62-letni moški, ki so mu marca kot prvemu živemu bolniku na svetu presadili gensko spremenjeno ledvico prašiča, je umrl, so v soboto zvečer sporočili iz ameriške bolnišnice, kjer so opravili poseg.
DVA MESECA PO ZGODOVINSKI OPERACIJI: Moški z genetsko spremenjeno prašičjo ledvico umrl
Svet
Rick Slayman, ki so mu po dolgoletni sladkorni bolezni in visokem krvnem tlaku že pred več kot desetletjem odpovedale ledvice, je bil prvi živi bolnik, ki so mu uspešno presadili gensko spremenjeno ledvico prašiča.
"Globoko smo užaloščeni zaradi nenadne smrti gospoda Ricka Slaymana. Nimamo nobenih indikacij, da je to posledica njegove nedavne presaditve. Večno bo veljal za svetilnik upanja neštetim bolnikom po vsem svetu. Globoko smo hvaležni za njegovo zaupanje in pripravljenost za prispevek k napredku na področju ksenotransplantacije," so sporočili iz bolnišnice Mass General v Massachusettsu, kjer so opravili poseg.
Mass General is deeply saddened at the sudden passing of Mr. Rick Slayman. We have no indication that it was the result of his recent transplant. Mr. Slayman will forever be seen as a beacon of hope to countless transplant patients worldwide and we are deeply grateful for his… pic.twitter.com/I1dFqHZEmr
— MassGeneral News (@MassGeneralNews) May 11, 2024
Ksenotransplantacija temelji na ideji, da bi v živalih, zlasti prašičih, vzgojili genetsko prilagojene organe, ki bi bili sprejemljivi za človeški imunski sistem, nato pa bi jih odvzeli za presaditev v ljudi.
Prelomna operacija presaditve ledvice je trajala štiri ure. Takrat je bolnišnica sporočila, da bolnik dobro okreva. Že v preteklosti so ledvice prašičev presadili možgansko mrtvim ljudem, tokrat pa so ta poseg prvič izvedli pri živem bolniku.
Ledvico, uporabljeno za presaditev, je zagotovilo biotehnološko podjetje eGenesis iz Massachusettsa. Gensko je bila spremenjena tako, da so iz nje odstranili nekatere gene prašiča in dodali nekatere človeške gene.