakazila iz iranske banke. Teh naj bi bilo več kot 9000, na ta način pa naj bi opral približno milijardo dolarjev. Pozneje je obseg preiskave razširil še na Novo KBM. V njenih poslovalnicah ob meji naj bi to počeli italijanski državljani.

Komisija, ki jo vodi Jani Möderndorfer (SMC), se je doslej sestala na več nujnih sejah, na katerih se je dogovarjala o poteku dela, zaslišala pa tudi dva strokovnjaka, in sicer nekdanjega direktor urada za preprečevanje pranja denarja Klavdija Stroliga in strokovnjaka za jedrsko varnost Miroslava Gregoriča. Ocenila sta, da mehanizmi v banki niso ustrezno delovali oz. da bi moral v teh primerih v banki zazvoniti alarm.

Priča: nanj smo gledali kot na evropskega poslovneža

Danes je na zaslišanje povabila 12 prič, a se je ena opravičila že pred dnevi. Kot prva je pred člane komisije stopila Milka Ižanec, ki je bila v tistem času vodja poslovalnice za tuje osebe v NLB. Povedala je, da pravzaprav ne gre za iranskega državljana. "Identificiral se je z angleškim potnim listom, prijavljeno bivališče je imel v Londonu, nanj smo gledali kot na evropskega poslovneža, res pa je bil rojen v Iranu," je dejala.

Potrdila je, da je Farrokhzadeh veljal za stranko z zelo visoko stopnjo tveganja in so ga zato zelo pozorno spremljali. A zaradi sedeža njegovega podjetja na Deviških otokih in ne zato, ker bi on sam in nakazila denarja prihajali iz Irana, ki je bil v tistem času pod posebnimi omejevalnimi ukrepi zaradi sankcij, je pojasnila. Sicer pa za tvegane stranke veljajo vsi nerezidenti, saj je težje preverjati podatke o njih.

"Nikoli nisem videla iranskega potnega lista, denar pa je vedno prihajal iz evropskih bank in če so bila nakazila v dolarjih, iz ameriških bank," je povedala. Če bi bil na črnem seznamu, pa mu računa zagotovo ne bi odprli, je dodala, na Möderndorferjeve trditve, da so bili indici za pranje denarja položeni na mizo, pa odgovorila: "Jaz jih nisem videla in tudi drugi jih niso videli."

Prometa je imel ogromno in NLB je s provizijami za njegova nakazila zaslužila veliko, je še povedala Ižančeva. Nekoč jo je prišel prosit za znižanje provizije in povedala mu je, da to odobrijo strankam z več kot 10 milijonov evrov prometa mesečno. "Rekel je, da se bodo potrudili in tako se je promet povečal," je dodala.

Zaradi velikega števila nakazil se ji tudi število reklamacij, zaradi katerega bi moral po Möderndorferjevih besedah v NLB zazvoniti alarm, ni zdelo pretirano, čeprav jih je bilo veliko. "Skoraj dvomim, da bi kaj takega napisal, saj je bil zelo resen starejši poslovnež," pa je odgovorila na navedbe, da je bil eden od prejemnikov denimo Superman, kot namen nakazila pa večkrat navedena Ana Karenina.

Zaprto za javnost

Zaslišanje druge današnje priče, takratnega namestnika direktorice poslovalnice Ljubljana-Center Tomaža Kupnika, je komisija za javnost zaprla. Ta je namreč na Möderndorferjevo vprašanje, kaj ve o primeru, dejal, da "o imenih ne smem povedati ničesar zaradi varovanja osebnih podatkov". Möderndorfer je nato sejo za javnost zaprl.

Komisija, ki je na zaslišanje med drugim povabila nekdanje predsednike uprav NLB Marjana Kramarja, Draška Veselinoviča in Boža Jašoviča ter nekdanjega predsednika nadzornega sveta Igorja Marinška, bo delo predvidoma nadaljevala do poznih popoldanskih ur.

Deli novico:

muffa |  17 .12. 2017 ob  17: 21
po moje je bil komitetnt slovenski janez
Ma kaj... |  17 .12. 2017 ob  08: 46
...se bunite tu na forumu čez vse?!..kaj pa volite vedno iste!...pejte se pred parlament!..a to pa ne,a?...zlovenija
Kopernik |  16 .12. 2017 ob  18: 41
Najbolj zaželen poklic v Sloveniji je doktor ali pa bankir. Lahko trikrat ugibate zakaj!
... ne bojo pomagali niti vodni topovi |  16 .12. 2017 ob  18: 41
niti policajske lisice- niti konjenica- niti pendreki- niti paralizatorji , obrambni zidovi kakor nekoč v francoski Bastilji ali vratarji na sodiščih in dugih "hramih" te lopovske države !! ... ...
jara gospoda ... |  16 .12. 2017 ob  18: 35
hebiga, vsega nakradenega in ki je zdaj njihovo premoženje pa le ne morejo skriti - vsaj v zloveniji ne !...

( ko bo enkrat folku dokončno doqrčilo, pa ... : ne bi bil rad v njihovi koži !! ... ... )
SMC ( = LDS ) in Velike svinjarije ... |  16 .12. 2017 ob  18: 30
26 let so kradli kot srake in goljufali ( predvsem LDS-ovci ) - a zdaj bojo ustanavljali pa preiskovalne komisije ... :-))
enbot |  16 .12. 2017 ob  15: 17
In hvala politikom, ki so zmetali ves ta denar v kriminalno združbo - zdaj zagotove vemo, koga podpirate in pri komu ste v službi!
curlo |  16 .12. 2017 ob  14: 49
Škoda je živcirat in v rit pikat poštene ljudi. Itak ne bo nič iz tega kakor ni bilo nič iz mnogih drugih še večjih jajc. Kot je bilo že davno tega rečeno...komisije v DZ se dogajajo zato,da se nič ne odkrije....itak je vse požegnano s strani politike in njenih vrhov, zato sami sebe ne bodo NIKOLI razkrinkali.
kaj |  16 .12. 2017 ob  14: 35
pa ogorevca.. al tudi ta nič ne ve... brodnjak itak še manj, ker samo lepeta pa se zdira
yasuo |  16 .12. 2017 ob  14: 01
Möderndorferjeva komisija je pozabila povabiti na zaslišanje tedanjega vratarja v NLB
Zagotovo bo na koncu on kriv
Iraj Farrokhzadeh je pa tipično angleško ime in Deviški otoki so deviški in kdo bi posumil da je kaj narobe
Zasliševalec |  16 .12. 2017 ob  12: 49
Narata in Jazbeca so že zaslišali, a se onedva se kaj spomneta?