ZVIŠANE STOPNJE DDV: Trajen ukrep?

Odbor DZ za finance in monetarno politiko danes obravnava proračunske dokumente za prihodnji dve leti, h katerim je vlada tokrat priložila tudi predlog novele zakona o davku na dodano vrednost (DDV), s katero se bo v krizi zvišani stopnji tega davka ohranilo kot trajen ukrep. V opoziciji so do namere vlade kritični.

Vlada je v okviru protikriznih ukrepov julija 2013 zvišala splošno stopnjo DDV z 20 na 22 odstotkov, znižano, s katero so med drugim obdavčeni hrana in zdravila, pa z 8,5 na 9,5 odstotka. Ukrep je trenutno zapisan v zakonu o izvrševanju proračuna za čas do konca leta 2015.

Ohranitev stopenj DDV na zdajšnjih ravneh je potrebno za doseganje cilja postopne javnofinančne konsolidacije, je pojasnila državna sekretarka na finančnem ministrstvu Mateja Vraničar. Sicer pa je bilo zvišanje stopenj DDV že od začeta mišljeno kot stalen ukrep, je dodala. Če novela zakona ne bo uveljavljena s 1. januarjem 2016, bi to po oceni vlade pomenilo izpad proračunskih prihodkov v višini 250 milijonov evrov letno.

Ostro nasprotovanje opozicije

V opoziciji so nameri vlade ostro nasprotovali. "Kar so ljudje mislili, da bodo plačevali dve leti, bodo zdaj v nedogled," je bil kritičen Andrej Šircelj (SDS). Ne gre za nič drugega kot le za nove davke, je opozoril.

Podobno sta menila Jožef Horvat (NSi) in Luka Mesec (ZL), medtem ko je Alenka Bratušek (NP) dejala, da nima nič proti, če se zvišani DDV ohrani trajno, vendar naj vlada ob tako visoki gospodarski rasti, kot jo dosegamo zdaj, razbremeni kakšen drug davek.

Vojka Šergan (SMC) je obljubila, da koalicija pripravlja predlog za prestrukturiranje davčnih bremen, glede obravnavanega predloga novele zakona pa izrazila prepričanje, da trgovci tudi v primeru znižanja stopenj DDV na prejšnjo raven svojih cen ne bi znižali. A Širclja ni prepričala. "To je mit, ki v tržnem gospodarstvu ne velja," je dejal.

Poenostaviti želijo administracijo

V SDS so k predlogu novele zakona vložili dopolnilo, naj se DDV spet zniža na prejšnjo raven, ki pa ni bilo deležno zadostne podpore navzočih.

Glavni namen novele zakona o DDV je sicer poenostavitev administrativnih postopkov za uvoznike pri plačevanju DDV, je uvodoma pojasnila Vraničarjeva. Tako se bo DDV pri uvozu obračunal na podlagi davčnega obračuna in ne več kot dajatev neposredno ob uvozu blaga. Uvoznikom torej ne bi bilo treba več financirati uvoznega DDV, s čimer so člani odbora soglašali.

Odbor za finance v nadaljevanju seje obravnava predlog državnega proračuna za leti 2016 in 2017, ki ga bo DZ sprejemal na redni novembrski seji prihodnji teden. Še vedno sicer ostaja odprto vprašanje sredstev, ki so jih iz državnega proračuna deležne občine, medtem ko se je vladi uspelo s sindikati dogovoriti o masi plač za javne uslužbence.

Deli novico:

kozorog |  22 .11. 2015 ob  10: 30
A bo tudi tu potreben referendum?
bigboss |  13 .11. 2015 ob  17: 36
zacasen dvig davka ja =)))

ne spomnemm se, da bi kdaj znizali davek
jaz |  13 .11. 2015 ob  17: 33
Priporočam vam, da si preberete današnji prispevek Leona Klemseta v PN. Predvsem vi, volivci leve politične opcije. Tistim pa, ki še kaj malega imate, priporočam, da pohitite s prenosi v davčne oaze.