NEZAUPNICA DIREKTORICI KOSOVELOVEGA DOMA: Na izredni seji, "za zaprtimi vrati", udeleženci pa "zavezani k molku"

Slovenija

Da bo Sežana prihodnje leto gostila pomembno Kosovelovo leto, ki ga je razglasila vlada, smo že poročali. Le teden dni pred tako pomembno odločitvijo vlade pa je bila izglasovana nezaupnica direktorici Kosovelovega doma Sežana Katji Jordan. Jordanova pravi, da ne ve, kaj je bil razlog za to. Na Občini Sežana pa, da v zvezi s podano nezaupnico preverjajo direktorici očitane kršitve, zato v tem trenutku komentarji niso mogoči.

Kot je povedala direktorica javnega zavoda Kosovelov dom Sežana, katerega ustanoviteljica je sežanska občina, Katja Jordan, je z izglasovano nezaupnico seznanjena, vendar "le in zgolj preko zapisnika izredne seje sveta zavoda Kosovelovega doma Sežana, na katero nisem bila vabljena".

"Seja je bila, kot izhaja iz zapisnika, 'zaprtega tipa'. Vsi udeleženci seje so bili zavezani k molku. Seja sveta zavoda je, kot znova izhaja iz zapisnika, potekala v prostorih Občine Sežana in ne na običajni lokaciji v Kosovelovem domu Sežana, dne 7. februarja 2025, od 11.00 od 12.30," pojasnjuje Jordanova.

Katja Jordan

Na vprašanje, kaj je bil razlog za nezaupnico, Jordanova odgovarja: "Ne vem, kaj je bil razlog za nezaupnico, ki je akt o ustanovitvi Kosovelovega doma Sežana sicer ne pozna. V zapisniku je naveden nek pavšalen razlog 'ugotovljenih nepravilnosti in kršitev zakonodaje', ki pa niso z ničemer argumentirane." Kot dodaja, si niti ne predstavlja, kaj bi lahko bil razlog za nezaupnico, saj Kosovelov dom v zadnjem času posluje "odlično v vseh pogledih".

V primerjavi z letom 2023 se je v lanskem letu obisk povečal za več kot 100 odstotkov, navaja Jordanova, zabeležili so več kot 88.000 obiskovalcev, "kar je rekordna številka za Kosovelov dom Sežana". "Tudi v poslovnem smislu je zavod lani posloval zelo dobro, saj smo po trenutno znanih podatkih ustvarili 27.896,59 evra presežkov prihodkov nad odhodki pred obdavčitvijo, ki jih bomo namenili za izvajanje in razvoj dejavnosti Kosovelovega doma," pravi.

Ustanoviteljica javnega zavoda Kosovelov dom Sežana je sežanska občina, zato smo se za pojasnila obrnili tudi nanje. Vprašali smo jih, ali navedbe Jordanove držijo, torej – da ni bila vabljena sejo (in zakaj ni bila vabljena). Zakaj je bila seja izredna, zaprtega tipa in zakaj so bili njeni udeleženci zavezani k molku, iz kakšnega razloga. Vprašali smo, kdo se je seje udeležil, ali akt o ustanovitvi zavoda pozna nezaupnico in zakaj je bila izglasovana, pa tudi kakšne nepravilnosti in kršitve zakonodaje direktorici očitajo.

Na občini so povedali, da so sklep sveta zavoda Kosovelovega doma o izglasovani nezaupnici prejeli še istega dne, kot je potekala izredna seja. "Glede sklica izredne seje predlagamo, da se obrnete neposredno na predsednico sveta zavoda Nevenko Devčić," so navedli na sežanski občini, kar smo tudi storili. Njena pojasnila bomo objavili takoj, ko jih prejmemo. "V zvezi s podano nezaupnico občina preverja direktorici očitane kršitve, zato v tem trenutku komentarji niso mogoči. V teku je tudi nadzor poslovanja javnega zavoda Kosovelov dom Sežana s strani nadzornega odbora občine," zaključujejo na sežanski občini.

Za obdobje let 2021 do 2025 so bili za člane sveta javnega zavoda Kosovelovega doma Sežana po javno dostopnih podatkih imenovani Nevenka Devčić, Rajko Orel, David Terčon, Ivo Bašič in Drago PirecOd 16. januarja letos pa so člani sveta Kosovelovega doma Sežana Orel, Barbara Husu, Bašič, Polona Rožman in Devčićeva, ki je med drugim tudi članica odbora za zdravstvo in socialno varstvo ter podpredsednica komisije za dodelitev neprofitnih stanovanj v Občini Sežana. 

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija