OBLETNICA SOŠKE FRONTE: Skupne spominske slovesnosti v Tolminu in Kobaridu

Goriška

Letos mineva sto let od zadnjih treh bitk na soški fronti v prvi svetovni vojni. V spomin na žrtve tega največjega spopada na slovenskem ozemlju bodo danes in v soboto potekale skupne spominske slovesnosti pred nemško kostnico v Tolminu, italijansko kostnico v Kobaridu ter pri avstro-ogrskem vojaškem pokopališču Modrejce pri Tolminu.

Pred italijansko kostnico v Kobaridu bodo tako danes popoldne predstavniki slovenskih, avstrijskih, madžarskih in nemških nevladnih organizacij položili vence. Organizator slovesnosti je nemška komisija za vojne grobove v sodelovanju z avstrijskimi, madžarskimi in slovenskimi partnerji.

V soboto zjutraj bodo vence pred italijansko kostnico v Kobaridu in pri avstro-ogrskem vojaškem pokopališču Modrejce med drugim položili še predstavniki veleposlaništev, sledila bo osrednja spominska slovesnost z mašo in nagovori pri nemški kostnici v Tolminu.

Med visokimi predstavniki Slovenije, Nemčije, Avstrije in Madžarske na slovesnosti v Tolminu pričakujejo veleposlanika Nemčije in Avstrije v Sloveniji, Klausa Riedla in Sigrid Berka, svetovalca slovenske obrambne ministrice Sama Bevka in predstavnike lokalnih oblasti. Po napovedih se bodo slovesnosti udeležili tudi potomci v soški fronti padlih vojakov.

Soška fronta je trajala od 23. maja 1915 do 9. novembra 1917. V delu, ki je potekal prek današnjega slovenskega ozemlja, je bila dolga 93 kilometrov. Na obeh stran je bilo v soški fronti ubitih, ranjenih ali zajetih skupaj 1,5 milijona vojakov. Od tega je bilo smrtnih žrtev najmanj 250.000. Okoli 700.000 vojakov je bilo ranjenih ali zastrupljenih z bojnimi plini, več kot 500.000 izginulih in ujetih vojakov je bilo na obeh straneh. Med slovenskimi vojaki je soška fronta zahtevala okoli 3500 smrtnih žrtev.

Zaradi bojev je območje fronte zapustilo več kot 100.000 beguncev. Natančnih podatkov o žrtvah med civilisti tudi več kot sto let po začetku fronte ni. Civilno prebivalstvo so pred začetkom fronte umaknili z območja spopadov, a je bila soška fronta tako s človeškega kot ekološkega in gospodarskega vidika prava katastrofa.

Pred natanko sto leti, 12. maja 1917, je italijanska vojska na soški fronti sprožila svojo predzadnjo, 10. ofenzivo. Dobra dva mesece kasneje, 17. avgusta 1917, je sledila še zadnja ofenziva italijanske vojske - 11. soška bitka, doslej najbolj krvav spopad na slovenskih tleh. V bojih je na obeh straneh umrlo skupaj okoli 50.000 vojakov.

Že med 11. bitko je avstro-ogrska stran ob pomoči nemške vojske začela priprave na protinapad in je 24. oktobra 1917 sprožila 12. soško bitko. Ta se je z bliskovitim uspehom, znanim kot preboj pri Kobaridu, končala 28. oktobra 1917 in je ostala edina ofenziva avstro-ogrske vojske na soški fronti, ki se je z njo po skoraj dveh letih in pol zaključila.

Deli novico:

Za mir in ljubezen |  12 .05. 2017 ob  14: 11
Koliko teh min in ostalega je vrgla ta Satanova vojska fašistov in nacistov tam? Vsak dan na TTX 198 nesreče in nezgode, piše kako najdejo še vedno en kup neeksplodiranih predmetov. Kdaj bo konec vojn na Zemlji PSIhopati?