Prvi prebivalci sveta so že vstopili v leto 2025. Ob 11. uri po srednjeevropskem času so ga dočakali prebivalci otoka Kiritimati oz. Božičnega otoka, ki je del pacifiške otoške države Kiribati, ki se razteza v več časovnih pasovih. Že kmalu so s skokom v novo leto sledili prebivalci Nove Zelandije in Avstralije.
PRVI PREBIVALCI SVETA ŽE V NOVEM LETU: Na Novi Zelandiji in Avstraliji bučno pozdravili 2025
Svet
Le 15 minut za Kiritimatijem, kjer živi približno 7000 ljudi, so novo leto pozdravili tudi na novozelandskem otočju Chatham Islands. Otoki z okrog 700 prebivalci ležijo približno 800 kilometrov vzhodno od Nove Zelandije in imajo lasten časovni pas.
Ob 12. uri po srednjeevropskem času so v novo leto vstopili na Novi Zelandiji pa tudi na otoških državah Samoa in Tonga. V novozelandskem Aucklandu kot prvem večjem mestu v letu 2025 so ob tem priredili veličasten ognjemet, ki je nebo razsvetlil s 328 metrov visokega stolpa Sky Tower. V prestolnici Wellington so medtem pripravili svetlobno predstavo.
Auckland becomes the first city to celebrate happy new year 2025.
— De Las Achaye ???????????????? (@achayegodfrey) December 31, 2024
Auckland is a large metropolitan city in New Zealand. It has an urban population of about 1,531,400.#HappyNewYear2025 #NewYear #CountdownCTW2025
Look at this, it's massive. pic.twitter.com/MMiF1xOFXE
Kmalu zatem je sledil še večji ognjemet v avstralskem Sydneyju, kjer so ob 14. uri po srednjeevropskem času v novo leto tradicionalno vstopili s pirotehnično predstavo ob znameniti operi in pristaniškem mostu. Izjemen spektakel, v okviru katerega je v nebo poletelo devet ton pirotehnike, je glede na ocene v bližini spremljalo več kot milijon ljudi, od katerih so si številni že zjutraj v bližnjih parkih pripravili prostore z odejami in stoli.
Happy New Year 2025 from Sydney, Australiapic.twitter.com/IYLD7RZDmU
— Massimo (@Rainmaker1973) December 31, 2024
Ognjemeti so popestrili vstop v novo leto tudi v drugih večjih avstralskih mestih, kot so Melbourne, Brisbane in Adelaide.
Od leta 2024 so se že poslovili tudi na Japonskem in v Južni Koreji, kasneje pa se bo slavje preselilo tudi v Evropo.
V Berlinu bo osrednji dogodek pri Brandenburških vratih, v Londonu pa bodo novo leto pozdravili z zvonjenjem Big Bena. Na severu Nemčije, v delih Združenega kraljestva in v Skandinaviji bo sicer praznovanje nekoliko zmotilo vreme, zlasti močan veter. Zaradi tega so med drugim odpovedali slavja na prostem na nemškem otoku Sylt in v Edinburghu, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
V New Yorku bodo kot običajno novo leto dočakali s spuščanjem skoraj 5400 kilogramov težke s kristali prekrite krogle na Times Squareu. Tudi v brazilskem Rio de Janeiru načrtujejo veliko praznovanje z ognjemetom, na katerem pričakujejo okrog pet milijonov obiskovalcev, od tega polovico na plaži Copacabana.
Kot zadnja država bo novo leto pozdravila Ameriška Samoa, ki leži le 220 kilometrov vzhodno od Samoe na drugi strani mednarodne datumske meje. Še za njo pa bosta v sredo ob 13. uri po srednjeevropskem času uradno v letu 2025 tudi nenaseljena Bakerjev in Howlandov otok, ki spadata pod ZDA.