'KDOR NE SKAČE, NI SLOVENC': Dončić včeraj znova poskrbel za nove zgodovinske mejnike (FOTO)

Slovenija

Slovenska moška košarkarska reprezentanca je v prijateljski tekmi v Stožicah premagala Hrvaško s 97:88 (26:15, 50:52, 77:70).

Košarkarji Slovenije so dobili tudi drugo prijateljsko tekmo proti Hrvaški v okviru priprav na kvalifikacije za olimpijske igre. Po 94:80 v sredo na Reki so včeraj pred 8000 gledalci v Stožicah zmagali s 97:88.

Za Slovenijo sta tokrat zaigrala tudi prvi zvezdnik Luka Dončić, ki je v 28 minutah na parketu zbral 10 točk, 17 podaj in 7 skokov, ter novi naturalizirani Američan Michael Tobey, ki je bil ob Klemnu Prepeliču najbolj izstopajoči posameznik Slovenije; 213 centimetrov visoki Tobey je dosegel 26 točk in 11 skokov (met 11:14, indeks 37), Prepelič pa je vknjižil 31 točk (trojke 6:8).

Za Slovenijo sta bili to edini pripravljalni tekmi pred odhodom v Kaunas, kjer se bo od 29. junija do 4. julija v družbi s Poljsko, Angolo, Južno Korejo, Venezuelo in Litvo potegovala za nastop na igrah v Tokiu. Tja vodi le prvo mesto, kar pomeni, da mora zmagovalec najverjetneje dobiti obe tekmi v skupini (Poljska, Angola), polfinale ter na koncu še finale.

Dragi navijači, lepo vas je bilo znova videti ❤️❤️❤️ Hvala za glasno podporo. ???????????????? Telemach #generalnisponzor Foto: KZS/alesfevzer.com

Posted by Košarkarska zveza Slovenije on Friday, June 18, 2021

Slovenija bo preostanek priprav do odhoda v Litvo 25. junija opravila na Bledu. Prva tekma v Kaunasu jo čaka 30. junija proti Angoli, naslednji dan sledi Poljska, nato dan odmora, v soboto in nedeljo pa verjetno še odločilni tekmi za odhod na Japonsko.

Bolj kot rezultat je bil za obiskovalce Stožic tokrat v ospredju nastop Luke Dončića. Član prve peterke lige NBA iz Dallas Mavericks je znova poskrbel za nove zgodovinske mejnike. Poleg tega, da je v Stožice privabil 8000 gledalcev, kar je v Sloveniji največje število obiskovalcev v zaprtem prostoru po izbruhu pandemije novega koronavirusa, je prvič po 2017 na košarkarski tekmi prisilil organizatorje, da so odprli tudi zgornje tribune dvorane Stožice. Nazadnje so bile te na košarkarskem dogodku zasedene, ko je Luka Dončić igral svojo prvo tekmo v državnem dresu v Ljubljani proti Hrvaški pred eurobasketom 2017.

Njegova vloga na parketu se je na koncu izkazala za odločilno. Čeprav si je Slovenija že v prvi četrtini priigrala 16 točk naskoka (26:10), je odločitev o zmagovalcu po zaslugi izjemne predstave Maria Hezonje, člana Panathinaikosa (37 točk, 10 skokov), in bivšega člana Cedevite Olimpije Roka Lenija Ukića (23 točk) padla šele v zadnjih petih minutah.

Slovenija pred skoraj polnimi Stožicami premagala sosednjo Hrvaško ???????????????? #telemach #generalnispinzor #veckot15let

Luka Dončić je v igro vstopil sredi zadnje četrtine, ko je bil rezultat izenačen, s člani začetne peterke, Klemnom Prepeličem, Jako Blažičem, Edom Murićem ter Michaelom Tobeyjem pa je poskrbel, da so lahko gledalci že dobre tri minute pred koncem poskakovali na 'kdor ne skače, ni Slovenc' (88:79).

* Aleksander Sekulić, selektor Slovenije: "Obe ekipi sta predstavili svoje napadalne vrline. Hrvaška je s Hezonja na čelu odigrala fantastično tekmo, mi pa smo v odločilnih trenutkih pokazali svojo kakovost. Lahko smo zadovoljni z zmago, videli pa smo še precej pomanjkljivosti, na katerih bodo delali v prihodnjih dneh. Imamo še dovolj časa in prepričan sem, da bomo v Kaunas prišli optimalno pripravljeni. Veseli me, da je Mike Tobey pokazal svojo kakovost in dokazal, da je velik plus za slovensko reprezentanco. O Luki Dončiću ne bi izgubljal besed. On je fenomen in njegov edini cilj v reprezentanci je, da ekipo pripelje na olimpijske igre."

* Edo Murić, kapetan Slovenije: "Minilo je kar nekaj časa od zadnje tekme, ki smo jo odigrali pred takim številom publike. Priznam, da sem imel kurjo polt in le upam lahko, da bo to zdaj postala stalnica. Tekma je pokazala, da moramo na nekaterih segmentih igre še delati, a glavno zame je, da smo vsi pokazali veliko volje in želje. V Kaunas gremo samo z enim ciljem in to je da dobimo vse tekme in se uvrstimo na OI. Veseli me tudi predstava Mikeja Tobeyja, ki je pokazal, da je vsestranski igralec in da nam bo v veliko pomoč, kar se tiče Luke Dončića pa lahko povem samo to, da mi je v veliko čast igrati z najboljšim košarkarjem na svetu."

* Dvorana Stožice, gledalcev 8000, sodniki: Španič, Grbić, Smrekar (vsi Slovenija).
* Slovenija: Prepelič 31 (7:7), Murić 7, Tobey 26 (3:4), Blažič 12 (3:4), Hrovat 2 (2:2), Dimec 2, Dragić 3 (3:4), Čebašek 4 (2:2), Dončić 10 (0:3).
* Hrvaška: Perković 4 (1:2), Bilan 10 (0:2), Katić 1 (1:2), Hezonja 37 (5:6), Ukić 23 (1:2), Marčinković 1 (1:3), Babić 4, Rogić 5 (2:2), Šakić 3.
* Prosti meti: Slovenija 20:26, Hrvaška 11:19.
* Met za tri točke: Slovenija 9:26 (Prepelič 6, Murić, Tobey, Blažič), Hrvaška 11:33 (Ukić 4, Hezonja 4, Perković, Rogić, Šakić).
* Osebne napake: Slovenija 23, Hrvaška 24.
* Pet osebnih: Rogić (36.).

vseved |  19 .06. 2021 ob  12: 32
O kakšnih zgodovinskih mejnikih govorite? Povprepčna predstava z nekaj atraktivnimi vložki.