Šahovska mojstrica že pri desetih letih

Posočje

Dobrih 16 let je že minilo, odkar je primorski šah dobil zadnjo šahovsko mojstrico Ano Srebrnič, sedanjo žensko velemojstrico in sekretarko na Šahovski zvezi Slovenije. Poleg znanih primorskih šahovskih ikon Kiti Grosar, Jane Krivec in že omenjene Ane Srebrnič, tako postaja tudi ime Asje Čebron vedno bolj prepoznavno. Pomemben korak v tej smeri ji je uspel pred kratkim.

Asja Čebron je trenutno članica Tolminskega šahovskega kluba. Obiskuje OŠ Deskle. Je članica mladinske reprezentance Slovenije do 10 let. Je uspešna primorska šahistka, ki zbira odličja že od samega začetka njenih šahovskih korakov. Trenutno ima 26 zlatih odličij na področju domačega šaha, 14 odličij iz mednarodnih tekmovanj ter 6 medalj iz državnih prvenstev.

Najmlajša kandidatka za FIDE mojstrico

Asja Čebron iz Deskel je namreč postala najmlajša Slovenka z mednarodnim šahovskim naslovom WCM - World Women Candidate Master. 

Z borbenostjo do naslova

V slabih štirih letih njene šahovske poti je v tem športu obiskala kar sedem tujih držav in osvojila veliko lepih šahovskih naslovov. Pohvali se lahko z naslovom mladinske državne podprvakinje do 10 let. med drugim je bila tudi dvakratna mladinska državna prvakinja v problemskem šahu, evropska kadetska podprvakinja do 10 let v Avstriji, najboljša slovenska predstavnica na svetovnem prvenstvu leta 2012, in mediteranska podprvakinja v kategoriji do 10 let v Grčiji. Mlada Asja pa je med drugim osvojila tudi 5. mesto na evropskem šolskem prvenstvu v Srbiji.

Trenutno slovenski šah doživlja zelo težke čase. "Tako kot pri ostalih športih, je tudi pri šahu čutiti veliko pomanjkanje denarja in sponzorjev. Asjini uspehi na področju šaha so zato odvisni od finančnih zmožnosti družine. Brez treningov ni uspeha, individualne ure pri dobrih trenerjih pa so drage, zato bi sponzorstvo ali možnost športne štipendije Asji odprlo oziroma omogočilo nadaljnjo pot do novih, še boljših uspehov," razlaga družina Čebron.

Šah razvija kognitivne sposobnosti mladih v OŠ

Susann Sallon, raziskovalka s področja izobraževanja na univerzi Manchester, preučuje, ali zgodnje učenje šaha povečuje kognitivne sposobnosti učencev. V svoji disertaciji je primerjala sposobnosti učencev iz tistih angleških šol, v katerih je pouk šaha v 3. razredu obvezen, s sposobnostmi učencev iz šol, ki šaha nimajo v učnem načrtu.

Raziskava pri učencih 4. razreda, opravljena po ustreznih metodoloških standardih, je pokazala, da učenci iz "šahovskih" šol statistično pomembno prekašajo učence iz "nešahovskih" šol, po vseh spremljanih kognitivnih sposobnostih: numeričnih, prostorsko predstavljivostnih, logične dedukcije in reševanja problemov.

Deli novico: