NA SABOTINU ODKRILI SPOMENIK PADLIM POLJSKIM VOJAKOM: V obliki piramide

Goriška

Ob nekdanji vojaški karavli na Sabotinu nad Novo Gorico so danes odkrili spomenik poljskim vojakom, ki so se borili in mnogi tudi padli na soški fronti. Spominu so se poklonili na pobudo državnega sveta RS in senata republike Poljske, postavilo pa ga je veleposlaništvo Republike Poljske v Ljubljani ob stoti obletnici ponovne poljske samostojnosti.

Današnje slovesnosti so se poleg predsednika državnega sveta (DS) Alojza Kovšce udeležili tudi predsednik Senata Republike Poljske Stanislaw Karczewski, veleposlanik Republike Poljske v Sloveniji Pawel Czerwinski in župan Mestne občine Nova Gorica Matej Arčon.

"Sto let po dogodkih so sneg, dež in čas izprali kri in znoj trpečih s kamnitih grobelj. Danes se zavedamo, v kakšno nesmiselno početje so se zapletle velesile tistega časa. Breme zmag se ni veliko razlikovalo od krvavih porazov. Vojaki z vseh strani so častno opravili svojo nalogo. A te naloge si niso izmislili sami, zadala jim jo je politika," je v slavnostnem nagovoru dejal Kovšca.

Poudaril je, da je DS z veliko častjo sprejel častno pokroviteljstvo nad dogodkom, ki je pomemben za zgodovino obeh narodov in s katerim se spominjamo skupnih tragičnih izkušenj. "Prva svetovna vojna je bila prva svetovna morija, kakršne svet do takrat ni poznal. Prehitro ji je sledila še druga svetovna vojna. A obe žalostni izkušnji sta vendarle zadoščali, da smo se Evropejci odločili, da v Evropi ne bo in ne sme biti nikoli več vojne," je še dejal predsednik DS.

Spomenik na Sabotinu je v obliki manjše piramide, napis na njem pa je v slovenskem, poljskem in angleškem jeziku. Kovšca pa si želi, da bi podoben spomenik postavila tudi Slovenija na Poljskem, saj se je veliko Slovencev borilo in nekateri so tudi padli na poljih Galicije na Poljskem.

Boji na soški fronti so terjali več kot milijon mrtvih, ranjenih in izginulih vojakov. Tudi premnogi Poljaki so našli svoj zadnji dom na slovenski zemlji. Zaključek velike vojne je Poljski prinesel dolgo pričakovano samostojnost, po kateri je hrepenela. Obnova državnosti izpred natanko stotih let, ki se je spominjamo letos, je bila plačana z nečloveškimi napori in krvjo, ki so jo Poljaki prelili na vseh bojiščih med prvo svetovno vojno. Več sto tisoč Poljakov, ki so se bojevali v cesarsko-kraljevi vojski in so se po njej vrnili v domovino, je s svojimi bogatimi izkušnjami in vodstvenimi sposobnosti iz bojev na bojiščih velike vojne pripomoglo k obrambi državnih meja.

Deli novico:

smrt komunizmu |  25 .03. 2018 ob  19: 38
ko so bli že tam bi lahko šli zagrebst tisti napis pedofila in množičnega morilca ....
nn |  23 .03. 2018 ob  10: 09
Tisti napis na vrhu hriba bi bilo treba odstranit, ker kazi naravo. Pa še brez dovoljenj je postavljen - črna gradnja.