PRIMORKI GRESTA V NAPAD: Mrakova in Macarolova bosta na Danskem lovili normo za OI

Evropski prvakinji Tina Mrak in Veronika Macarol bosta prvi slovenski imeni na svetovnem prvenstvu v jadranju v danskem Aarhusu, kjer so bodo tekmovanja začela v četrtek, 2. avgusta, končala pa deset dni pozneje. Na tekmovanju se bodo delile tudi prve vozovnice za poletne olimpijske igre v japonskem Tokiu 2020.

"Zelo pomembno bo, da bi v prvem poskusu osvojili olimpijsko normo. V razredu 470 bo na voljo osem mest, osem reprezentanc si bo zagotovilo OI. Kar bo slabše od osmega mesta pa bi šlo le za sklep okoliščin, če bi bile denimo dve posadki med osmerico iz iste države, potem bi tudi deveto mesto prineslo OI, a borili se bova, da se prebijeva najmanj med prvo osmerico," je dejala krmarka Tina Mrak.

"Glavni cilj bo osvojitev norme, a glede na to, da sva bili v tej sezoni zelo uspešni, zmagali sva v svetovnem pokalu v Miamiju in na EP v Bolgariji, so najine želje še višje, cilj je medalja," je bila odločna flokistka Veronika Macarol, ki pa je bila pred mesecem dni operirana.

Tina Mrak in Veronika Macarol

Načrt treningov prekrižala operacija

Pred odhodom na SP na Danskem sta morali najboljši slovenski jadralki nekoliko spremeniti načrt treningov. Macarolova je namreč med finalno regato svetovnega pokala v Marseillu, kjer sta zasedli četrto mesto, izvedela, da mora zaradi raztrganine medialnega meniskusa na operacijo kolena in jo je čakal mesec dni okrevanja.

Macarolova 'Po rehabilitaciji se odlično počutim'

"Operacija in rehabilitacija sta potekali zelo uspešno, koleno je dobro in se res že zelo dobro počutim. S Tino sva imeli že nekaj treningov na morju in je vse potekalo brez težav in mislim, da bo tako tudi na SP. Sicer pa sem imela srečo, da sem imela ves čas ob sebi strokovnjake, ki so mi pomagali, da je vse potekalo uspešno in dokaj gladko."

Kot je povedala, ji je že prvi dan po operaciji pomagala fizioterapevtka Mirjam Ivančič z vajami in masažami, da ji koleno ni otekalo. "Po dveh tednih sem že začela z vadbo in terapijami v Termah Krka v Strunjanu, kjer mi je pomagal Mitja Surina z vadbo. Po mesecu dni se dobro počutim in sem motivirana in močna ter komaj čakam na spopad s tekmicami," je bila zadovoljna Macarolova.

Mrakova: 'Cel mesec sem preživela na morju'

Tudi Tina Mrak v tem mesecu dni ni ostala 'na suhem'. "Ves čas sem bila pravzaprav na morju. Pomagala mi je Valentina Baruca, ki je jadrala v razredu 470 in je tudi doma iz Kopra, zato sem lahko od finala svetovnega pokala do danes trenirala na jadrnici in ohranjala občutke. Zadnji teden pa sva nekaj treningov opravili tudi z Veroniko in sva se prilagodili na barko," je o tem povedala Mrakova.

Primorki letos ponovili zlat lanski uspeh

Mrakova in Macarolova sta maja v bolgarskem Burgasu osvojili zlato medaljo na EP in ponovili uspeh iz leta 2015, ko sta si evropsko zlato prijadrali prav v Aarhusu. "Poznava jadralno polje in prizorišče in bova za spoznavanje porabili manj časa. Toda glede na prejšnje dosežke je to povsem nova dirka, morali se bova osredotočati na posamične regate in na jadranje vsak dan posebej. A za nama je uspešna sezona, še posebej izstopa zlato na EP. Le delati moramo naprej v tej smeri in biti osredotočeni," je menila Mrakova.

Spadata v svetovno elito

Tina Mrak in Veronika Macarol v zadnjih letih ves čas v svetovnem vrhu. Leta 2016 sta na EP na španski Mallorci osvojili bronasto kolajno, ki jo naslednje leto v Monaku nista mogli braniti, saj je bila Macarolova poškodovana. S tretjim mestom v Solunu leta 2017 sta dosegli največji uspeh na svetovnih prvenstvih, leta 2016 pa sta bili v Riu de Janeiru do zadnjega v boju za olimpijsko medaljo, na koncu pa sta zasedli šesto mesto. Zmagali sta tudi v svetovnem pokalu v tej sezoni; januarja letos sta slavili na drugi tekmi v Miamiju.

Vstopnico za olimpijado bo lovilo še devet Slovencev

Poleg Mrakove in Macarolove bodo na SP nastopili še Peter Janežič in Sebastian Prinčič v razredu 49er, Žan Luka Zelko in Nik Pletikos v razredu laser standard, brata Jan Orel in Liam Orel v razredu finn, sestri Kim Pletikos in Lin Pletikos v razredu laser radial, medtem ko bo Toni Vodišek nastopil v razredu formula kite.

Od teh tekmovalcev boja za sam vrh ne gre pričakovati. Obetavni Nik Pletikos je sicer maja v neolimpijskem razredu laser radial v francoskem La Rochellu postal evropski prvak, leta 2016 pa je bil svetovni podprvak. Na EP v Franciji je Žan Luka Zelko na koncu osvojil 43. mesto v odprti mednarodni konkurenci ter 29. mesto v konkurenci evropskih tekmovalcev v laserju. Janežič in Prinčič pa sta sredi prejšnjega meseca v Gdynii na EP osvojila 31. mesto.

Deli novico: