Obnove si želijo, a hkrati tudi bojijo

Vipavska dolina

Po tem ko smo prav v tem času lani lahko veliko brali o pritožbah najemnikov lokalov in trgovin v središču Nove Gorice zaradi začetka obnove Bevkovega trga, napoved obnove mestnega jedra v zadnjih tednih razburja trgovce in gostince, ki imajo svoje lokale na Lavričevem trgu v Ajdovščini. Čeprav se bo obnova trga po ocenah ajdovskega župana Tadeja Beočanina začela šele v letu 2017, nekateri podjetniki že z strahom zrejo v prihodnost, saj se bojijo, da bi v času obnove trga njihova dejavnost propadla. 

“Problem obnov je, ker se te vlečejo mesece. V preteklem letu smo imeli težavo, na primer, v Zagorju, ker je bila cesta več mesecev zaprta v smeri proti Knežaku. V Lokavcu nam je market skoraj propadel, ker se je dve leti gradila kanalizacija. Če se bo v  Ajdovščini gradilo  dve leti, bo market po mojih izračunih propadel in raje kot da se nam zgodi počasno propadanje, trgovino zapremo že prej,” se je na naše povpraševanje, kako gleda na obnovo Lavričevega trga, odzval direktor Fame, Aleksander Lemut (na sliki spodaj). Lemut se sicer strinja, da je trg potreben obnove, a dodaja: “Takoj, ko bomo zakopali v zemljo, bodo prišli arheologi, ki ponavadi  nimajo posebne sile in počasi s čopičemi delajo svoje stvari. Potem se bo še eno leto urejalo komunalne vode in sami veste, da če ni dostopa, ni življenja.” 

Na vprašanje, kako obnoviti jedro mesta ter hkrati ne ogroziti poslovanja trgovcev in gostincev na trgu, Lemut odgovarja: “Če bi obstajala eleganta rešitev, bi jo povedal. Trg bo treba prekopati, svoje stvari bo moralo opraviti spomeniško varstvo, potrebno bo zamenjati cevi … Sicer bo parkirišče na drugi strani starega obzidja, vendar v kolikor ljudje vidijo neko oviro, se tej po naravni poti izognejo. Jaz rešitve ne vidim, amapk vem, da je treba trg obnoviti.” 

Župan hraber, ker hoče nekaj narediti

Lastniki in najemniki prostorov se med seboj sicer še niso povezali, saj jih je, kot nam je povedal Lemut, povezal župan. “Beočanin je naredil pozitivno dejanje in nas povabil na razgovor, vseh 50 zainteresiranih. Najprej je imel razgovor z nami, ki imamo podjetja, potem je povabil še vse stanovalce,” je povedal Lemut in zaključil: “Županu ni kaj očitati, je mlad in ambiciozen ter hraber, ker hoče nekaj narediti. Trg, tak kot je, ni primeren. Župan pa bi rad nekaj naredil. Vsaka taka zadeva prinaša težave, dokler ni urejena. Pohvalno od župana, da noče nič vsiljevati in si ne želi, da bi vsi propadli.” 

Prenova bi se lahko začela v letu 2017

“Obnova Lavričevega trga bo potekala na način, da bo za tiste, ki na trgu izvajajo dejavnost, čim manj obremenjujoča. Trg se bo prenavljal tako, da bo kar najbolj omogočen dostop do vseh lokalov, seveda pa se določenim zaporam med prenovo ne bomo mogli izogniti,” strahove lastnikov in najemnikov lokalov na trgu za Regional blaži župan Tadej Beočanin. Projekt obnove trga se trenutno nahaja v fazi posvetovanja s tistimi, ki na trgu opravljajo svojo dejavnost. “Nadalje se bomo posvetovali s stanovalci in ko bodo doseženi dogovori s tema dvema ciljnima skupinama, bomo o novi vsebini povprašali vse občanke in občane ter njihove predloge umestili v projektno nalogo, ki jo bomo tudi javno predstavili,” je še pojasnil Beočanin in dodal: “Ko bo določena vsebina trga, bomo šli v projekte in pridobivanje zunanjih finančnih virov za prenovo. Ocenjujem, da se bo prenova začela v letu 2017.”

Sredstva za obnovo mestnega jedra bo sicer občina po besedah župana skušala zagotoviti iz evropskih virov. “Po preučitvi operativnega programa za obdobje 2014-2020 kaže, da bo projekt celovite prenove območja kastre upravičen do sofinaniciranja iz evropskih virov,” ob tem dodaja Beočanin. 

Lemut je za Regional povedal, da je Beočanin na sestanku s podejtniki, tistimi, ki bi utrpeli hujši padec prometa, nakazal možnost kakšne odškodnine. A je župan tovrstne navedbe za naš portal zanikal, rekoč:  “Z vsakim ponudnikom na trgu bomo za čas prenove sklenili ustrezen dogovor. Odškodnine niso predvidene.”

Vsebine trga določene še pred obnovo

“Preden bo na trgu zabrnel kakršen koli stroj, bomo imeli stoodstoten vsebinski načrt dogajanja na in ob trgu po sami prenovi,” nam je glede obnove Lavričevega trga še povedal Beočanin. “V pripravo tega načrta bomo vključili kar najširše množice zainteresiranih s ciljem, da bo prenova pravzaprav projekt občank in obačnov, saj bo služil njihovemu druženju in zbiranju. Okoliški objekti morajo ponujati storitve, po katerih občani redno povprašujejo, trg pa mora s svojim dogajanjem privabljati množice iz občine in širše,” je zaključil Beočanin. 

Deli novico: