Evropa mora premisliti, kaj lahko v danih razmerah naredi sama, je včeraj za TV Slovenija dejal premier Robert Golob. Poudaril je, da je politična realnost, da se bodo obrambni izdatki v prihodnjih letih povsod po Evropi povečali. O napotitvi slovenskih vojakov v Ukrajino pa je po njegovih besedah v tem trenutku prezgodaj govoriti.
GOLOB O AKTUALNIH TEMAH: "Politična realnost je, da se bodo stroški za obrambo izrazito povečali"
Slovenija
Dejstvo je, da se z zadnjimi pobudami ameriškega predsednika Donalda Trumpa pomembno spreminjajo razmerja na mednarodnih sceni, je za Odmeve na TV Slovenija dejal Golob. Po njegovem mnenju bo morala Evropa temeljito premisliti, kako se pozicionirati, in predvsem, kaj lahko naredi sama.
Da se mora Evropa predvsem ukvarjati s tem, kaj lahko naredi sama, in ne s tem, kaj počnejo drugi, je bilo tudi njegovo sporočilo na sredinem srečanju evropskih voditeljev, ki ga je v luči dogovarjanja med ZDA in Rusijo gostil francoski predsednik Emmanuel Macron. Golob je na srečanju izpostavil tudi, da je bistveno, da se izkoristi vsaka priložnost za premirje v Ukrajini.
Na vprašanje, zakaj predsednik Evropskega sveta Antonio Costa v danih razmerah ne skliče izrednega vrha, je Golob pojasnil, da je treba najprej pripraviti sklepe, o katerih bodo odločali.
Glede zvišanja sredstev za obrambo ob dejstvu, da je ameriški predsednik Trump predlagal, da bi članice Nata za to namenile pet odstotkov BDP, je Golob dejal, je zvišanje politična realnost. "Politična realnost je, da se bodo stroški in izdatki za obrambo v prihodnjih letih izrazito povečali v celi Evropi in tudi med vsemi članicami Nata, pa tudi nevtralnimi državami. Žal, je to dejstvo," je dejal.
Ključno se mu zdi, da so sredstva dobro naložena. "Najboljša naložba je lastna industrija, druga najboljša naložba je tako imenovana dvojna uporaba," je dejal in pojasnil, da so že začeli s konkretnim načrtom glede dvojne rabe, na primer v zdravstvu, logistiki in celo v znanosti.
O napotitvi slovenskih vojakov v Ukrajino je prezgodaj govoriti in to le vnaša nemir med ljudi, je dejal Golob. "V Sloveniji ne poteka nobena razprava, noben razmislek, še manj odločanje o tem, da bi slovenska vojska kakorkoli sodelovala v Ukrajini," je zatrdil. Njegovo osebno mnenje je, da bi o tem lahko razmišljali le v primeru, če bi prišlo do mirovne misije pod okriljem ZN.
V zvezi z zadnjimi sumi korupcije je Golob dejal, da se razmere v Sloveniji, kot kažejo ocene relevantnih mednarodnih institucij, izboljšujejo, vse sume, ki se pojavijo, pa morajo raziskati pristojne institucije. "Samo želim si, da bodo pravosodni mlini mleli hitro in učinkovito," je dejal.
Zadnja protivladna shoda z obeh političnih polov sta po Golobovem mnenju dokaz, da se je predvolilna kampanja že začela.
V zvezi z davkom na nepremičnine pa je Golob povedal, da pričakuje, da bodo v prihodnjih 14 dneh strokovnjaki podali svoj odziv, potem pa se bodo odločili, kako naprej. Na vprašanje, ali razmišlja o tem, da bi predlog umaknili, je dejal, da bo o tem mogoče govoriti čez 14 dni.
