KD Group in Adriatic Slovenica se bosta združila. Slednja bo postala glavni nosilec novega konglomerata, namen pa je predvsem ta, da bi novonastala skupina postala močan regijski igralec na področju zavarovalništva.
Nastaja nov konglomerat Adriatic Slovenice in KD Groupa
Čeprav je skupina KD pod vodstvom Matjaža Gantarja še pred nekaj leti resno razmišljala o prodaji AS, se je sedaj situacija popolnoma spremenila. "S prihodom krize smo morali popolnoma spremeniti nekatere poslovne načrte, čeprav je v težkih ekonomskih časih nehvaležno pripravljati strategije, ker so zadeve zelo nejasne in negotove," je povedal Gantar.
Če je tako KD pred časom iskal priložnosti v tujini s plasiranjem novih produktov s področja življenjskih zavarovanj in naložbenih skladov, je moral zaradi prihoda krize določene projekte umakniti oziroma odpisati. S časom je tako v portfelju vse večjo vlogo dobivala zavarovalnica AS, ki je sicer, kar se rasti tiče, manj zanimiva, a po drugi strani veliko bolj usidrana s svojimi tržnimi deleži. Slednja bo tako postala nosilec novega konglomerata. V enem letu bo sprejela življenska zavarovanja iz KD Življenje. Obeta se tudi prestrukturiranje družbe, predvsem na področju administracije.
"Tujina je za nas še vedno zanimiva in pomembna, predvsem JV Evropa oziroma Balkan. Tam želimo postati ena vodilnih zavarovalniških družb," je še dejal Gantar.
Zakaj bo glavna vloga pripadla AS?
Zavarovalnica AS že nekaj let ohranja drugo mesto v Sloveniji, kar se tiče tržnega deleža, podobne velikosti je še Zavarovalnica Maribor. Letos so tako v prvih enajstih mesecih pobrali za okrog 245 milijonov evrov premij in izplačali 171 milijonov škod, ocena za celo leto pa se giblje pri 270 milijonih; kar se tiče pobranih premij, ocene škod še ni. "Letošnje leto so sicer zaznamovale predvsem naravne nesreče. Večji sta bili februarska orkanska burja in novembrske poplave," je povedal Gabrijel Škof, predsednik uprave družbe. Zaradi ZUJF-a (Zakona o uravnoteženju javnih financ) so sicer dvignili premijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja za slabe tri evre mesečno.
Družba ima nekaj čez 1000 zaposlenih po vsej Sloveniji, devet poslovnih enot in 315 prodajnih mest. Trenutno je v 100-odstotni lasti skupine KD Group, ta pa bo svojo novo strategijo delovanja, usmerjenega v zavarovalništvo, osnovala ravno na zavarovalnici s sedežem v Kopru. Lastnik nove skupine bo delniška družba KD (in mali delničarji), jedro skupine pa bo predstavljal konglomerat KD AS, ki bo tudi upravljal s skladi in nefinančnimi inštitucijami, ki so sedaj pod okriljem skupine KD.
Več iz rubrike Gospodarstvo:
Svet za radiodifuzijo s pozitivnim mnenjem o Planetu TV in Antenni
Potekale so približno tako: mali delničarji smo imeli ob preoblikovanju certifikatov določeno število delnic, ki jih je KD razdelil na različne družbe. Nato je naslednja (in naslednje) reorganizacija prinesla združevanje družb in delitev delnic je prineslo (kaka finta?) vedno tudi nakaj ostanka (primer: 140 delnic : deljeno s npr. 3 družbe prinese delitev na vsako namišljeno družbo 40 delnic in ostanek 20delnic; pri združevanju družb je proces obraten). Ostanek delnic , npr. 20 delnic, so odkupili od malih delničarjev lastniki KD. Ceno so določili sami. Veliko število reorganizacij KD je vedno bolj zmanjševalo lastništvo delnic malih delničarjev, in povečevalo deleže lastnikov KD. Čudim se, če je še sploh kaj malih delničarjev. Nekateri mali delničarji se s tem nismo strinjali (KD je zahteval številko TRR za nakazilo protivrednosti ukradenih delnic, če pa številke TRR nisi predložil, so delnice vseeno končale v žepih lastnikov KD, pa še"namišljeno" protivrednost nedeljivih delnic - denar so obdržali.
Merodajni državni organi so zgodbo samo opazovali, ukrepali pa niso. Ali tokrat vedo, kaj dela KD?
Le kako naj bi država vedela, kaj dela KD, ko pa nimamo pravne države.
Kar grabite, pa srečno 2013.