DOMAČINI MENIJO, DA PORTOROŠKI "ZAPOR" KAZI PODOBO MESTA: Tako odgovarja občina, investitor Drava GP s Ptuja pa se je zavil v molk

Piran

Portoroški "zapor", kot so rastoči objekt ob tamkajšnjem teniškem centru poimenovali domačinke in domačini, po njihovem mnenju kazi urbanistično podobo mesta. Na občini sicer trdijo, da je gradnja skladna s prostorskimi akti in ima pravnomočno gradbeno dovoljenje. Kakšna bo torej končna podoba objekta? To je glavno vprašanje, ki smo si ga zastavili, a odgovora nismo prejeli. Izvajalca del namreč nikakor nismo uspeli priklicati. Telefonska številka, navedena na njihovi spletni strani, je neobstoječa. Potem smo le uspeli pridobiti kontakt, obljubili so odgovore, a še vedno jih niso poslali. 

Betonski objekt, ki trenutno stoji ob teniških igriščih v Portorožu, so domačini zaradi njegovega izgleda poimenovali zapor. Trenutni izgled stavbe je na družbenih omrežjih požel obilico kritik, da intenzivno in trajno posega v prostor, da arhitekturno in urbanistično ne spada v ta prostor in da se nahaja preblizu morja. "Betonski tujek", kot mu pravijo nekateri, ki so svoja mnenja izrazili v komentarjih pod eno izmed objav na družbenem omrežju Facebook, so označili za nepremišljeno gradnjo, ki je uničila zeleno površino v mestu.

Občina Piran: Odločitev o takem objektu je bila sprejeta leta 2001

Na občini sicer pojasnjujejo, da je odločitev, da se na tem območju zgradi gostinski objekt, takratni občinski svet sprejel 13. decembra 2001 s spremembami in dopolnitvami Zazidalnega načrta Lucija 1. 6. člen Odloka o spremembi zazidalnega načrta Lucija med drugim predvideva gradnjo gostinskega objekta na območju med teniškimi igrišči in štiripasovnico.

Občina: Objekt je pridobil vsa potrebna dovoljenja

12. člen tega odloka pa da določa sledeče: "Severno od teniških igrišč, ob štiripasovnici, je predviden večnamenski objekt s trgovsko, poslovno, gostinsko in športno-rekreacijsko ponudbo. Objekt je v obliki črke L. Maksimalne tlorisne velikosti 50 m x 25 m, po višini obsega pritličje in mansardo. Zahodno od objekta je urejeno parkirišče."

"Objekt je torej predviden z veljavnih prostorskim aktom, pridobil je pozitivna mnenja vseh relevantnih nosilcev urejanja prostora in ima pravnomočno gradbeno dovoljenje," so poudarili.

Predvideni objekt je po namenski rabi pretežno gostinski, nadaljujejo, dopuščene pa so trgovska, poslovna in športno-rekreacijska namembnost, kar ostaja v veljavi. Po informacijah občine naj bi bila dela zaključena predvidoma do maja.

Na območju bo zgrajeno tudi krožišče, kar je po izsledkih prometne študije 'Kapacitetna analiza priključka na občinsko zbirno cesto LZ 312113 v Portorožu' po pojasnilih občine "iz vidika pretočnosti in prometne varnosti dolgoročno najustreznejša rešitev". Krožišče bo podobnih dimenzij kot že dve obstoječi krožišči v smeri proti Luciji – zunanji premer znaša približno 20 metrov. Možno pa bo tudi polkrožno obračanje. "Zaradi gradnje krožišča na tem območju bodo morali vozniki občasno upoštevati delne cestne zapore. Občina Piran je dovoljenje za delno zaporo izdala do 30. aprila 2025," pojasnjujejo na občini.

Izvajalec del je podjetje Drava GP, ki bo poleg preoblikovanja trikrakega krožišča v štirikrako krožišče z zelenim otokom zadolžen tudi za vgraditev nove javne razsvetljave, obnovo celotne komunalne infrastrukture pod cesto ter za premaknitev dveh obstoječih avtobusnih postajališč s čakalnicami.

"Po zaključku naložbe bo investitor zgrajeno javno infrastrukturo brezplačno prenesel v posest Občine Piran. Pogodba o opremljanju določa tudi, da bo moral investitor v primeru, če bodo stroški izgradnje javne infrastrukture nižji od vrednosti iz pogodbe, občini plačati razliko. Del nove javne infrastrukture je predviden tudi na zemljiščih v lasti investitorja. Te dele zemljišč bo investitor po zaključku gradnje brezplačno prenesel v last Občine Piran," so še pojasnili na občini.

Hoteli smo izvedeti več podrobnosti o objektu in kakšen bo končni izgled, investitor se je zavil v molk

Kakšna bo torej končna podoba objekta? S prav tem vprašanjem smo se želeli obrniti na izvajalca del Drava GP s Ptuja. Ob pregledu njihove spletne strani ugotovimo, da gre za podjetje, ki je med drugim gradilo različne poslovne stavbe, bencinske črpalke in več trgovinskih objektov. Poskušali smo jih kontaktirati prek javno dostopne telefonske številke, a vsakič naleteli na isto oviro – "številka ne obstaja". Na naše e-poštno sporočilo s prošnjo za kontakt se niso odzvali. Potem smo le uspeli dobiti mobilno številko direktorja podjetja Drava GP, s katerim smo se dogovorili, da bomo poslali novinarska vprašanja na drug e-poštni naslov. Obljubil je, da bomo prejeli odgovore v kratkem. Do objave tega članka odgovorov ni bilo. 

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija