Že trije signali, ki bi lahko prihajali s pogrešanega letala

Svet

Avstralija, ki usklajuje iskanje pogrešanega malezijskega letala, je sporočila, da je kitajska ladja v južnem Indijskem oceanu ne le enkrat, ampak že dvakrat zaznala signal, katerega frekvenca je enaka signalu, ki ga običajno v morju oddaja črnca skrinjica. Zvočni signal je medtem danes na drugi lokaciji zaznala tudi avstralska ladja.

Ker gre za doslej najbolj "pomembno in opogumljajočo sled", na območje, kjer je kitajska ladja zaznala signal, danes preusmerjajo letala in ladje z drugih delov južnega Indijskega oceana, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP danes sporočil Angus Houston, ki vodi skupno iskalno akcijo.

Signal zaznali že v petek

Kot je še pojasnil, je kitajska ladja signal prvič zaznala v petek, drugič pa v soboto. Sobotni je trajal kar 90 sekund, petkov je bil krajši. Ali gre dejansko za signal s pogrešanega malezijskega letala, zaenkrat ne vedo.

Med drugim na območje pošiljajo ladjo britanske mornarice HMS Echo in avstralsko vojaško ladjo ADV Ocean Shield, ki sta obe tako kot kitajska ladja Haixun 01 opremljeni z iskalcem signala s črne skrinjice. Britanci naj bi na cilj prispeli v ponedeljek.

Podorbosti o teh signalih zaenkrat nimajo

Avstralska ladja bo medtem še malo počakala, preden bo odplula proti kitajski, saj je tudi sama na lokaciji, kjer se sedaj nahaja, pred nekaj urami zaznala akustične signale, ki jih še preverjajo. Kot je dejal Houston, podrobnosti o teh signalih zaenkrat nimajo. "Nisem pripravljen ugibati, za kaj bi lahko šlo," je vse, kar je dejal.

Houston je poleg tega razkril, da so na temelju popravljenih satelitskih podatkov ugotovili, da bi bilo treba iskanje bolj osredotočiti na južni del območja, ki ga preiskujejo. "Celotno obstoječe območje iskanja ostaja najverjetnejše območje strmoglavljenja letala v morje, a na osnovi novih dokazov ima južno območje zdaj višjo prioriteto," je dejal.

Kot ob tem dodaja AFP, je kitajska ladja signale zaznala prav v tem južnejšem delu iskalnega območja. Po poročanju kitajske državne tiskovne agencije Xinhua je signal zaznala na približno 25 stopinjah južne zemljepisne širine in 101 stopinji vzhodne zemljepisne dolžine.

Iskanje poteka že 20 dni

Večnacionalna iskalna akcija za pogrešanim letalom v Indijskem oceanu poteka že 20 dni na 217.000 kvadratnih kilometrov velikem območju. Iskanje je sedaj osredotočeno na iskanje črne skrinjice, ker se izteka čas delovanja baterije.

Po pričakovanjih naj bi ta prenehala delovati predvidoma v ponedeljek - letalo je namreč strmoglavilo 8. marca, baterij v črni škatlici pa običajno zmanjka po približno 30 dneh.

Deli novico: