Projekti, ki spodbujajo lokalne pridelovalce, obrtnike in podjetnike so vse bolj dobrodošli in pomembni za preživetje in prihodnost domačinov. Turisti so vse bolj naklonjeni butičnemu turizmu z veliko domačnosti, predvsem pa ekološko pridelani hrani, s čim manj posredniki. Domača ribiča Kristjan Jež in Elvino Sabadin sta se odločila v Kopru izpeljati gostinsko zgodbo na ribiški ladji, v sodelovanju z lokalnimi zelenjavarji in školjkarji.
KOPRSKA RIBIČA BOSTA STREGLA ULOV SVOJIH KOLEGOV: Na krožnike samo domače, iz morja in od istrskih kmetov
Koper
Sredi meseca maja sta Kristjan Jež in Elvino Sabadin pri nekdanji luški kapetaniji v morje spustila 17 metrov dolg in šest metrov širok katamaran Stella Maris, na katerem bo ribja kantina. Barka bo na tem privezu tudi ostala.
"Ocenili smo, da nekaj takega manjka v Kopru. Ponujali bomo ribe, ki jih nalovimo domači ribiči, pa tudi ostala ponudba, kar se tiče zelenjave, bo lokalna," razlaga Jež. Pri tem bodo sodelovali z Zadrugo ekoloških pridelovalcev Istre, kamor se uvrščajo tudi lokalni školjkarji.
Barka, ki v običajnih razmerah brez koronskih ukrepov sprejme 50 gostov, bo še vsaj štiri tedne ostala na privezu, kantina pa zaprta. Jež pojasnjuje: "Čakamo še določena dovoljenja in nekaj opreme."
Gre za enega od projektov v okviru lokalnega združenja LAS Istre, ustanovljenega leta 2015 za občine Ankaran, Izola, Koper in Piran. Domačini so združeni v javno-zasebno partnerstvo, da lahko skupaj nastopajo pri pridobivanju sredstev iz treh evropskih skladov: Evropskega sklada za razvoj podeželja, Evropskega sklada za regionalni razvoj in Evropskega sklada za ribištvo iz pomorstvo.
Celoten projekt postavitve Ježeve in Sabadinove ribje kantine je vreden je 240.000 evrov, od tega sta 80 odstotkov nepovratnih sredstev prejela iz Evropskega sklada za ribištvo in pomorstvo.