Koper gosti dvodnevno strokovno konferenco o varovanju in upravljanju kulturne dediščine prazgodovinskih gradišč oziroma kaštelirjev na območju severnega Jadrana. Dogodek je del čezmejnega projekta KASTellieri. Poleg arheologije in zgodovine na konferenci teče beseda tudi o kulturnem turizmu in socialni vključenosti.
KOPER GOSTI KONFERENCO O DEDIŠČINI KAŠTELIRJEV: Projekt bo trajal do leta 2026 (FOTO)
Koper
Dan kaštelirjev prirejajo šestič, prvič pa poteka v okviru projekta KAŠTellieri - Trajnostna kulturno-turistična destinacija Čezmejna dežela prazgodovinskih gradišč - kaštelirjev Zgornjega Jadrana. Kot so sporočili z Znanstveno raziskovalnega središča Koper, je dogodek namenjen znanstvenim predavanjem in okroglim mizam, osredotočenim na interpretacijo, vključevanje in implementacijo trajnostnih pristopov k varovanju in upravljanju kulturne dediščine prazgodovinskih gradišč oziroma kaštelirjev severnega Jadrana.
Prvi dan je konferenca potekala v prostorih Centra za humanistične študije Znanstveno raziskovalnega središča Koper. Prvi cikel predavanj je bil osredinjen na arheološke raziskave in njihovo interpretacijo. Tema drugega cikla je socialna vključenost. Razpravljali so o dostopnosti muzejev in vključevanju oseb s posebnimi potrebami. Prvi dan se je sklenil z okroglo mizo o trajnostnem kulturnem turizmu z naslovom Od arheološke najdbe do doživetja. Današnji dan poteka v Centru Sonček na Elerjih. Udeleženci imajo na programu ogled gradišča pri tem naselju na Miljskih hribih in film o gradiščih.
Projekt KAŠTellieri je namenjen ureditvi več prazgodovinskih utrdb iz bronaste in zgodnje železne dobe na območju ob meji med Slovenijo in Italijo. Eno od najdišč je pri Elerjih. Na italijanski strani meje je že opremljeno s tablami in urejeno za ogled. V okviru projekta bodo uredili slovenski del. Projektni partnerji so Mestna občina Koper, ZRS Koper, Javni zavod za turizem in kulturo Miren Kras, Venetian Cluster, Občina Dolina in Istituto Veneto di Scienze, Lettere ed Arti.
Zavezali so se, da bodo oblikovali skupno strategijo in akcijski načrt za trajnostno kulturno-turistično destinacijo, ustanovili Arheološki inštitut za zgornji Jadran in okrepili delovanje čezmejnega konzorcija za prazgodovinska gradišča. Projekt iz programa Interreg Italija-Slovenija bo trajal do 21. oktobra 2026.