VARNA VOŽNJA V ZIMSKIH RAZMERAH: Je prehitevanje plužnih in posipnih vozil dovoljeno?

Slovenija

Zimske razmere na cestah prinašajo številne izzive za voznike, med drugim tudi vprašanje, kako se obnašati ob srečanju s plužnimi in posipnimi vozili. Ali je njihovo prehitevanje dovoljeno ali prepovedano? Preverili smo predpise, ki urejajo, kako postopati v takšnih situacijah in kakšna priporočila veljajo za varno vožnjo. 

Varnost v cestnem prometu je na prvem mestu, še posebej v zahtevnih zimskih razmerah, ko na cesti lahko srečamo tudi plužne in posipne ekipe. S tem namenom je pred dnevi Prometno-informacijski center opozoril, da je prehitevanje plužnih in posipnih skupin prepovedano. Čeprav zakon sicer ne prepoveduje prehitevanja teh vozil, pa je pomembno razumeti, zakaj je takšno početje lahko nevarno in kako se pravilno obnašati v teh situacijah. 

Kot so pojasnili na Policijski upravi (PU) Koper, posebnega predpisa glede tega ni, kljub temu pa svetujejo, da vozniki prilagodijo hitrost vožnje razmeram na vozišču in da ne po nepotrebnem prehitevajo plužnih enot zaradi slabšega stanja na vozišču pred plužnimi enotami. "Posebnega predpisa oziroma določila v zakonu, ki bi prepovedoval prehitevanje plužnih, enot ne poznamo. Edina omejitev pri prehitevanju takih vozil je prometni znak za 'prepovedano prehitevanje vseh motornih vozil razen enoslednih', ki je nameščen na zadnjem delu vozila, ki izvaja pluženje oziroma posipanje. Ta prometni znak je nameščen v skladu z pravili o izvajanju izrednih prevozov," so zapisali v odgovoru na naša vprašanja.  

Za varnost cestnega prometa v času nastopa zimskih razmer in ko so na cesti plužne enote, vsem udeležencem cestnega prometa svetujejo, da hitrost vožnje prilagodijo razmeram na vozišču in da po nepotrebnem ne prehitevajo plužnih enot. Kot še poudarjajo, obstaja velika nevarnost, da se zaradi slabšega stanja na vozišču pred plužnimi enotami zgodi prometna nesreča, s tem pa po nepotrebnem nastanejo še večji zastoji.

Tudi na Javni agenciji RS za varnost prometa opozarjajo, da je potrebno v vseh okoliščinah, v katerih niso izpolnjeni pogoji za varno prehitevanje, upoštevati obstoječe zakonske predpise oziroma Zakon o pravilih cestnega prometa. "Osnovne pogoje, ki se neposredno nanašajo na prehitevanje, določa 51. člen Zakona o pravilih cestnega prometa, 52. člen pa našteva okoliščine, v katerih je prehitevanje prepovedano. Nadalje 103. člen zakona določa, da morajo udeleženci cestnega prometa omogočiti nemoteno delo osebam, ki delo opravljajo z vozili s posebno opozorilno svetilko, ki oddaja svetlobo rumene barve. Voznik, ki sreča, dohiti ali pripelje do takšnega vozila, mora voziti posebno previdno in po potrebi tudi ustaviti vozilo," navajajo. Zakon o pravilih cestnega prometa določa tudi globe in druge sankcije za kršitev zakonskih določb.

Voznikom v zimskih razmerah svetujejo, da upoštevajo določbe predpisov ali upoštevajo splošne nasvete, kot so vožnja s prilagojeno hitrostjo, skrb voznikov za dobro vidnost in dobro vidljivost iz svojega vozila, povečanje varnostne razdalje, pa tudi, da se ljudje ne podajajo v takšnih razmerah se na pot, če ni nujno.

Pri tem pa poudarjajo tudi razliko med nevarnostmi in tveganjem. "Zimske razmere predstavljajo nevarnost, a če jih upoštevamo in jim prilagodimo svoje ravnanje, potem ne tvegamo nič bolj, kot pri vožnji v dobrih cestnih in vremenskih razmerah," navajajo. Kot potrjuje statistika, so namreč zaradi vožnje z nižjimi hitrostmi tudi posledice nesreč, ki so dejansko posledica spleta nesrečnih okoliščin, milejše kot sicer. 

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija