AJDOVŠČINA: Poslovno stavbo Primorja odkupila SGG in DUTB

Vipavska dolina

Stečajni upravitelji Primorja Rudolf Hramec je na drugi dražbi prodal obrat mehanizacije s parkiriščem in poslovno stavbo Primorja Plus v Ajdovščini. Premoženje je prodal v dveh delih, nova lastnika pa sta Soško gozdno gospodarstvo Tolmin in DUTB. Del denarja bo namenjen tudi za poplačilo delavcev, je po dražbi povedal Hramec.

Soško gozdno gospodarstvo (SGG) Tolmin je za obrat mehanizacije in parkirišče odštelo 2.782.241,25 evra.

"Za nakup smo se odločili, ker imamo že tri leta tu v najemu obrat žage. Nameravamo tudi širiti primarno pridelavo lesa in ta lokacija se nam zdi zelo primerna," je po uspešni dražbi povedal predsednik uprave SGG Rafael Vončina.

Odkup prinaša nova delovna mesta

Načrti za širitev so že izdelani. Z delom naj bi začeli predvidoma prihodnje leto, odprla pa se bodo tudi nova delovna mesta.

Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB), ki je eden od ločitvenih upnikov, je medtem za 1.967.221,50 evra kupila upravno stavbo Primorja Plus.

Hramec, ki je bil po končani dražbi zadovoljen z razpletom, je odločitev DUTB za nakup komentiral kot primerno. "Po mojem mnenju je to tudi boljša poslovna rešitev, kot da bi mi poskušali stavbo prodati z zniževanjem cene. Morda bi težje našli kupca kot DUTB, vse skupaj pa bi tudi povečevalo stroške."

Upravna stavba obremenjena s kreditnimi obveznostmi

Upravna stavba Primorja Plus je sicer obremenjena z nekaterimi drugimi nepremičninami in z večjimi kreditnimi obveznostmi. Zastava tako presega vrednost stavbe, s kupnino pa bodo poplačali ločitvene upnike.

Nepremičnine v obratu mehanizacije so obremenjene v manjšem obsegu. Ločitveno pravico uveljavljata dva upnika. Predmet zastave v obratu je tudi oprema, vse ostalo pa je neobremenjeno, tako da se bodo ta sredstva stekla v splošno stečajno maso.

Del denarja za poplačila delavcev

Iz nje načrtujejo poplačati še preostali, 25-odstotni delež prednostnih terjatev nekdanjih delavcev. Hramec namerava v začetku junija na sodišču vložiti predlog za poplačilo. Okoli štiri milijone evrov bi tako delavci lahko dobili v avgustu ali septembru.

Sicer pa je bila do sedaj prodana manj kot polovica celotnega premoženja Primorja, ki je bilo ocenjeno na več kot 150 milijonov evrov.

Od stečaja Primorja že tri leta

Bliža se tretja obletnica stečaja in ob tem se pripravlja temeljita analiza o prodanem premoženju. Zadnji kvartal kaže na pomembno oživljanje trga, kar se pozna tudi pri prodaji. Razpisi dražb posledično potekajo na tedenski ravni.

Stečajnega upravitelja je sicer v zadnjem času obiskalo veliko investitorjev, tudi tujih, ki se zanimajo predvsem za nakup delnic v hčerinski družbi Cestno podjetje Nova Gorica, imena Primorje in njihovega znanja.

Deli novico: