Nova analiza je pokazala, da se moški zaradi optimalnejših življenjskih pogojev, kot so boljša prehrana, zdravstvo in manj stresa, v povprečju hitreje razvijajo po višini in teži, kar se nadaljuje skozi generacije. Ženske pa tega razvoja niso doživele, kar nakazuje, da so manj občutljive na okoljske dejavnike.
MOŠKI POSTAJAJO VEDNO BOLJ PRIVLAČNI: Razvijajo se dvakrat hitreje kot ženske
Trendi
Študija, ki nosi naslov "Seksi in mogočno moško telo: Moška višina in teža sta odvisna od pogojev in spolno selekcioniranih lastnosti", je analizirala višino in težo več kot 135.000 ljudi iz 62 držav na podlagi podatkov Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Znanstveniki so primerjali te podatke z indeksom človeškega razvoja (HDI), ki meri blaginjo v posameznih državah. Ljudje, ki živijo v državah z nižjim HDI, so bolj dovzetni za nalezljive bolezni, slabo prehrano in večjo obremenitev zaradi bolezni, v primerjavi s tistimi, ki živijo v državah z višjim HDI. Raziskovalci so ugotovili, da so moški za vsak porast 0,2 v HDI zrasli za 3,8 cm in pridobili 6,3 kg mišične mase.
Te ugotovitve so v skladu z evolucijsko teorijo, po kateri so lastnosti, kot je višina pri moških, znak zdravja in moči, kar jih dela privlačnejše za potencialne partnerke. "Zato moški ocenjujejo moč potencialnih nasprotnikov na podlagi telesnih lastnosti, kot je moč zgornjega dela telesa, ženske pa smatrajo višje in mišičaste moške, ki imajo večjo telesno maso (brez debelosti), za še posebej privlačne," so zapisali raziskovalci.
Evolucijska teorija predvideva, da je spolni dimorfizem (SSD) – opazen razkorak v velikosti telesa med moškimi in ženskami – prisoten tudi pri drugih vrstah, kot so morski sloni, kjer samci tehtajo do desetkrat več od samic. Vendar pa pri nekaterih vrstah, kot je plenilska hobotnica, samice tehtajo do 40.000-krat več kot samci.
Za to študijo so raziskovalci uporabili podatke WHO iz leta 2003, kjer so ljudje sami poročali o svoji višini in teži, ter HDI, ki vključuje pričakovano življenjsko dobo, izobrazbo in dohodek. Zanimivo je, da so moški zrasli za približno 1,5 cm in pridobili 6,3 kg, medtem ko so ženske zrasle za približno 0,6 cm in pridobile le 2,7 kg. Ti rezultati so pokazali, da so moški občutno hitreje rasli v primerjavi z ženskami, zlasti v državah z višjim HDI.
Znanstveniki so ugotovili, da so moški bolj občutljivi na okoljske dejavnike v primerjavi z ženskami, saj so se njihova telesa bolj odzvala na izboljšanje življenjskih pogojev.