V zadnjih dneh so policisti Policijske uprave (PU) Nova Gorica odkrili več udeležencev v prometu, ki so vozili pod vplivom prepovedanih drog. Zato opozarjajo, da je vožnja pod vplivom prepovedanih drog, psihoaktivnih zdravil in drugih psihoaktivnih snovi eden najpomembnejših dejavnikov tveganja za nastanek prometne nesreče.
NA SEVERNEM PRIMORSKEM VEČ "ZADETIH" ZA VOLANOM: Policisti so zaradi mamil obravnavali tudi mladoletnika!
Kronika
Že v sredo popoldne so na območju Nove Gorice mladoletniku v postopku zasegli manjšo količino posušene zelene rastline, saj so posumili, da gre za prepovedano drogo (konopljo).
Zaseženo rastlino so policisti poslali v nadaljnjo analizo. Če bo ta potrdila, da gre za prepovedano drogo, bodo zoper mladoletnika podali obdolžilni predlog na okrajno sodišče zaradi kršitve določil zakona o proizvodnji in prometu s prepovedanimi drogami.
Nekaj po 21. uri so v Kromberku zaradi prehitre vožnje ustavili 29-letnega voznika osebnega vozila. Vozniku so odredili hitri test zaradi suma vožnje pod vplivom prepovedanih drog.
Rezultat je bil pozitiven na drogo kanabis, zato je bil vozniku odrejen strokovni pregled v zdravstveni ustanovi, ki pa ga je odklonil. Prometni policisti so mu prepovedali nadaljnjo vožnjo in mu začasno odvzeli vozniško dovoljenje, zoper kršitelja bodo podali obdolžilni predlog na okrajno sodišče.
Rezultat hitrega testa na prepovedane droge je bil pozitiven tudi pri 33-letnem vozniku, ki so ga ponoči ustavili v Novi Gorici, prav tako so prisotnost drog policisti ugotovili pri 39-letnem vozniku in pri 39-letni voznici, sicer državljanki Italije.
Policisti PU Nova Gorica opozarjajo, da je vožnja pod vplivom prepovedanih drog, psihoaktivnih zdravil in drugih psihoaktivnih snovi eden najpomembnejših dejavnikov tveganja za nastanek prometne nesreče. Psihoaktivne substance zmanjšujejo človekove sposobnosti zaznavanja in predelave informacij, sposobnosti učinkovitega mišljenja in ustrezne motorične reakcije. Tako neposredno vplivajo na zmanjšanje prometne varnosti in povečajo možnost povzročitve prometne nesreče.
Uživalci prepovedanih drog v prometu pogosto ne reagirajo dovolj hitro oz. pravočasno, imajo moteno koncentracijo in so nepozorni pri prehitevanju, saj je motena njihova ocena časa in razdalje, imajo omejeno gibljivost oči, prepozno zavirajo. Pogosto je pri njih opaziti tudi povečano pripravljenost na tveganje ter agresijo do okolice in soudeležencev v prometu, so navedli.