Komentiraj
Poziv državnemu vrhu k varovanju socialne države
Med podpisniki in podpisnicami tega poziva smo tako zagovorniki kot nasprotniki slovenskega članstva v Natu, smo pa vsi, eni in drugi, zgroženi nad nedavno izjavo generalnega sekretarja zavezništva, Marka Rutteja, da za povečano oborožitev le tega bo pač treba prihraniti drugje, oz. znižati proračunske izdatke za pokojnine, zdravstvo, šolstvo in še česa. »Če komu to ni všeč - je dejal - naj si nabavi učbenik ruščine ali naj se čimprej izseli na Novo Zelandijo«
Od te skrajno nihilistične izjave je minilo že več kot mesec dni, a v javnosti ni bilo zaslediti enega samega resnega odziva, kaj šele protesta domačega državnega vrha. Nismo slišali ali brali česa takega ne iz ust predsednice Republike, niti predsednika Vlade, enako ne s strani ministrov za evropske in zunanje zadeve ali za obrambo. Če je bilo kaj gospodu Rutteju sporočeno in očitano po kanalih tihe diplomacije, je bilo storjeno preveč diskretno. Državljanske in državljani Republike Slovenije o tem ne vemo nič!
Sporočite, gospa predsednica, gospod predsednik, gospa ministrica in gospod minister, tako generalnemu sekretarju Zveze Nato, kot evropskim kolegicam in kolegom, tudi onim, pri sosedih, ki še komaj skrivajo slo po našem ozemlju, oz. po »kaki korekciji« meja, da slovenski in ostali državljani, ki skupaj sobivamo in ustvarjamo v Republiki Sloveniji ne bomo odšli nikamor in se tudi ne odpovedali prigaranim življenjskim standardom, oz. pridobljenim materialnim in drugim pravicam, v zameno za neko domnevno in vprašljivo varnost, ki bi jo nam zagotavljala obilnejša in močnejša oborožitev. Zagovarjanje le te pa izdaja namero po nadaljevanju oborožene in siceršnje konfrontacije z Rusko federacijo namesto da bi v dialogu z njo odpravljali razloge vojne v Ukrajini in obče vzajemne izključenosti.
Preberimo še enkrat 7. kitico Zdravljice: »Žive naj vsi narodi, ki hrepene dočakat dan, da koder sonce hodi, prepir iz sveta bo pregnan, da rojak prost bo vsak, ne vrag, le sosed bo mejak!« - Forma mentis, Prešernova, ki sodi danes med ogrožene vrste.
A če citiramo, pravzaprav parafraziramo nekoga, ki je nedavno spregovoril v Münchnu, povejmo, da naši domači in širši evropski varnosti, vsaj kratkoročno, ne grozijo Rusija ali Kitajska, pa ob nastalih novih okoliščinah v ZDA, če hočemo, tudi ne Trump - dolgoročno itak le podnebje. To kar nas ogroža veliko prej so naraščajoče notranje politične in druge tenzije kot posledica poglabljajoče se gospodarske in socialne krize, katerim so dokazano prispevale, če že ne kar generirale, nespametne odločitve vrhov in članic Nata ter Evropske unije v odziv na vojno v Ukrajini.
Reševanje te vojne je sedaj prevzela nova ameriška administracija, kar je vredno obžalovanja le toliko kolikor tega ni storila Evropa sama - pa ja ni manjkalo opozoril in pozivov v to smer s strani mirovniškega sveta - želeti si je, da bo pot k prekinitvi spopadov in k dogovoru o trajnem miru čim krajša, da je Evropa, ker ni povabljena zraven, ne bo oteževala in zapletala, ter da ji bodo sledila prizadevanja za ponovno vzpostavitev dialoga in sodelovanja z Rusko federacijo.
Zato pozivamo zlasti predsednika Vlade dr. Roberta Goloba, da prenese gospodu Rutteju, četudi z mesečno zamudo, ogorčenost, verjamemo, da večine naše javnosti, nad njegovo nesramno in žaljivo izjavo, ter sporoči, da dlje od že danih zavez glede obrambnih izdatkov znotraj članstva v Natu, Republika Slovenija ne namerava iti, kajti bi kakršnokoli povečanje teh sredstev, ogrožalo izpolnjevanje državljankam in državljanom ostalih danih obljub po izboljšanju materialnih in drugih življenjskih pogojev.
Ustava jasno določa da smo pravna in socialna država. Raven obeh smo privedli do stopenj od katerih ni umika, ampak obratno, zavezali smo k nadaljnjim izboljšavam! S spoštovanjem in globokim pričakovanjem…
Podpisnice in podpisniki:
Aurelio Juri,
Koper, 18.2.2025