Živi muzej Krasa predstavlja osnovo prihodnjega Geoparka Kras

Slovenija

V bližini Sežane so danes odprli živi muzej Krasa, s katerim želijo obiskovalcem predstaviti naravne in kulturne znamenitosti na območju med Sežano, Orlekom in Bazovico. Ob odprtju živega muzeja Krasa je sežanski župan Davorin Terčon poudaril, da bo predstavljal osnovo za nastanek Geoparka Kras v bližnji prihodnosti.

Nova blagovna znamka matičnega Krasa je muzej označil pobudnik za nastanek projekta Stojan Gorup. Živi muzej Krasa so uredili kot del večjega projekta Kras - Carso, zanj so namenili 413.000 evrov. Sofinanciran je iz evropskih sredstev za regionalni razvoj ter delno tudi iz nacionalnih sredstev. Na podlagi projektne dokumentacije so projekt začeli uresničevati septembra lani in ga dokončali konec lanskega leta.

Združili so zanimivosti naravne in kulturne dediščine ob dobrobiti prebivalcev tega območja, je o projektu povedala koordinatorka Katja Fadriga. Tako so območje zaprli za promet, uredili okrog 20 kilometrov poti, jih označili z usmerjevalnimi in informativnimi tablami, označili in zavarovali naravne znamenitosti, sanirali kal in vodnjak pri Orleku ter uredili parkirišče na vstopni točki v muzej pri Sežani.

Območje so že doslej uporabljali rekreativni tekači, kolesarji in sprehajalci, sedaj pa se bodo lahko rekreirali tudi na trim napravah, ki so postavljene v treh nekdanjih smodnišnicah.

Muzej umeščeno na obeh straneh državne meje

Območje živega muzeja Krasa je umeščeno na obeh straneh državne meje, v Sloveniji in Italiji, vanj pa je vključen tudi muzej voda, ki je urejen pri Bazovici. Na celotnem območju pa so popravili tudi stare kamnite zidove ter tri kamnite pastirske hišice.

Pred samim odprtjem so se sestali župani čezmejnega kraškega območja ter ostali projektni partnerji. S podpisom so se zavezali k nadaljnjemu sodelovanju tako pri vzpostavitvi Geoparka Kras kot tudi drugih pomembnejših skupnih projektov. Prav zato si želijo, da bi jim po vzoru Goriške uspelo vzpostaviti Evropsko združenje za teritorialno sodelovanje, ki bi jim v prihodnje omogočalo hitrejše pridobivanje evropskih sredstev.

Deli novico: