V NOVOGORIŠKEM PARTICIPATIVNEM PRORAČUNU TUDI INFRASTRUKTURA: Za kaj bo šel denar?

Goriška

V nedeljskem glasovanju so se volilni upravičenci novogoriške občine odločali o projektih v prvem participativnem proračunu. Glasovanja se je udeležilo okrog 3300 prebivalcev novogoriške občine nad 15 letom starosti, kar predstavlja 11,4 odstotka. Med izbranimi je od tri do pet projektov v vsakem od petih območij, nekaj tudi infrastrukturnih.

Najvišjo udeležbo na glasovanju so zabeležili v krajevni skupnosti Ravnica, kjer je glasovalo 57 odstotkov vseh upravičencev. Predsednik občinske komisije za izvedbo participativnega proračuna Tomaž Jug je na današnji novinarski konferenci dejal, da so bili prebivalci Krajevne skupnosti Ravnica moralni zmagovalci, saj na koncu niso dobili nobenega svojega projekta.

Drugi najboljši rezultat glasovanja so zabeležili v Grgarskih Ravnah, kjer je glasovalo 56 odstotkov vseh upravičencev. Najnižja udeležba pa je bila v največji krajevni skupnosti, v Novi Gorici, kjer je glasovalo le nekaj manj kot pet odstotkov vseh upravičencev.

"Zadovoljen sem z delom komisije, ki je opravila zelo kvalitetno in tudi zelo zahtevno delo, glede na to da smo prvič uvajali participativni proračun. Zadovoljen sem tudi z udeležbo, predvsem pa s tem, da so se ljudje, ki so predlagali projekte, izredno potrudili in privabili na volišča veliko občank in občanov," je povedal novogoriški župan Matej ArčonIzpostavil je, da so dali priložnost za glasovanje tudi mladim med 15 in 18 let in jih tako spodbudili tudi k udeležbi na volitvah.

Med izbranimi projekti na širšem mestnem območju je največ glasov dobil projekt fitnesa na prostem v Panovcu, vreden 20.000 evrov. Ob tem bodo tudi razširili obstoječe nogometno igrišče ob Kornu v Novi Gorici, uredili bajer v Borovem gozdičku ter asfaltirali poti na Lokah.

Na območju Grgarja in Trnovega bodo uredili avtobusno postajališče v Grgarju, športno igrišče ter vodno zajetje in korita v Grgarskih Ravnah. Na območju Banjšic, Čepovana in Lokavca je največjo podporo dobil projekt ureditve ekološkega otoka v Srednjem Lokovcu, sledita pa mu projekta preplastitve dela lokalne ceste Bate-Banjšice in ureditev počivališča in informacijske točke za kolesarje ob večnamenskem objektu v Lokovcu.

Prebivalci območja Branika, Dornberka in Prvačine so podprli ureditve poti aleksandrink, obnove freske na zvoniku v Taboru, obnovo prostorov v sokolskem domu v Prvačini in ureditev vrta na gradu Rihemberk.

V petem območju, ki je zajemalo krajevne skupnosti Ozeljan, Šempas in Osek-Vitovlje, so se prebivalci odločili za ureditev otroškega igrišča v Oseku in Vitovljah, pešpoti od mlina do dvorca v Ozeljanu, ureditev parka pri nogometnem igrišču v Šempasu, ureditev udrte ceste in popravila razsvetljave v Lepenjah ter nabavo videoprojektorja in platna v domu v Vitovljah.

V prvem naboru projektov za uresničitev preko participativnega proračuna je bilo sicer 113 različnih projektov, vendar vsi med njimi niso tehnično ustrezali vsem pogojem razpisa. Izbrane projekte bodo izvedli v letu 2018, saj je zanje že rezerviran denar v proračunu za prihodnje leto.

Deli novico:

KAJPAJAZVEM |  22 .11. 2017 ob  08: 02
V Mestni občini Nova Gorica je vsaj 200 hiš brez vodovoda, veliko jih je brez asfaltiranih cest. In to v letu 2017. Glavno, da se bo uredil bajer in turistične table, ker je to za življenje očitno nujno potrebno...

Saj bi bilo smešno, če ne bi bilo resnično...
goričan |  21 .11. 2017 ob  15: 00
Super, le da se izglasovani projekti tudi uresničijo!